Ağustos’ta 7 bin 778 Engelli Atanacak

Şahin, engelliler için istihdamın çok önemli bir hak olduğunu belirterek, ağustos ayı içinde yaklaşık 7 bin 778 engelliyi istihdamla buluşturacaklarını bildirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, engelliler için istihdamın çok önemli bir hak olduğunu belirterek, ağustos ayı içinde yaklaşık 7 bin 778 engelliyi istihdamla buluşturacaklarını bildirdi.

Şahin, bir otelde düzenlenen ”Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programı” tanıtım toplantısına katıldı.

Göreve geldiklerinde ”Engellilerimiz için, engellilerimizle beraber yola çıkacağız” dediklerini anımsatan Şahin, ”Geldiğimiz noktada, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çıkarılamayan engellilerimizin hukuki altyapısındaki temel eksikliği görerek, 2005’te çıkardığımız temel kanun işin en önemli başlangıcıydı” dedi.

Temel sorunun engelliler de değil, engelsizlerde gördüklerini vurgulayan Bakan Şahin, şöyle devam etti:

”Yaşam hakkı dediğimiz, insan olma hakkı dediğimiz, çalışma hakkı dediğimiz, eğitim hakkı, sağlık hakkı dediğimiz şey engelliden, engelsize göre değişemez, temel hakkıdır. Doğuştan gelen bir haktır. Bölgeden bölgeye değişemez, cinsiyetten cinsiyete değişemez. Nerede doğarsa doğsun, annesi babası kim olursa olsun. Kadın olsun, erkek olsun. Mezhebi, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun. Engelli olsun, engelsiz olsun. Asıl olan şey insan olduğunu ve insanın hakkının, hukukunun korunduğu noktası en temel hedefimizdir. Hedeflenilmesi gereken bizim en temel felsefemizdir, kuruluş felsefemizdir. İstihdam hakkı en önemli hak. Ne kadar engelli parası verirseniz verin, ne kadar evde bakıma mali destek verirseniz verin, söylenen bir şey var, çok da doğru ‘biz sadaka değil, iş istiyoruz.’ Biz de diyoruz ki, biz sadaka değil, iş vereceğiz.”

-58 bin istihdam-

AK Parti’nin iktidara geldiğinde kamuda ve özelde toplam engelli istihdamının 15 bin olduğunu belirten Bakan Şahin, ”Şu anda bu sayı 58 bine çıktı. Ağustos ayı içinde biz yaklaşık 7 bin 778 kardeşimizi istihdamla buluşturacağız. Daha da sayıyı artırmak için geriye kalan hangi kurumumuzda bu kapasite kullanılmıyor, bunun da bire bir mücadelesini yapacağız” dedi.

Kendisinin engellilerden yana taraf olmaya devam edeceğini vurgulayan Şahin, hibe programının ise bilgiye ve kaynağa ulaşma, proje üretme bakımından önemli olduğunu söyledi.

Program sayesinde özürlülük alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının 2 milyon avroluk hibeden faydalanacaklarını aktaran Şahin, bu kaynağı daha da artırmaya çalışacaklarını kaydetti.

Şahin, ”Birbirimizden güç alıyoruz. O yüzden siz proje yapmaya, kaynağa ulaşmaya devam edeceksiniz, biz de kaynakları artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

-”Unutulanlar hatırlandı”-

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi de birkaç aydır sürdürdükleri altyapı çalışmasının ardından uygulamaya geçtiklerini anlattı.

”Hibe programının bize sağladığı en önemli katkı, somut uygulamaları görmek” diyen Çiftçi, program ile sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, son 10 yılda gerçekleştirilen çalışmalarla ”unutulanların hatırlandığını” belirtti.

Türkiye’nin AB sürecinden bahseden Yücel, ”Gerek siyasi gerekse ekonomik reformlar Türkiye’yi AB kriterlerine yaklaştıran bir süreç” dedi.

Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun ile AB Türkiye Delegasyonu Kurumsal Gelişim ve Sivil Toplum Başkan Yardımcısı Susanne Martin’de programa ilişkin bilgiler verdiler.

Programla, özürlü kişilerin önündeki toplumsal engellerin kaldırılmasına yönelik proje geliştiren sivil toplum kuruluşlarına toplam 2 milyon avroluk destek verilecek. 25 bin ile 100 bin avro arasında değişecek hibelerle 10-12 ay arasında sürdürülecek nitelikli projelere destek sağlanacak.

Yorum yapın