‘Engelli Gözden Irak Olsun’ Tasarısı?

Meclis’te görüşmeleri süren torba yasa tasarısı, işverenin engelli çalışanını ‘işin niteliğini’ gerekçe gösterip başka şirkete aktarmasına olanak tanıyor.

Kamu borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören torba tasarıdan özürlüleri üzecek bir karar çıktı. Meclis Alt Komisyonu’nda görüşülen tasarıda özürlüleri kademeli olarak çalışma hayatından çekecek olan düzenlemeye imza atıldı. Düzenleme, kendi işyerinde özürlü çalıştırmak istemeyen işverenin çalışanı bir başka şirkete gönderebilmesinin yolunu açıyor. Özürlünün gittiği yerde daha düşük ücret almasına kapı aralanıyor.

DAHA DÜŞÜK ÜCRET

Hükümetin, vergi, sigorta başta olmak üzere birçok alanda borç yapılandırması öngören torba tasarının kapsamı genişletilirken, özürlülere yönelik bazı kazanılmış haklar da geri adım atılıyor. Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda görüşmeleri süren torba tasarıda yapılan değişiklik işverenin elini güçlendirdi. Tasarıya göre hangi iş ve işyerlerinde kısmen veya tamamen özürlü çalıştırılamayacağı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Türkiye İş Kurumu ile en çok özürlüyü temsil eden üst kuruluşun birer temsilcisinden oluşan bir komisyon tarafından karara bağlanacak. İşyerlerinde özürlü çalıştırma koşullarını bu komisyon belirleyecek. Kendi işyerinde özürlü çalıştırmak istemeyen işverenin çalışanı bir başka şirkete gönderebilmesinin yolunun açılmasıyla, bin-bin 500 lira alan bir özürlü gönderildiği yeni şirkette asgari ücrete talim edecek. Bu yolla asgari ücretten özürlü alımı artacak. SSK primleri devlet tarafından ödenen özürlünün maaşı aşağıya çekildiği için işveren tasarruf yapmış olacak. Özürlü çalıştırmayan işveren bin 552 TL ceza ödeyecek. Kazanılmış haklardan geri adım attıran düzenlemede, “işin niteliği” tanımı kullanılması dikkat çekti. Böylece söz konusu değişiklik işverene, “vitrinde” isemediği engelli çalışanları alt sektörlerde çalıştırma imkanı tanıyacak.

“‘Engelli Gözden Irak Olsun’ Tasarısı?” üzerine bir yorum

  1. torba yasasında engellilerin kamudan mahrum edilerek şirketlere asgari ücretten çalıştırılmasını öngörören kanunun olmasından üzüntü duymaktayım esflen karşıladım.hiç kimse engelli olmak istemez allahtan gelene saygı duyulmalıdır.her saglam kişi birer özürlü adayıdır.meclis alt komisyonda bu kararı kabul eden vekilleri sagduyu ve anlayışa davet ediyorum.dünyanın hiç bir yerinde özürlüsünü dışlayan yönetimler olmamıştır.hani dünya özürlüler günü ilan edilmişti ellerinden gelse bu kanunu uygulayan miletvekileri
    engellilerin dünya engel günlerinide kısıtlarlar sanırım yazık 21 yüzyıl türkiyesinde başka yasa çıkaracak bulamayan vekiller engellilere engel koyma yasalarıyla zaman dolduruyorlar oysa ülkemizin bir çok yapılması gereken konuları varken özürlüleri bırakında önemli konulara egilim verin derim.bugün seçilmiş vekiller yarın seçimde sandıktan kendilerine oy beklemesinler.aklı selim olanlar yeni dönemde akılcı vekiller seçerler.bu tarzda vekillere oy vermek yanlış olur sanırım

    Cevapla

Yorum yapın