WordPress Kırık Link Bildiricisi (Broken Link Checker) Eklentisi

WordPress sistemini kullananlar için geliştirilmiş Kırık Link Bildiricisi eklentisi sayesinde sitemizdeki kırık linler yani ölü linkleri takip edebiliriz. Peki nasıl oluyor bu kırık linkler sistemizde? Sitedeki yazılarımızın içerisindeki resimleri başka bir siteden çekiyorsak, bu resmi çektiğimiz siteler bazen resimlerin adresini değiştirebiliyor. Sitemize bir dosya indirme linki ekledik ve bu link de başka siteye bağlanıyor. Aynı şekilde site indirme linkide değiştimi bizim verdiğimiz link kırık link durumuna düşüyor. Bu durumda su linkleri ise takip etmek çok zor ve zaman alıcıdır. Düşünün 1000 tane yazı içeriğiniz var, nasıl kontrol edeceksiniz kırık link olup olmadığını. İşte bu kırık linkleri takip etmek için basit ve kullanışlı bir eklenti olan Kırık Link Bildiricisi (Broken Link Checker) Eklentisi yazılmış.

Yukarıdaki resimde Status yazan bölümde gördüğünüz gibi 7 tane kırık link mevcut kendi sitemde. Re-check all pages butonuna basarak kırık linkleri taratabiliriz.

Bu eklentinin diğer güzel yanı ise aşağıdaki Ayarlar >> Link Checker adımını izleyerek kırık link eklentisinin ayar sayfasına ulaşıyoruz. Burada resimdeki gibi E-mail notifications yazan yeri işaretleyerek e-mail adresimize kırık link olduğunda mail atma özelliğini aktif ediyoruz. Bu özellik sayesinde eklenti yazılarımı belli aralıklarla tarayıp kırık link olduğunda bizlere hemen haber veriyor. Böylece zamandan da tasarruf etmiş oluyoruz.

Eklentiyi aktif ettikten sonra,

1- Ayarlar >> Link Checker adımından eklenti ayarlarına ulaşabilirsiniz.
2- Araçlar >> Broken Links adımından ise kırık linklerin bulunduğu yazıları görebiliriz.

Devamını oku…WordPress Kırık Link Bildiricisi (Broken Link Checker) Eklentisi

WordPress de URL Adresi Kısmından Category Atmak

WordPress de kategoriye tıkladığımızda URL yani adres içerisinde category ifadesi yer alıyor. Tabiki bu ifade seo için uygun değil. Bu category ifadesini linkten atmak için basit bir eklenti var. Bu eklenti ile category ifadesini adres kısmımızdan atacağız.

Bunu bir örnekle göstereyim;
Benim sitemde Ağasar kategorisine tıkladığınızda adres çubuğunda link yani url enesbayram.com.tr/category/agasar/ oluyordu.

Eklentiyi kurduktan sonra ise enesbayram.com.tr/agasar/ oluyor.

Gördüğünüz gibi eklenti ile bu işi hallettik. Sizin de tek yapmanız gereken eklentiyi aşağıdan indirip, sitenizin wp-content/plugins bölümüne yükleyerek aktif etmeniz gerekiyor. Aktif ettikten sonra başka hiçbir ayar yapmanız gerek yok, artık category ifadesi linklerimizde gözükmeyecek.

Bu arada eski url adreslerinizde, 301 hatası nedeniyle yönlendirme olayı yeni adreslerine bu eklenti sayesinde yönlendirilmiş oluyor. Eski url adresleriniz için yeniden ayar yapmanıza gerek kalmıyor, google aramalarında indexleriniz korunmuş oluyor.

WordPress URL’den category kısmını düzeltme eklenntisini indirmek için Tıklayın
Dosya Şifresi: www.enesbayram.com.tr

Devamını oku…WordPress de URL Adresi Kısmından Category Atmak

WordPress 3D Etiket Bulutu Eklentisi WP-Cumulus
Wordpress de etiket kullanmayanımız yoktur. Yeri geldiğinde bu etiketleri widget de gösterebiliyoruz. Bir sitede 3d yani flash hareketli etiket bulutunu gördüm ve WordPress.Org sitesinde araştırma yaptım ve WP-Cumulus adında olan bu eklentiyi buldum. Bu eklenti ile sadece etiketleri değil isterseniz kategorilerinizi de flash olarak gösterebiliyorsunuz. Şuan benimde kullandığım bu eklentiyi sağ bölümde görebilirsiniz.

Wp-Cumulus etiket bulutu eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra tek yapmanız gereken Görünüm > Bileşenler bölümünden Wp-Cumulus widgetini yan bölümde istediğiniz yere sürükleyip bırakmak. Aşağıdaki resimdeki gibi genişlik, yükseklik, yazı ve widget rengini, etiket yada kategori seçimi gibi değişiklikleri yapabilirsiniz.

Devamını oku…WordPress 3D Etiket Bulutu Eklentisi WP-Cumulus