MEB Öğretmen Adayları İçin KPSS ‘yi Kaldıracakmış!

Geçenlerde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ‘nun öğretmen adayları için kpss yi kaldırmayı düşündüğünü ve bu konuda çalışma başlattığını duydum. Bu haberi duyunca gülesim geldi pek de ciddiye almadım. Biz ne umutlarla üniversiteyi kazanıp eğitim fakultelerinden mezun oluyoruz ama önümüze yine bir sınav engeli çıkıyor. O da KPSS. Zaten biz üniversiteden öğretmenliği başarılı bir şekilde bitirmişiz, bizi tekrar sınava sokmanın ne manası var anlam veremiyorum. Nasıl ki devlet polis ihtiyacını karşılamak için önceden belirlediği sayıda polis alıp eğitim verdikten sonra göreve alıyorsa biz öğretmen alımlarında da baştan eğitim fakultelerine ihtiyaç kadar alınıp mezun olanlar kura ile atanmalıdır görevlerine.

2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan söz vermişti Kpss yi biz öğretmen adayları için kaldıracağına. Ama hükümet bu konuda söz ve vaatlerde bulunmalarına rağmen doğru düzgün verdikleri sözleri yerine getiremiyorlar. Şu sıralar seçime 1 yıl kaldı ve önümüzde Anayasa Referandumu var ve bu durumlarda hükümet gze girip oy alma hevesiyle bizim gibi şuan atama bekleyen insanların duygularıyla oynuyorlar. Geçen yıl ve daha önceki yıllar atanamayan 10 ve üzerinde öğretmen adayı intihar etmiş. Bunların günahı neydi, bakalım bunların hakkını nasıl ödeyeceksiniz.

Şuan emeklisi gelmiş bir sürü öğretmen hala okullarda çalışmakta ve yeni eğitim sistemide ayak bile uyduramamaktadırlar. Bunun  neticesinde bu öğretmenlerin bir an önce emekliye ayrılıp, ücretli öğretmenliğe de son verilirse şuanki öğretmen adaylarının hepsi MEB tarafında göreve yerleştirilebilir. Eğerki kpss yi gerçekten kaldırılarsa üniversitelerde öğretmen ihtiyaçlarına göre konterjanları sınırlandırarak ihtiyaçları kadar öğretmen yetiştirip kimseyide mağdur etmezler. Mezun olanlarıda kura ile atadınızmı sorun kalmaz.

Umarım bu çalışmalar bizim gibi şuan atama bekleyen öğretmen adaylarının yüzünü güldürecek bir şekilde sonuçlanır. Zaten 4 – 5 yıl okuyup bu mesleği yapabilecek eğitimi alıp mezun olmuşuz bizi artık şu kpss sınavlarıyla oyalamayın…

Yorum yapın