Kullanıcı Hesabı Denetimi(UAC)ni Kapatmak

24 Mart 2010

Windows Vista ve sonrası işletim sistemlerinde program kurulumları ya da bilgisayarımızda yüklü olan programları çalıştırırken karşımıza kullanıcı hesabı denetimi uyarısı çıkar.

Bu ilk zamandan itibaren çoğu kullanıcının dikkatini çekmiş ve rahatsızlık vermiştir çoğu kez. Aslında bunun her seferinde ekrana gelmesi kullanıcının izni dahilinde programların çalışması ve böylece bir nebze de olsun kötü yazılım ya da izinsiz çalışan programları engelleme, bilgilendirme ve uyarmak için tasarlanmış. Fakat bu bilinçli kullanıcı için pek de çekilmez bir durumdur.

Bu uyarıdan nasıl kurtulabiliriz? İki yolu var. Birincisi eğer bilinçli bir kullanıcıysak ya da bu uyarının hiç karşımıza çıkmasını istemiyorsak Kullanıcı Hesabı Denetimi(UAC)ni tamamen kapatmak. İkinci yol ise; Kullanıcı Hesabı Denetimi(UAC)ni kapatmayıp sadece çalıştırdığımız programlarda bu nuyarıdan muaf olabilir ve böylece sadece bilgisayarımızdaki programları çalıştırırken bu uyarı gelmez ama herhangi bir program yüklerken karşımıza gelir.

Şimdi tercih sizin. Ben Kullanıcı Hesabı Denetimi(UAC)ni kapatmayı Windows 7 için her iki adımıda anlatacağım.

1. Seçenek: Kullanıcı Hesabı Denetimi(UAC)ni tamamen kapatmak.
Başlat >> Arama bölümüne Kullanıcı Hesabı Denetimi yazıyoruz ve üst kısımda gelen programa tıklıyoruz.

Çizgi üzerindeki ikonu en alt bölüme getiriyoruz. Tamam butonuna basıyoruz.

Şimdi değişikliklerin aktif olması için bilgisayarı yeniden başlatın. Ve işlem tamamdır. Artık uyarılardan kurtulmuş oluyoruz.
Uyarı: Değişiklikler bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız aktif olur.

2. Seçenek ise Kullanıcı Hesabı Denetimi(UAC)ni kapatmadan sadece çalıştıracağımız programlar için muaf tutmak.
Muaf tutulacak programın masaüstündeki yada programlar bölümündeki kısayol simgesi üzerinde sağ tıklayıp Özellikler ‘i seçiyoruz. Ardından Kısayol sekmesi içerisinde Gelişmiş butonuna tıklıyoruz.

Açılan pencerede Yönetici olarak çalıştır yazan kısmı işaretliyoruz ve Tamam diyoruz.

Ayarını yapmış olduğuuz program için bir daha Kullanıcı Hesabı Denetimi uyarısı gelmeyecek. Sadece bilgisayarımıza yeni bir program kurarken yada ayarını yapmadığımız programlar için bizden Kullanıcı Hesabı Denetimi(UAC)ni isteyecektir.

Filed under: Windows Kullanım

Etiketler:, , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yorum Yapın

(gerekli)

(gerekli), (Gizli)

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TrackBack URL  |  Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri.


Sosyal Medyadan Takip!

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Müzik Keyfi

Bağlantılar