ÖSYM, KPSS İptal Gerekçesini Açıkladı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Testi, “sınav sürecinde bazı usulsüzlüklerin meydana geldiği kanaatiyle” iptal edildi. ÖSYM’nin iptal gerekçesi şöyle:

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, sınavın iptal edildiği duyurularak, şunlar kaydedildi:

”10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavının (KPSS-Lisans) Eğitim Bilimleri Testi, sınav sürecinde bazı usulsüzlüklerin meydana geldiği kanaatine varıldığından, telafisi mümkün olmayan zararların ortaya çıkmasını engellemek için iptal edilmiştir. Bu sınav ve daha önce ertelendiği açıklanan diğer sınavların yeni tarihleri yakında açıklanacaktır.”

YENİ BAŞVURU OLMAYACAK

İptal edilen KPSS-2010 Eğitim Bilimleri Sınavı’nın bu yıl içinde yapılacağı bildirildi.

KPSS’de soru sızdırıldığı yönündeki iddialar ve yürütülen soruşturmalar nedeniyle Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), aralarında KPDS ve TUS’un da bulunduğu 12 sınavın ertelendiği duyurmuş, bu sınavların bu yıl içinde yapılmasının planlandığını açıklamıştı.

ÖSYM yetkilileri, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’nın da diğer sınavlar için planlandığı gibi bu yıl içinde yapılacağını, ancak öğretmen atamaları da göz önünde bulundurularak tarihin en erken olacak şekilde belirleneceğini bildirdi.

Yetkililer, KPSS Eğitim Bilimleri sınavı için yeniden başvuru alınmayacağını, 10 Temmuz 2010 tarihinde sınava girenlerin, yeniden yapılacak sınava katılacaklarını ifade etti. Eğitim Bilimleri Sınavı’na yaklaşık 280 bin kişi katılmıştı.

Öte yandan, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı sorularını hazırlayan komisyon üyelerinin değişip değişmeyeceği konusunun henüz netlik kazanmadığı, konuya ilişkin YÖK’ün karar vereceği öğrenildi.

“ÖSYM, KPSS İptal Gerekçesini Açıkladı” üzerine bir yorum

  1. kpss sınavında genel yetenek ve genel kültür sınavının iptal edilmesi gerekli iken neden iptal edilmedi orada da kopya çekenler var bu ap açık bilindiği halde neden o sınav iptal edilmiyor bu mu adalet ve hak hakkaniyetlilik.?

    Cevapla

Yorum yapın