MEB 2010 Öğretmenlik Atamasında Rehber Öğretmenliğine Ağırlık Verecek! MEB i Kınıyorum…

Bu yıl yani 2010 da Meb 40 bin öğretmen ataması yapacak. Bu 40 binin 10 bini haziran diğer 30 bini ise Ağustos da atanacak. Haziran atamasına az bir süre kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl rehber öğretmen atamalarına öncelik verecek gibi. Çünkü CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in soru önergesine verdiği cevapta, rehber öğretmen açığı olduğunu kaydeden Mili Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bu dönemde 23 bin 519 rehber öğretmen atayacaklarını bildirdi.

Bu dönemde çok sayıda rehber öğretmen atanacak olmasının temel sebepleri arasında, son aylarda ortaya çıkan olayların etkisinin bulunduğu belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Siirt’te meydana gelen olayı ortaya çıkaran kişinin rehber öğretmen olduğunu belirtmiş ve Özellikle rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin önemli fonksiyonları yokmuş gibi davranılır. Ama tam da bu nedenle; aileleri tarafından yeteri kadar korunamayan ve sosyal risk altında istismara açık olan çocukların çok daha büyük dikkatle okullarda takip edilmeleri lazım. Öğretmeni de bu anlamda kutladım. Benim öğretmenlerden tam da beklediğim böyle bir tutum, davranış” diye konuşmuştu. Bakanın bu yaklaşımı ve artan rehber öğretmen atamaları, rehber öğretmenler eliyle okullarda bu tür olayların önüne geçilmek istendiğini ortaya koydu.

Buradan şu sonuç 23 bin 500 rehber öğretmen ataması yapılacaksa geriye 16 bin 500 kişi kalıyor. Zaten 10 bin kişi haziranda atanacak. Bu da demek oluyorki ağustosta ağırlıklı olarak rehber öğretmenler atanacak. Zaten geçen yıl da Okul Öncesi Öğretmenliğine atamalarda ağırlık verilmişti. Benim için zaten ağustos ataması önemli ama onda da az kişi atanacak demektir diğer bölümlerden. Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğine 100 kişi atasa iyiydi MEB. Bizim günahımız ne, yazık değilmi bize? MEB neden her bölümlere eşit ağırlık vermiyor? Neden böyle istikrarsız olarak branşlardan öğretmen ataması yapıyor?……..

Yorum yapın