3G İnterneti Wirelless İle Diğer Bilgisayarlardan da Kullanabilmek

3G teknolojisi ile birlikte 3G internetin de artık kullanıcı kitlesi artmaktadır. Bu 3G interneti kendi bilgisayarımız haricinde yakınımızdaki bir notebook yada masaüstü bilgisayarımızdan da nasıl kullanabiliriz bundan bahsedeceğim.

Daha önceki yazımda da belirttiğim üzere Türkcell in çıkartmış olduğu 3G Multi Modem ile kullandığımız 3G interneti diğer bilgisayarla da eş zamanlı kullanabilmemiz için bir cihaz piyasaya sunduğunu duyurmuştu.

Normal Adsl internet de kablosuz modem sayesinde Wirelless kartı yada adaptörü olan bilgisayarlar bu modeme bağlanıp internete erişebiliyorlardı. Ama bizim 3G internet tek sim kart ile kullanıma sunulduğu için kendi bilgisayarımız dışındaki bilgisayarların da aynı anda bizim 3G interneti kullanması imkansızdı. Bu imkansızlığı Türkcell 3G Multi Modem cihazını çıkartarak Kablosuz modem gibi bu özelliği yani aynı anda birçok kullanıcının 3G internete erişebileceği bir cihaz geliştirdi. Fakat bu cihazın fiyatı epey pahalı. Şimdi sizlere buna alternatif bir çözüm anlatacağım.

3G internet olan bilgisayarımızdan;

1Denetim Masası >> Ağ ve Paylaşım Merkezi ‘ne gidiyoruz. Açılan pencerede resimdeki gibi Yeni bağlantı veya ağ kurun ‘a tıklayın.

2- Açılan yeni pencerede Kablosuz geçici ağ kur ‘u tıklayıp İleri butonuna basın.

3- Açılan yeni pencerede İleri butonuna basın.

4- Açılan yeni pencerede Ağ adını, Güvenlik anahtarını (ağ şifrenizi) girip Bu ağı kaydet ‘i tıkladıktan sonra İleri butonuna basın.

5- Açılan yeni pencerede İnternet bağlantısı paylaşımını aç ‘ı tıklayıp İleri butonuna basın.

6- Açılan yeni pencerede Kapat butonuna basın.

7- Kablosuz Ağ Bağlantıları bölümünde oluşturduğumuz ağ için kullanıcılar bekleniyor. Yani diğer bilgisayarlarlar bu ağımıza artık bağlanabilirler.

Yukarıdaki adımları hallettikten sonra iş kalıyor Wirelless yani uzaktan kablosuz bağlantıyı destekleyen bilgisayarımızla bu 3G internet bağlı bilgisayardaki oluşturduğumuz bu ağa bağlanmak.

Şu an ben küçük netbook bilgisayarda 3G internet kullanıyorum.  Yukarıda anlattığım gibi ağ oluşturdum ve diğer dizüstü bilgisayarım ile bu ağ üzerinden hem 3G internete bağlanıyorum hem de ağ üzerinden dosya paylaşımı yapabiliyorum.

“3G İnterneti Wirelless İle Diğer Bilgisayarlardan da Kullanabilmek” üzerine bir yorum

Yorum yapın