2011 Yılında 26 Bin Engelli Memur Kadrosu Doldurulacak

Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, yeni yılda boş bulunan 26 bin 625 engelli memur kadrosunun doldurulacağını bildirdi.

Köksal, engellilerin kendi ayakları üzerinde durabilmeleri ve tüketen bireyler yerine üreten olabilmelerinin engelliler için önemli olduğunu belirterek, “Engelli olmanın çalışmaya ve üretmeye engel olmadığını” ifade etti.

Çalışan engellilerin yaşama daha sıkı bağlanabildiklerine, kendilerini daha rahat ifade edebildiklerine ve özgüvenlerinin geliştiğine dikkati çeken Köksal, engellilik alanında daha hızlı yol almak ve engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için her kuruluşun işbirliği içinde katkısına ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Engellilerin istihdama katılımlarını artırmak için yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini hatırlatan Köksal, engelli istihdamının artırılabilmesi için işverenleri teşvik uygulamasının da sisteme dahil edilmesi gerektiğinden yola çıkılarak, İş Kanunu’nda değişiklik yapıldığını anımsattı.

Köksal, bu düzenlemeyle kontenjan kapsamında çalıştırılan engellilerle, korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin, sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamının, kontenjan fazlası engelli çalıştıran, yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin çalıştırdıkları her bir engelli için sigorta primine ait işveren hisselerinin de yüzde 50’sinin Hazinece karşılanmasının sağlandığını anlattı.

Kurumların boş memur kadrolarına engelliler için yılda 3 kez sınav açabildiklerini belirten Köksal, kamuda ilk defa işe alınacak engellilerle ilgili düzenlemeyle kamudaki engelli istihdamı ve kadro sınırlamasının yeniden düzenlendiğini söyledi. Dolu kadro sayılarının yüzde 3’ü oranında özürlü çalıştırmak zorunda bulunan, ancak bu yükümlülüklerini kadro sınırlaması ve diğer nedenlerle yerine getiremeyen kamu kurum ve kuruluşların bu sınırlandırmasının kalktığını anımsatan Köksal, engelli istihdamının, kamuya tahsis edilen kadroların dışında değerlendirileceğini belirtti.

Engelli memur sayısı 21 bin 875 oldu

Köksal, Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre 2002 yılında kamu kurumlarında istihdam edilen engelli memur sayısının 6 bin 103 iken, geçen yıl sonu itibariyle 21 bin 875’e yükseldiğini belirterek, son yıllarda engellilerin istihdamına ilişkin pek çok düzenlemeyle bu alandaki iyileştirmeyi sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

Özürlüler Kanununda engellilerin istihdam edilebilmeleri için tedbirler alındığını anımsatan Köksal, ayrıca kanunla işe alınma ve iş hayatı süreci içinde engelli çalışanların aleyhindeki ayrımcı uygulamaların önüne geçmeye çalışıldığını dile getirdi. Köksal, kanunla engellilerin çalıştıkları yerlerde işini yapabilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve fiziki çevre düzenlemelerinin yapılmasının zorunlu hale getirildiğini söyledi.

En fazla açık MEB’da bulunuyor

Engelli istihdamının önündeki en büyük engellin zihinlerde oluştuğunu ifade eden Özürlüler İdaresi Başkanı Köksal, engellilerin istihdamına ilişkin sorunların çözümü için kamu kurum ve kuruluşlarının, işverenlerin farkındalığının artırılması gerektiğini vurguladı. Halen “kurumları bünyesinde engelli personelin çalışamayacağını” söyleyen kamu kurumları bulunduğunu ifade eden Köksal, açık bulunan 26 bin 625 kadronun, yaklaşık 10 bininin Milli Eğitim Bakanlığında, 6 bin 900’ünün Emniyet Genel Müdürlüğünde, 2 bin 800’ünün Sağlık Bakanlığı’nda, bin 600’ünün Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, bin 600’ünün Adalet Bakanlığında ve 800’ü Tarım ve Köyişleri Bakanlığında, geri kalanının da diğer kurumlarda bulunduğunu bildirdi.

Bekir Köksal, yeni yılda boş bulunan engelli kadroları için kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişime girilerek kadroların doldurulması yönünde ortak çalışmalar yapılacağını, ayrıca bu kapsamda işverenlerin engellilere bakış açısındaki zihin değişikliğini sağlamak için de projeler üreteceklerini sözlerine ekledi.

“2011 Yılında 26 Bin Engelli Memur Kadrosu Doldurulacak” üzerine 369 yorum

 1. mrb hocam benim sol gözüm doğuştan görmüyor.anasınıfı öğretmeniyim.özel sektörde 13 yıldır çalışıyorum.2006 yılında aldığım rapor yüzde 42.önümüzdeki yıl yapılacak olan ömss sınavında 2010 yılında değişen rapora göre istiyorlar.sınava başvurabilmem için raporumu değiştirmem gerekirmi?ayrıca normal kpss sınavınada hazırlanıyorum.eğer kazanırsam bu özürlülük durumum bi sorun yaratırmı?
  çok teşekkürler..

  Cevapla
 2. merhabalar… ben MEB in yaptığı sınavdan 90 puan aldım atanamadım. yeni yapılacak sınavda lise mezunlarını memur konumundamı alacak MEB, bi bilginiz varmı hocam. Yardımcı olursanız sevinirim……

  Cevapla
 3. merhabalar enes hocam öncelilkle kolay gelsin benim bir sorum olacak eşimde benim gibi özürlü eşimin diplaması yok acaba eşimde bu alımlardan faydalana bilirmi televizyondan duydugum kadar mesleki egitim verilecekmiş eşimde bu egitimden ala bilirmi

  Cevapla
 4. merhabalar enes hocam eşimde benim gibi özürlü ama ilkokul terk diplamasıda yok acaba bu sınavlardan faydalana bilirmi mesleki egitim olacakmış tv haberlerinde öyle söylendi acaba dogrumu şimdiden teşekür ederim saygılar

  Cevapla
 5. slm enes bey benim raporum 2010 da aldım ve sürekli ibaresi geçiyor yapılacak sınavda yeni rapor almamıza gerek varmı ve o raporla gecen sınava da girmiştim bilgilen dirseniz sevinecem tek umudum odur zaten hiç yaşama umudum da yoktur

  Cevapla
 6. gecen sene milli eğtim sınavında da 86 almıştım yerleşemedim aynı zamanda da lise mezunuyum cevabınızı bekliyirum çok da zor durumdayım artık olsun

  Cevapla
 7. slm enes abi basvuru için gereken evraklar nelerdir ve nereye basvuracaz ve hangi derslerden ve hangi konulardan sorumluyuz şimdiden iyi çalışmalar

  Cevapla
 8. iyi günler. meb 2010 sınavı ile atamam yapıldı. yeni açılan sınava başvurabiliyormuyum? Ayrıca 2002 tarihli sürekli olan özürlü raporum var. raporda herhangi bir sorun çıkarmı? teşekürler.

  Cevapla
 9. mrb hocam ii akşamlar BİR SORUM OLACAK SİZE!.. küçükken kaza geçirdim sağ kulağımda işitme kaybı oluştu kalıcı olarak tedavisiz &65 civarında askerlikte bu yüzden sıkıntı yaşadım 3 ay askerlik yaptım çürük raporu heyet tarafından onaylandı verildi…ömss!na bu özür yeterli olurmu acaba vücudumda başka bi sıkıntım yok sadece işitme kaybı sınava az kaldı yardımcı olursanız sevinirim…

  Cevapla

Yorum yapın