2010-ALES Sonbahar Dönemi Başvuruları Başlıyor

2010- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi Başvuruları

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ (14.10.2010)

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2010-ALES Sonbahar Dönemi), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 19 Aralık 2010 tarihinde 81 il merkezi, Lefkoşa ve Bişkek’te yapılacaktır.
78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur. Bu sınavda, alanındaki puan türünde yüz üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılırlar. Başarılı olan adaylar, “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te belirtilen genel ve özel şartları taşımaları halinde giriş sınavlarına başvurabilirler. Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar, bu Yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında, merkezi sınav; meslek yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına başvurularda ise yabancı dil şartı aranmaz.

Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES’e girmek zorundadırlar. Adayların ALES’ten, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 (lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70) puan almaları gerekmektedir. Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü eğitim için öğrenci seçerken, ALES sonuçlarını ilgili mevzuat dahilinde kullanacaklardır. Hangi lisansüstü programlara hangi puan türünde ve en az kaç puan almış adayların kabul edileceği ile ayrıca bir sınav yapılıp yapılmayacağı yükseköğretim kurumları tarafından karara bağlanacak ve adaylara bu kurumlar tarafından duyurulacaktır. Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz, ALES sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmaz.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

2010-ALES Sonbahar Dönemi’ne başvuru süresi 18-28 Ekim 2010 tarihleri arasındadır. Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2010-ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna 18 Ekim 2010 tarihinden itibaren ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır.

Başvuru merkezleri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.trinternet adresinden duyurulacaktır.

2010-ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzunda başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

“2010-ALES Sonbahar Dönemi Başvuruları Başlıyor” üzerine 4 yorum

 1. hocam acaba sağlık baknğı na kaç tıbbi sekreter başvurmuş önlisan olarak bir bilginiz var mı ve bu sağlık bakanlığı sınavı 2011 dede tekrardan olurmu

  @Cevap:
  Kaç kişi başvurdu bilemiyorum. 2011 de tekrar alım olurmu bilmiyorum, o zaman gelsin bakacağız.

  Cevapla
 2. Enes bey özürlü personel alımları 2010 tamamlanacaktı ama hala sağlık ve milli eğitimin dışında yapılmadı.ekim kasım döneminde yapılacağı söylendi fakat yine birşey çıkmadı.Bu konu hakkında bir bilginiz varmı.Teşekkürler

  @Cevap:
  2010 Ekim-Kasım dönemi özürlü alımları ilan edildi aşağıdaki linklerden ilgili ilanları okuyabilirsin.
  http://www.enesbayram.com.tr/devlet-personel-baskanligi-209-ozurlu-personel-alimi/
  http://www.enesbayram.com.tr/2010-yili-ekim-kasim-donemi-ozurlu-memur-alim-sinavi/

  Cevapla
 3. hocam biz özürlüler vergiden yararlana biliyoruz araba vergileride dahilmi mesala araba alırken ötv den yaralana bilirmiyiz yardımlarınız icin şimdiden tşk

  @Cevap:
  Vergiden yararlanmak için iki şarttan en az birini sağlamanız gerekir;
  1. H sınıfı ehliyetin olması
  yada
  2.%90 ve üzeri raporunuz olmalı.

  Cevapla
 4. Merhaba,
  Ben ALES’e bas vurmak istiyorum. Yurtdisindayim. Aday bilgi formunu internet uzerinden ciktisini alip doldurabilirim dediler ama bulamiyorum. Acaba yardimci olabilir misiniz?

  Tesekkurler

  @Cevap:
  enes@enesbayram.com.tr msn adresimden görüşebiliriz.

  Cevapla

Yorum yapın