Özürlü Memur Alım Yönetmeliği Değişti!

05 Eylül 2010

Özürlü memur alım yönetmeliği 3 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değiştirilmiştir. Yapılan değişiklikte, özürlü memur adayları tarafından en çok istenen merkezi sınav uygulaması yine getirilememiştir. Buna karşın, hali hazırda memur olanlar ile daha önce memur iken istifa edenlerin özürlü memur alımlarına başvurmasını engelleyen hükümler kaldırılmıştır.

Çalışanlar ve istifa edenler de başvurabilecek?

Yönetmelikte daha önce yer alan düzenlemede, “ilk defa” ibareleri yer aldığı için çalışan özürlü memurlar ile daha önce memur iken istifa eden özürlü memurlar, özürlü alım ilanlarına başvuramamaktaydı. Yapılan düzenleme ile bu kısıtlama kaldırılmıştır. Buna göre yayımlanacak olan ilanlara özürlü memur olarak çalışanlar ve istifa etmiş olanlar da başvurabilecek. Çalışan özürlü memurlar, muvafakat alarak geçiş yapabilecektir.

Özürlü sağlık raporu

Özürlü sağlık raporu, önceki düzenlemeye göre, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe göre verilmekteydi. Yeni yönetmeliğe göre “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre verilecektir. Bu yönetmelikte özürlü sağlık kurulu raporunu hangi hastanelerin verebileceği tek tek belirtilmiştir. TIKLAYINIZ.

1 yıl hapis cezası alanlar özürlü memur olamayacak

657 sayılı Kanunun 48. maddesinde yapılan düzenleme, özürlü memur alımında da uygulanacaktır. Buna göre, “26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak” şartı aranacaktır.

Sınav sonuçları ilan edilirken puanlar da ilan edilecek

Özürlü memur alınırken çoktan seçmeli bir test uygulanmaktadır. Bu sınav sonuçları, sınavın bitiminden itibaren 30 gün içinde açıklanmaktadır. Önceki düzenlemede sonuçlar açıklanırken sınav puanlarının açıklanacağına dair bir hüküm yoktu. Yeni düzenlemede bu hükme yer verilmiştir.

Eski sınavlar hakkında eski yönetmelik hükümleri uygulanacak

Yukarıda yer verdiğimiz düzenlemeler, 3 Eylül 2010 tarihinden sonra açılan özürlü memur alım sınavlarına dolaysıyla, Ekim-Kasım dönemindeki ilanda uygulanacaktır.

Filed under: Engelli Personel Alımları,Güncel

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

31 Yorum Yorum Yapın

 • 1. haydar27  |  05 Eylül 2010, 17:43

  Sevgili Hocam Öncelikle öğretmenlik göreviniz hayırlı olmasını diliyorum .
  Benim size sorum şudur ki:2003 yılından Gaziantep Devlet Hastanesinden almış olduğum raporda sürekli yazıyor bu rapor halen geçerli mi

  Devlet 38.192 adet özürlü kadrosunu gerçekten dolduracak mı
  MEB tekrar özürlü memur alımı yapacakmı
  cevabınıza şimdiden teşekkürler

  @Cevap:
  Raporun geçerli. Tabiki ilerleyen süreçde meb de alım yapabilir ve diğer kurumlar da alım yaparak o sayıyı dolduracaklardır.

 • 2. tacettin  |  05 Eylül 2010, 22:20

  kpss skandalından sonra birde meb i n sınavlarında usulsuzluk varmı buda araştırılsa barı ben inanıyorumkı son olan özürlü sınavlarındada çok haksızlıklar yapıldı ama kımsede kesın delıl yok birileri çikip bunu kanıtlasada bu sınavlar merkezi sıztem olsa barı
  ben inanıyorumki bu sınavlarda bundan sonra çok şeyler deyışecek demode olmuş sıstemden ziyade yeni bir düzenleme getirilecek

 • 3. tacettin  |  05 Eylül 2010, 22:22

  arkadaşlar rapor yönetmenlıklrı deyışmış herhalde bu raparlarda önceden alınanamayan oranları acaba yeni düzünlemyenle alınırmı bunlarla ilgili haberi olan varsa yazsın lutfen teşkurler

  @Cevap:
  Rapor oranları yeni değil daha önceden yani 2006 yılında değişti. Tabiki 2006 öncesi raporu olupta yeni özürlü raporu almaya kalktığımızda oranlar bayağı düşüyor. Genellikle %39 da bırakıyorlar.

 • 4. tacettin  |  05 Eylül 2010, 22:26

  merhaba arkadaşlar ben bağkurluyum dışardan prim ödüyorum %55 raporum var bunu acaba ssk’ya bildirmem lazımmı bunun bana bir yararı varmı erken emeklili için bilen varsa yazsın lütfen teşkurler

 • 5. tacettin  |  07 Eylül 2010, 14:52

  sağlık bakanlıgı sınavlar ertelendımı acaba bılan varsa yazsın

  @Cevap:
  Evet sınav ertelendi.
  http://www.enesbayram.com.tr/saglik-bakanligi-ozurlu-personel-alimi-sinavini-m-e-b-yapacak/

 • 6. erkan  |  20 Eylül 2010, 16:31

  ben hizmetli kadrosundan 14 eylülde başladım.ama şu an bıraktım.tekrar ne zaman sınava girebilirim

  @Cevap:
  İşi neden bıraktın ki! Tekrar ne zaman sınav yapılır bilemem.

 • 7. sercinkama  |  22 Eylül 2010, 11:55

  selam hocam
  Bilindiği üzere meb özürlü personel alım sınavı ile 90 puan ve üzeri alanları görevlendirdi.Hocam meb’in yayımladığı klavuzda sınavın geçerliliği konusunda herhangi bir açıklama yapmamış yada ben göremedim.Ben bu durumda meb’i mahkemeye verirsem birşey çıkarmı.
  Aydınlatırsanız sevinirim.
  Allah sizi ve çocuklarınızı korusun salihlerden eylesin.

  @Cevap:
  Mahkemeye versen birşey elde edemezsin, meb sınav geçerliliği hakkında bilgi vermek zorunda değildir. ÖSYM ile karıştırmayalım lütfen.

 • 8. ali osman aslan  |  28 Eylül 2010, 22:58

  hocam öncelikle kutlarım benim soruma gelecek olursak ben hizmetli olarak yerleştim 15 eylülde ben bi daha sınava 1 yıl sonra mı girerim yani asaletim tasdiklendikten sonramı yoksa başka bir sınav açılınca mı? teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin

  @Cevap:
  Başka sınav açılınca girebilirsin.

 • 9. üzeyir çetin  |  29 Eylül 2010, 18:10

  değerli site okuyucuları fırsat buldukça Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu engelli sınavıyla ilgili uğradığım mağduriyeti sizlerle paylaşacağım ben Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu engelli sınavına lisans düzeyinde memur statüsünde %51 zihinsel,ruhsal,davranışsal ve sinirsel engelli olarak başvurmuştum sınavda bana ortsapedik engellilerin soru kitapçığı verildi yapmış olduğum tüm itiraz başvurularım sonuçsuz kaldı ilgililere bir kez daha buradan sesleniyorum benim uğradığım haksızlığın giderilmesi için gerekli adımı lütfen atsınlar

 • 10. nuran kaya  |  30 Eylül 2010, 22:17

  şimdi saglık bakanlıgı sınavı yapmadan başka kurumda özürlü personel alacagını açıklar mı

  @Cevap:

  Olabilir

 • 11. Haydar ÇELİK  |  03 Ekim 2010, 16:18

  Sevgili hocam ve değerli arkadaşlarım; sorumu sormadan önce selamların en güzeli olan Allah ‘ın selamı selam eder hepinizi en derin sevgi saygı ve muhabbetlerimi arz ederim.
  Hocam 2010 yılı başında bütün yetkili ve etkili devlet kurumları tarafından 2010 yılı içerisinde kamuda çalıştırılmak üzere 657 sayılı DMK tabi olarak toplam 38.192 adet özürlü memur alımı alınacak diye ilan edildi.MEB 5000 adet aldı.Sağlık Bakanlığı 2000 adet alacak geriye 31.000 adet kalıyor.Yukarıdaki resmi bilgilere istinaden Diyanet ve Emniyet Genel Müdürlüğüne Bilgi edinme kanunu çerçevesinde yazı yazdım.gelen yazıda kesillikle engelli memur alımı yamayacağız diye cevap geldi.Sizin bu konuda herhangi bir bilginiz varmı.Bu konuda hangi kuruma itirazda bulunmamız gerekiyor.Saygılarımla

  @Cevap:
  A.s.
  Ya onların almayacağız demesiyle olmaz tabiki ama sizinde yapacağınız birşey yok. Yeri ve zamanı geldiğinde o kurumlarda mutlaka alım yapacaktır.

 • 12. osman  |  04 Ekim 2010, 20:01

  hocam ben raporu2007′aldm sizce bu gçrlimi

  @Cevap:
  Geçerli

 • 13. sedat  |  06 Ekim 2010, 13:43

  hocam meb hizmetli çalışıyorum bize göre olmadığını düşün engelli hizmetli çalışanlara Allah yardım etsin.hocam sağlık sınavına girsem işimle ilgili problem olur mu aaraştırdım hocam klavuzu anlamadım rica etsem siz yorumlaya bilirmisiniz.sınava giriyimmi atama gerçekleşir mi

  @Cevap:
  Sağlık Bakanlığının alım ilanı özürlüler yönetmeliği değişmeden önce yayınlandığı için sınava girsen dahi atanamazsın. Ancak bundan sonraki kurumların sınavlarına girerek geçiş yapabilirsiniz.

 • 14. Onur Kahraman  |  06 Ekim 2010, 16:55

  Selamın Aleykum Hocam Benim Sag Gözüm Protez Yani %50 Rapor Alabiliyorum Ben kpss ye Müracat Ederken Engelli olarak başvurabilirmiyim ? Bunun Faydası Olur mu Bana ? Yada Devletin Bize İş olarak Olanakları Nelerdir ? Bana Bilgi Verirseniz Cok Yardımcı Olursunuz Teşekkürler.

  @Cevap:
  Tabiki müracat edebilirsin.Yapman gereken kpss ye başvururken özürlü raporunu ngörevliye vererek durumunu anlat. Sana sınavda yardımcı verebilirler. Bu yardımcı sana sorular okursende sözlü olarak cevaplarsın. Başka da bir avantajın olmaz.

 • 15. ravza  |  11 Ekim 2010, 17:28

  merhaba hocam.önce bizlere yardımcı olduğnuz için çok sağolun.hocam ben meb’in sınavında atandım.sorum şu:yeni çıkan engelli kanununda,bundan sonraki açılacak olan sınavlara girip kazanmamız halinde(kendi memleketimizdeki sınava)geçiş yapmamız mümkünmü?ilk önceki yerimizde 1 yıl kalma zorunlulugu devam edermi?yoksa hiç beklemeden direk geçebilirmiyiz?ya da hizmetliyken memur olarak sınava girmemiz sorun olurmu?çok teşekkürler.

  @Cevap:
  Sağlık Bakanlığının sınavı hariç diğer alımlardaki sınavlara girerek başka kurumlarda göreve başlayabilirsin. Kendi memleketine gitmek istiyorsan bir yıl çalışıp ve adaylık dönemini bitirdikten sonra gidebilirsin.

 • 16. erol  |  14 Ekim 2010, 19:10

  slm hocam daha once cıkmıs soruların toplu halde cevap anahtarı ıle yayınlarmısınız
  ben nereden baslıcamı bılmıyorum ve ınanın cok calısmam lazım beklıyorum saygılar

  @Cevap:
  Aşağıdaki linkten ilgili yazımdaki soruları tek tek indirin. Dikkat edin her sorunun indirme linkinin altında dosya şifreleri var o şifreleri de almayı unutmayın
  http://www.enesbayram.com.tr/ozurlu-personel-alimi-cikmis-sinav-soru-ve-cevaplari/

 • 17. berke  |  15 Ekim 2010, 04:49

  slm hocam ben de bu yıl engelli öğretmen olarak atandım yani aynı zamanda sınava girdik:)
  sorum şu:bizim zorunlu hizmet yapma durumumuz nedir bir bilginiz varmı?

  @Cevap:
  Evet ama bizde zorunlu hizmet diye birşey yok. Yani adaylık dönemini geçtikten sonra başka yere tayin isteyebiliriz.

 • 18. imdat çelik  |  19 Ekim 2010, 19:07

  slm hocam meb de memur özürlü olarak çalışmaktayım ardahan üniversitesi yeni özürlü alımı yapmaktadır Herhangi bir kamu kurumunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak çalışmış veya çalışıyor olmamak diye şart koymuş bu ne anlama geliyor saygılar

  @Cevap:
  Yani sen 657 ye tabi olduğun için bu alıma başvuramıyorsun

 • 19. abdurrahman  |  31 Ekim 2010, 13:28

  iyi günler hocam Benim bir sorum olacak kime sorduysam tam bir cevap alamadım. Sorum Şöyle : MEB açtığı sınavda hizmetli kadrosunu kazandım daha kadrolarımız gelmeden önce Orman bölge müdürlüğünün sınavı içinde başvuru yapmıştım. İşe başlatıkdan Sonra Meb te orman bölge müdürlüğünün sınavınada girdim ayrıca onuda kazandım Şuan hiçbir işlem yapmadım Ben MEB te hizmetli olarak 3 Eylül 2010 tarihinde başladım ve halen devam etmekteyim Memur olabilmem için ne yapmam lazım Çünkü Hizmetli kadrosunda Çok fazla yorulmaktayım. Aday oldugum içinde Ne deseler yapmaktayım. Meb te hizmetli iken orman bölge müdürlügünde Kazanmış oldugun Memurluğa Nasıl geçebilirim. Yardımcı olursanız Çok sevinirim İyi günler dilerim.

  @Cevap:
  Kısaca şöyle bahsedelim; Önümüzdeki özürlü alım sınavlarını kazanarak memur olabilirsin. Ancak senin orman müdürlüğü yada şimdi yapılacak olan sağlık sınavını kazanarak atanma şansın yok; Çünkü bunlar eski özürlü yönetmeliği yayında iken ilan yapılan alımlar olduğu için. Fakat özürlü alım yönetmeliği değişti ve İLK DEFA ibaresi kaldırıldı ve sen şuan meb de çalışırken ekim-kasım dönemi özürlü alımı olan 209 kişilik alımlardan herhangi birine başvurup kazanırsan geçiş yapabilirsin.

 • 20. berkay  |  07 Kasım 2010, 22:36

  Meb te işe başlayan istafa eden ve sağlık bakanlığı sınavına girmek isteyen arakadaşlar lütfen başkalarınının haklarını da düşünün o işi nasıl bulduğunuzu sizde biliyorsunuz ve 90 alıp atanamayanlar oldu aramızda belki sizlerin yerine onlar atanabilirdi. Henüz işe atanamayanları düşünün ona göre işinizin kıymetini bilin görevde yükselme sınavlarına girip yükselsbilirsiniz.

  @Cevap:
  Şuan Meb de çalışanlar sağlık bakanlığının sınavını kazansalar bile atanamazlar, sizler içiniz rahat olsun. Çünkü sağlık bakanlığının alım şartlarında “ilk defa memur olacaklar başvurabilir” diyor.

 • 21. habip  |  20 Kasım 2010, 12:16

  hocam kendim sağlık bakanlığına bağlı bir hastanede normal statüde 4/B li olarak çalışıyorum bu yapılan özürlü memur alımında yapılan değişiklikle 13 ekim 2010 da yapılan sağlık bakanlığı özürlü personel alım sınavını kazansam bile atanamazmıyım

  @Cevap:
  Atanamazsın çünkü İLK DEFA MEMUR OLACAKLAR başvurabilir diyordu. Ama bundan sonraki özürlü alımlarını kazanırsanız atanabilirsiniz çünkü o İLK DEFA ibaresi yeni kaldırıldı.

 • 22. aybike şahin  |  31 Aralık 2010, 10:55

  ben kpss ye kayıt yaparken son gune yetiştigim için rapor götüremedim normal sekılde kayıt oldum sınavdan 66,757 puan aldım %80 özürlü raporum var şimdi özürlü kadrosuna nasıl geciş yapabilirim??

  @Cevap:
  Şimdi KPSS sınavı farklı Özürlü sınavları farklıdır veiki sınavı birbirine karıştırmayın. Kpss sınavına girerken engellilere daha rahat bir sınav ortamı yaratmak için raporunuzu vermeniz gerekiyor ve size başka bir yararı yok. Yani siz engelli alımlarına bu kpss puanınızla başvuramıyorsunuz. Engelli personel alım ilanları yapıldığında ise o kurumun açtığı sınava girmek zorundasınız yani engelli personel ilanlarına kpss puanınızla başvuramazsınız. Anlayacağınız iki sınav da farklı şeyler, birbirinin yerine kullanılamaz.

 • 23. efsane dadaş  |  09 Ocak 2011, 18:34

  slm hocam yeni yönetmeliğe göre %50 den yukarı raporu olan kişi ağır özürlü olarak sayılıyor .bende raporu 2009 yılında almıştım benim raporum %66 fakat raporun alt tarafında ağır özürlü yazmıyor. bende bu yeni yönetmeliğe göre ağır özürlü sayıla bilirmiyim. Ayrıca eşimi bakım aylığı için yazdırabilirmiyim. Şimdi den teşekkürler.

  @Cevap:
  Yeniden rapor almanız gerekir.

 • 24. berke karaman  |  10 Ocak 2011, 08:23

  ben kamuda işçi olarak çalışıyodum daha sonra memurluk sınavına girdim kazandım bu atamama mani mi orman bölge müdürlüğünde

  @Cevap:
  Daha önce işçi olarak çalışmanız memurluğa atanmanıza engel değil.

 • 25. efsane dadaş  |  23 Ocak 2011, 10:49

  tamam sağolun peki hocam bir soru daha sorayım benim aynı %66 raporu alma şansım ne kadar olur. Yine aynı raporu ala bilirmiyim.

  @Cevap:
  Maalesef tekrar aynı oranı alman çok zor.

 • 26. murat  |  05 Şubat 2011, 11:25

  hocam bir soru da ben sorabilir miyim ben meb in sınavında ek yerleştirme ile hizmetli olarak yerleştim şimdi de saglık bakanlıgının sınavıda memur olarak kendi memleketime yerleştim muvaffakat ile gidebilir miyim

  @Cevap:
  Gidemezsin.

 • 27. damlaaaa  |  05 Şubat 2011, 23:29

  türkçe öğretmeniyim ve bu sene özürlü raporu aldım şuanda öğrenmek istediğim tek şey meb 2011 de özürlü öğretmen alımı yapacakmı ona göre çalışmalarıma devam ederim fakat hiç bir bilgiye ulaşamıyorum:(( ben şimdi normal kpss yemi hazırlanayım?????

  @Cevap:
  Siz şuan normal kpss ye motive olarak çalışın, belki ağustos da engelli öğretmen alımıda yapabilir ama kesin birşey değil.

 • 28. atilla  |  07 Şubat 2011, 12:33

  merhaba hocam benim raporum 2003 yılından ve sürekli yazıyo gecerlimidir yeni yönetmeliğe göre saygılar…

  @Cevap:
  Yeni rapor istenebilir

 • 29. özlem  |  21 Mart 2011, 08:02

  mrb arkdslar bısey sorcaktım bende özurlu memur kadrosu ıle atandım ve esım baska sehırde tsk da calışıyor bu kadroda tayın hakkımz varmı dıye soracaktım. esımın yanıma gelmesı ımkansız.

  @Cevap:
  Adaylık dönemini bitirdikten sonra tayin isteyebilirsin, bu konuda kurumundan bilgi alabilirsin.

 • 30. ömer göksel göksu  |  08 Nisan 2011, 06:59

  sayın hocam simdi yapılacak olan sınav soruları geçen yılki meb ve sağlık bakanlıgındaki sınav sorulaı ndanmı [50 soruluk türkçe-mat-tarih.coğrafya-göreviyle ilgili-vatandaşlık] saygılar

  @Cevap:
  Onlara benzer çıkar

 • 31. osman Karahanlı  |  28 Mayıs 2011, 10:40

  ya hocam ben sayfanı takıp etmekte zorlanıyorum yazılarımı takıp edemıyorum. Her sayfanız ayrı bunu bır sayfada toplama gıbı bır ımkanız yokmu hepsı parça parça sorularıma cevap verıp vermedığınıze bakacam ama sayfamı bır turlu bulamıyorum.. Bu sorunu halletsennızz hepsını tek sayfada toplasanızz memnun oluruz..

  @Cevap:
  Hepsini bir sayfada toplama gibi bir durum söz konusu değil çünkü yeri gildikçe yeni yazılar yazıyorum. ayrıca siz yorum yaparken mail adresinizi doğru yazarsanız sizin sorunuza cevap yazıldığında size mail olarak gönderiliyor zaten.

Yorum Yapın

(gerekli)

(gerekli), (Gizli)

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TrackBack URL  |  Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri.


Sosyal Medyadan Takip!

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Müzik Keyfi

Bağlantılar