Ziraat Bankası KPSS Şartını Kaldırdı ve Online Mülakat Sistemini Getirdi

Ziraat Bankası Müdürü, eleman alımlarında kpss şartını kaldırdıklarını açıkladılar ve bunun yerine mülakatlar şubeler aracılığı ile gerçekleşecekmiş. Ziraat Bankası ‘nın sınav politikasını değiştirmesi hem olumlu hemde olumsuz etkiye sahiptir.

Daha önceki personel alımlarında kpss şartı aranarak alımlardaki torpil olayı tam manasıyla olmasa da önlenmişti. Daha şeffaf diye bakılıyordu. Fakat şuan getirilen sistem ise alınacak personelin banka şubeleri aracılığı ile alınması planlanıyor. Bunu şubelerden online olarak Ankara’daki merkez ile video konferansa bağlanarak işe alınacak personel ile birebir görüşme yapılır. Bunun sonucunda uygun görülen kişiler seçilir.
Diğer bir şart da hemen hemen her bankada olduğu gibi bankacılık yada iktisat ve idari bilimler fakultesi mezunu gibi özel şartlar aranacak. Ancak bu video konfreans sonucunda adaylar bu sınavdaki torpil olayının daha da etkin bir hal aldığının farkında. Bence işbaşında eğitim gibi alınan personelin video konferans sayesinde incelenmesi sonucunda yeterli görünerek işe alınması söz konusudur. Ancak burada sınav veya puan olayı olmadan alım olduğu için adamını bulan rahat bir şekilde işe girebilir. Bu durumda şaibeleri beraberinde getirir. Bence sınav kaldırılmamalıydı ve şuanki online mülakat da buna eklenerek bu alım politikaları güçlendirilmeliydi.

Yorum yapın