Özürlü Memur Alım Yönetmeliği Değişti!

Özürlü memur alım yönetmeliği 3 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değiştirilmiştir. Yapılan değişiklikte, özürlü memur adayları tarafından en çok istenen merkezi sınav uygulaması yine getirilememiştir. Buna karşın, hali hazırda memur olanlar ile daha önce memur iken istifa edenlerin özürlü memur alımlarına başvurmasını engelleyen hükümler kaldırılmıştır.

Çalışanlar ve istifa edenler de başvurabilecek?

Yönetmelikte daha önce yer alan düzenlemede, “ilk defa” ibareleri yer aldığı için çalışan özürlü memurlar ile daha önce memur iken istifa eden özürlü memurlar, özürlü alım ilanlarına başvuramamaktaydı. Yapılan düzenleme ile bu kısıtlama kaldırılmıştır. Buna göre yayımlanacak olan ilanlara özürlü memur olarak çalışanlar ve istifa etmiş olanlar da başvurabilecek. Çalışan özürlü memurlar, muvafakat alarak geçiş yapabilecektir.

Özürlü sağlık raporu

Özürlü sağlık raporu, önceki düzenlemeye göre, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe göre verilmekteydi. Yeni yönetmeliğe göre “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre verilecektir. Bu yönetmelikte özürlü sağlık kurulu raporunu hangi hastanelerin verebileceği tek tek belirtilmiştir. TIKLAYINIZ.

1 yıl hapis cezası alanlar özürlü memur olamayacak

657 sayılı Kanunun 48. maddesinde yapılan düzenleme, özürlü memur alımında da uygulanacaktır. Buna göre, “26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak” şartı aranacaktır.

Sınav sonuçları ilan edilirken puanlar da ilan edilecek

Özürlü memur alınırken çoktan seçmeli bir test uygulanmaktadır. Bu sınav sonuçları, sınavın bitiminden itibaren 30 gün içinde açıklanmaktadır. Önceki düzenlemede sonuçlar açıklanırken sınav puanlarının açıklanacağına dair bir hüküm yoktu. Yeni düzenlemede bu hükme yer verilmiştir.

Eski sınavlar hakkında eski yönetmelik hükümleri uygulanacak

Yukarıda yer verdiğimiz düzenlemeler, 3 Eylül 2010 tarihinden sonra açılan özürlü memur alım sınavlarına dolaysıyla, Ekim-Kasım dönemindeki ilanda uygulanacaktır.

“Özürlü Memur Alım Yönetmeliği Değişti!” üzerine 39 yorum

 1. enes hocam selam .özürlü öğretmen alımı ne zaman yapılacak .birde özürlü biri kaç sene sonra malülen emekli olabilir.emeklilikte sakatlık yüzdesine göremi

  Cevapla
 2. hocam sınavı kazanınca tekrar rapor için muayene olmamız gerekiyormu yoksa sınavı kazanınca direk işe başlıyormuyuz

  Cevapla
 3. Hocam benim oğlum 1991 doğumlu eşim öğretmen 8 yaşında doktorun yanlış tedavisi sonucu engelli oldu tek çocuğum obenim gözümün ışığı 5 ay komada kaldı doktorlar hiç ümit vermiyordu 12 yıl hiç fes etmedim onu eski haline getirmek için elimden geleni yaptım gecemi gündüzüme katarak onun egzersizlerini yapıp yürür hle getirdim yürüme sekeli %45 norolojik yürüme sekeli ve göz numarası komada iken ikinci hatada yanlış verilen ilaç göz numarasının büyümesine sebep oldu kısacası rapor toplı %70 sosyal içerikli sıcak kanlı oğlu zihinsel engelli sınavlarına girdiğinde çok heyecanlanıyor bildiği soru olsa dahi yapamıyor özellikle zihinsel engelilere memur hizmetli gibi alımlarda töleran hakları yokmu 2 yıl oldu ortaokuldan sonra engeliler kanunu iş okulu 4 yıll okuduktan sonra mezun oldu evde oturmak onu sıkıyor gözünün içine baka baka onu evela ALLAH sonrada kendi çabamla bir yere getirmeye çalıştım psikolojişinin işsizlikten dolayı bozulmasından korkuyorum kendimde memurum özellikle zihinsel engelli kamu kurumlarında veya yerel yönetimlerde bu çocuklara sınavsız yerleştirme hakkı olamazmı hocam ne yapabilirim bana yardımcı olur iseniz çok memnun olurum saygılarımla

  Cevapla
 4. BEN YÜZDE /40 ÖZÜRLÜYÜM ÖZÜRLÜ ALIMI NEZAM ACABA HANGİ KURUM ORTA ÖĞRETIM ALIMI YAPIYOR ÖZÜRLÜ ALIMI TARIHI NEZAM BILEMIYOM BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVINIRIM ALLAH KOLAYLLIKLAR VERSIN IYI GÜNLER DILERIM

  Cevapla
 5. hocam özürlü öğretmen olarak atandım.normal öğretmenden farkımız nedir.yani kaç sene sonra il değiştirme hakkım var.özür oranım%45 kaç senede malülen emekli olabilirim.tekrar engelli öğretmen alımı kesin olacakmı saol

  Cevapla
 6. enes hocam özürllülerle ilgili var mı bi gelişme sınavlar ne zaman yapılacak bekle bekle nereye kadar yaz geldi bu arada sizde cok sessizsiniz buaralarda umarım bı sıkıntı yoktur.

  Cevapla
 7. ya hocam ben sayfanı takıp etmekte zorlanıyorum yazılarımı takıp edemıyorum. Her sayfanız ayrı bunu bır sayfada toplama gıbı bır ımkanız yokmu hepsı parça parça sorularıma cevap verıp vermedığınıze bakacam ama sayfamı bır turlu bulamıyorum.. Bu sorunu halletsennızz hepsını tek sayfada toplasanızz memnun oluruz..

  @Cevap:
  Hepsini bir sayfada toplama gibi bir durum söz konusu değil çünkü yeri gildikçe yeni yazılar yazıyorum. ayrıca siz yorum yaparken mail adresinizi doğru yazarsanız sizin sorunuza cevap yazıldığında size mail olarak gönderiliyor zaten.

  Cevapla
 8. hocam ben bişi sorcam benim raporumun arkasında isthdam değil 2022 yasa işaretli ben bu sınava girebilirmiyim ii haberlerinizi bekliyorum

  Cevapla

Yorum yapın