MEB Engelli Öğretmen Alımı (Nisan 2010)

MEB ‘in geçtiğimiz günlerde 5000 engelli alımı kılavuzu yayınladı. Buna göre 1000 öğretmen, 200 memur ve 200 hizmetli alınacak. Şu sıralar kpss hazırlığı içerisindeyken bu öğretmen alımının da yapılması beni sevindirdi. Bir de Meb ‘in atama yönetmeliği taslağında bulunun Engelli Ataması ‘nın yer alması, eğer gerçekleşirse ağustos atamalarında kpss şartı aranmaksızın(Tabi kpss şartı olmaması iyi değil, adamı olan girecek) başvurma hakkı da bizlere verilmiş olacak.

Fakat bizlerden istenen şartlar bitmek bilmiyor.

1- 2006 yılındaki yönetmeliğe uygun rapor isteniyor. Fakat bu raporda Çalıştırılamayacağı İş Alanları kısmında Çalışabilir/Çalışamaz yazmasını istiyorlar. Benim raporumu 2008 yılında aldım ve yeni yönetmeliğe göre ancak raporumda Çalıştırılamayacağı İş Alanları kısmı boş bırakılmış. Çoğu engelli kişilerinde raporunda bu kısım boş gözüküyor. Mecburen raporu yenileyeceğiz. Bu aralar bu raporu yeniden çıkarmak için git gel yapıyorum Trabzon ‘a… Benim gibi diğerleride koşturuyor.

2- 110 TL sınav ücreti yatırmamız gerekiyor. Bu sınav ücretini kılavuzda okuyunca şaşırdım. Çünkü daha önce bu kadar yüksek bir sınav ücreti duymadım. Genelde ÖSYM ‘nin yaptığı KPSS iki oturum için 55 TL. Kasım 2009 daki Halk Bankası sınavı için 50 TL istemişlerdi(Parayı yatırdım ama sınava giremedim). TRT geçenlerde yine sınav yaptı ve 50 TL istedi. Anlaşılan o ki MEB de bu kervana katıldı ama sınav ücreti çok yüksek. Ne yapalım sınava girmek için mecbur yatıracağız 110 TL ‘yi.
3- Sınav 27 haziranda yapılacak. 26 nisan – 21 mayıs başvuru tarihleri. Parayı en geç 20 mayısa kadar yatırmak gerekiyor.

4- Sınada 50 soru var ve 75 dadika süre var. Sınavda her soru 2 puan ve yanlışlar doğruyu götürmüyor. Önemli olan doğru yapmak.

Sınav konuların dağılımı ise;
–Türkçe 10 soru
–Matematik 10 soru
–İnkılap Tarihi 10 soru
–Coğrafya 5 soru
–Vatandaşlık Bilgisi 5 soru
–Mesleki Bilgiler 10 soru
50 soru 90 dk. süre olarak uygun gibi gözüküyor, tabi sorular ağır olmazsa. Şuan kpssye hazırlandığım için bu sınavda iyi yaparım diye düşünüyorum.

5- Başvuru formunda çalışmak istediğimiz 5 ili tercih etmemiz gerekiyor ve 6. tercih de bu 5 il dışındaki yerlere atanmak istersek işaretliyoruz.

6- Başvuru formu ile birlikte rapor, diploma ve resimle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuru tarihleri içerisinde müracaat etmemiz gerekiyor.

7- Trabzon il Meb’ e uğradım ve bu atama olayını sordum. Mesela biz tercih ettiğimiz bir yere atandık. İl Meb ‘e başvuruyoruz ve Meb bizi hemen göreve başlatmıyormuş. İl de oluşturulacak heyet ile birlikte bizim öğretmen olup olamayacağımıza dair sağlık raporu veriliyormuş. Eğer ki öğretmen olamaz denilirse bunca yıl ki emeklerimiz boşa gitmiş olacak. Kpss’ den yüksek puan alsak dahi atanamıyormuşuz. Bence bu engellinin önene engel koymaktan başka birşey değil.

Hükümetin bu yıl 38 bin engelli alım projeleri bu alımla birlikte start almış oluyor. Bakalım ben de bu 1000 kişi arasında olabilirsem atanırım inşallah. Ama tek korkum İl Meb ‘de oluşturulacak olan heyetin vereceği karar. Bu kararda öğretmen olamaz denilirse benim için hayat bitmiş demektir.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Ve Kurumlarda Özürlü Öğretmen Alımına İlişkin Bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Ve Kurumlarda Özürlü Memur-Hizmetli Alımına İlişkin Bilgiler

2010 Yılı Taşra Teşkilatı Özürlü Personel Alımına İlişkin Sınav Başvuru ve Atama Kılavuzu

“2010 Yılı Özürlü Personel Alımına İlişkin Kılavuz”Görme Engelliler İçin Sesli Olarak

“MEB Engelli Öğretmen Alımı (Nisan 2010)” üzerine 2 yorum

  1. MEB’in bu yaptığına ancak ŞEREFSİZLİK denir. Ulan insanlar zaten bir umut belki atanarım diye bu sınava giriyo. Bu adamlar zaten Eğitim Fakültesi Mezunu zaten ÖĞRETMEN. Sen bunları istihtam edemeyerek zaten zavallılığını gösteriyosun. Git üstüne bir de 110 TL sınav parası al. Ulan yazıklar olsun. Allah’ında bulsunlar ülkeyi bu durumlara sokanlar.

    • Amin hoca aynen katılıyorum. Zaten atanamamamız bir muallak. Kaldı ki her engelli bu parayı verebilecek durumdamı? Birde rapor yenileme işi var orayada para…. Zaten engelliye verdiği ayda 190 TL, onu da utanmadan alıyorlar. Bu arada alınan paralarla 1 yıllık maaşlarıda cebe dokunmadan verirler bu paralardan.

Yorumlar kapalı.