Windows 10 ve 8 İşletim Sisteminde Hazırda Beklet Özelliğini Aktif Etme

Windows 10 veya 8 işletim sisteminin Güç Seçenekleri ‘nde Hazırda Beklet özelliği aktif değildir.
Hazırda Beklet özelliğini kullanarak bilgisayarımızdaki açık uygulamaları kaydedip kapatmış oluruz ve tekrar bilgisayarımızı açtığımız zaman kaldığımız yerden uygulamalarımızı kullanmaya devam ederiz.

Şimdi Hazırda Beklet özelliğini resimli bir şekilde nasıl aktif ederiz anlatıyorum;

Devamını oku…Windows 10 ve 8 İşletim Sisteminde Hazırda Beklet Özelliğini Aktif Etme

3G İnterneti Wirelless İle Diğer Bilgisayarlardan da Kullanabilmek

3G teknolojisi ile birlikte 3G internetin de artık kullanıcı kitlesi artmaktadır. Bu 3G interneti kendi bilgisayarımız haricinde yakınımızdaki bir notebook yada masaüstü bilgisayarımızdan da nasıl kullanabiliriz bundan bahsedeceğim.

Daha önceki yazımda da belirttiğim üzere Türkcell in çıkartmış olduğu 3G Multi Modem ile kullandığımız 3G interneti diğer bilgisayarla da eş zamanlı kullanabilmemiz için bir cihaz piyasaya sunduğunu duyurmuştu.

Normal Adsl internet de kablosuz modem sayesinde Wirelless kartı yada adaptörü olan bilgisayarlar bu modeme bağlanıp internete erişebiliyorlardı. Ama bizim 3G internet tek sim kart ile kullanıma sunulduğu için kendi bilgisayarımız dışındaki bilgisayarların da aynı anda bizim 3G interneti kullanması imkansızdı. Bu imkansızlığı Türkcell 3G Multi Modem cihazını çıkartarak Kablosuz modem gibi bu özelliği yani aynı anda birçok kullanıcının 3G internete erişebileceği bir cihaz geliştirdi. Fakat bu cihazın fiyatı epey pahalı. Şimdi sizlere buna alternatif bir çözüm anlatacağım.

3G internet olan bilgisayarımızdan;

1Denetim Masası >> Ağ ve Paylaşım Merkezi ‘ne gidiyoruz. Açılan pencerede resimdeki gibi Yeni bağlantı veya ağ kurun ‘a tıklayın.

2- Açılan yeni pencerede Kablosuz geçici ağ kur ‘u tıklayıp İleri butonuna basın.

Devamını oku…3G İnterneti Wirelless İle Diğer Bilgisayarlardan da Kullanabilmek

Programsız 4 Adımda YouTube Benzeri Yasaklı Sitelere Girme

Türkiyede ve bazı ülkelerde site engellemeleri olmaktadır. Bu sitelerin başında ise Google şirketinin Youtube video sitesi gelmektedir. Yakın zamanda ülkemizde Google un bazı servislerine de erişim engellendi.

Erişim engellenen ya da yasaklı sitelere dns yönlendirici programlar veya proxy siteleri aracılığıyla bu yasağı aşmak mümkün. Fakat bu uygulamalara gerek kalmadan bir kez yapacağınız ayar ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün.

Şimdi sizlere 4 adımda ağ bağlantısından dns ayarı yaparak engellenmiş sitelere rahatça, hiçbir porgram veya proxy sitelerine ihtiyaç duymadan nasıl girebilirsiniz onu anlatalaım.

4 adımda engellenmiş sitelere erişmek;

(Ayarları Windows 7 İşletim sisteminde yaptım. Diğer Windows tabanlı işletim sistemlerinde de ayarlar aynıdır.)

  1. Bilgisayarımızda Denetim Masası >> Ağ ve Paylaşım Merkezi >> Pencerenin sol bölümünde Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin bölümüne gidiyoruz.
  2. Açılan yeni pencerede Yerel Ağ Bağlantıları (siz de hangisi aktifse) ‘na sağ tıklayıp Özellikler e basıyoruz.
  3. Devamını oku…Programsız 4 Adımda YouTube Benzeri Yasaklı Sitelere Girme