2011 Yılında 26 Bin Engelli Memur Kadrosu Doldurulacak

01 Ocak 2011

Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, yeni yılda boş bulunan 26 bin 625 engelli memur kadrosunun doldurulacağını bildirdi.

Köksal, engellilerin kendi ayakları üzerinde durabilmeleri ve tüketen bireyler yerine üreten olabilmelerinin engelliler için önemli olduğunu belirterek, “Engelli olmanın çalışmaya ve üretmeye engel olmadığını” ifade etti.

Çalışan engellilerin yaşama daha sıkı bağlanabildiklerine, kendilerini daha rahat ifade edebildiklerine ve özgüvenlerinin geliştiğine dikkati çeken Köksal, engellilik alanında daha hızlı yol almak ve engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için her kuruluşun işbirliği içinde katkısına ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Engellilerin istihdama katılımlarını artırmak için yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini hatırlatan Köksal, engelli istihdamının artırılabilmesi için işverenleri teşvik uygulamasının da sisteme dahil edilmesi gerektiğinden yola çıkılarak, İş Kanunu’nda değişiklik yapıldığını anımsattı.

Köksal, bu düzenlemeyle kontenjan kapsamında çalıştırılan engellilerle, korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin, sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamının, kontenjan fazlası engelli çalıştıran, yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin çalıştırdıkları her bir engelli için sigorta primine ait işveren hisselerinin de yüzde 50′sinin Hazinece karşılanmasının sağlandığını anlattı.

Kurumların boş memur kadrolarına engelliler için yılda 3 kez sınav açabildiklerini belirten Köksal, kamuda ilk defa işe alınacak engellilerle ilgili düzenlemeyle kamudaki engelli istihdamı ve kadro sınırlamasının yeniden düzenlendiğini söyledi. Dolu kadro sayılarının yüzde 3′ü oranında özürlü çalıştırmak zorunda bulunan, ancak bu yükümlülüklerini kadro sınırlaması ve diğer nedenlerle yerine getiremeyen kamu kurum ve kuruluşların bu sınırlandırmasının kalktığını anımsatan Köksal, engelli istihdamının, kamuya tahsis edilen kadroların dışında değerlendirileceğini belirtti.

Engelli memur sayısı 21 bin 875 oldu

Köksal, Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre 2002 yılında kamu kurumlarında istihdam edilen engelli memur sayısının 6 bin 103 iken, geçen yıl sonu itibariyle 21 bin 875′e yükseldiğini belirterek, son yıllarda engellilerin istihdamına ilişkin pek çok düzenlemeyle bu alandaki iyileştirmeyi sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

Özürlüler Kanununda engellilerin istihdam edilebilmeleri için tedbirler alındığını anımsatan Köksal, ayrıca kanunla işe alınma ve iş hayatı süreci içinde engelli çalışanların aleyhindeki ayrımcı uygulamaların önüne geçmeye çalışıldığını dile getirdi. Köksal, kanunla engellilerin çalıştıkları yerlerde işini yapabilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve fiziki çevre düzenlemelerinin yapılmasının zorunlu hale getirildiğini söyledi.

En fazla açık MEB’da bulunuyor

Engelli istihdamının önündeki en büyük engellin zihinlerde oluştuğunu ifade eden Özürlüler İdaresi Başkanı Köksal, engellilerin istihdamına ilişkin sorunların çözümü için kamu kurum ve kuruluşlarının, işverenlerin farkındalığının artırılması gerektiğini vurguladı. Halen “kurumları bünyesinde engelli personelin çalışamayacağını” söyleyen kamu kurumları bulunduğunu ifade eden Köksal, açık bulunan 26 bin 625 kadronun, yaklaşık 10 bininin Milli Eğitim Bakanlığında, 6 bin 900′ünün Emniyet Genel Müdürlüğünde, 2 bin 800′ünün Sağlık Bakanlığı’nda, bin 600′ünün Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, bin 600′ünün Adalet Bakanlığında ve 800′ü Tarım ve Köyişleri Bakanlığında, geri kalanının da diğer kurumlarda bulunduğunu bildirdi.

Bekir Köksal, yeni yılda boş bulunan engelli kadroları için kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişime girilerek kadroların doldurulması yönünde ortak çalışmalar yapılacağını, ayrıca bu kapsamda işverenlerin engellilere bakış açısındaki zihin değişikliğini sağlamak için de projeler üreteceklerini sözlerine ekledi.

Filed under: Engelli Personel Alımları

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

195 Yorum Yorum Yapın

 • 1. ugur  |  01 Ocak 2011, 18:50

  s.a enes hocam şu 2011 ylındaki alınacak engelileri kpss sınav sonuçlarına göremi alacaklar hocam

  @Cevap:
  Hayır. Alım ilanına çıkan kurum kendisi sınav yaparak atamaları yapacaktır.

 • 2. m.ali  |  02 Ocak 2011, 18:39

  slm arkadaşlar 2011 yılında özürlü personel alımı nezaman olur . Bu konu hakkinda bilgisi olan varsa yorumlarını beklıyorum .

  @Cevap:
  Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım aylarında alım ilanları yapılacaktır.

 • 3. mehmet  |  03 Ocak 2011, 15:07

  sa. 13 kasım 2o1o daki hacam saglık bakanlıgınca yapılan sınavdaki puanlarımız 2o11 de ki memur alımına bir bagımlılıgı varmı cevaplarsanız cok memnun olacam

  @Cevap:
  Bağımlılığı yok.

 • 4. mesut  |  04 Ocak 2011, 08:48

  ya abi kpss den engelli memur yada işçi alınmayacakmı yani bende engelliyim bana biraz bahsetirmisiniz nasıl olacaak biraz hakkında bilgi veririsiniz

  @Cevap:
  Kpss sınavına engelli olarak girmeniz, sizin engelli personel alımlarına başvurup atanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Kpss sınavına engelli olarak girmek sizlere sadece sınav esnasında daha rahat bir ortam yaratmaktır, başka faydası yok. Yani normal bir kişinin kpss sınavına girdiği gibi sizde şuan öylesiniz ve sadece kpss puanı ile personel alımı yapan ilanlara başvurabilirsiniz. Engelli alımlarında ise, o kurumların yaptığı sınava girerek atanma şansınız olabilir. Kpss puanınız ile engelli alımlarına başvuramazsınız.

 • 5. erdem  |  04 Ocak 2011, 09:11

  meb memurları yaptığı sınavın sonucuna gör mi alacak tekrar mı sınav yapacak lütfen bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

  @Cevap:
  Tekrar sınav yaparak personel alır.

 • 6. cemil  |  04 Ocak 2011, 11:18

  enes bey bu sene milli eğitimin özürlü sınavı için hazırlanmak istiyorum hangi çalışma kitabıyla çalışmalıyım yardımcı olurmusunuz ??

  @Cevap:
  Bilemiyorum ama benim sattığım ihtiyaç yayınlarının videolu ders anlatımları var aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
  http://www.enesbayram.com.tr/kpss-genel-yetenek-genel-kultur-video-ders-paket/

 • 7. ayça  |  04 Ocak 2011, 11:40

  bu sınavları nerde ögrencez ve ilk okul mezunu olursak alınıyormu

  @Cevap:
  Benim sitemi takip ederseniz hem alım ilanı hem de hangi şartlar aranıyoru burada yayınlayacağım.

 • 8. rustem  |  04 Ocak 2011, 13:44

  basında alınacak persone sayısı farklı farklı söylenmektedir.
  bundan önce 11.000 olarak söylendi şimdi ise 26.000 olarak söyleniyor. kesin olan rakam hangisi dir hocam. çok muallakta kaldık
  birde. milli eğitim tekrar alacak mı alacaksa tekrar mı sınav yapacaktır. önceki sınavdan mı alacaktır.

  @Cevap:
  26 bin alım bana pek inandırıcı gelmiyor ama bu yıl 11 bin engelli peronel istihdam edilebilir. Meb bu yıl tekrar alım yapar ve yeni sınav ile personel alır.

 • 9. osman  |  05 Ocak 2011, 10:08

  slm hocam yeni sınavlarda nisan mayıs sınavlarında bizden yeni rapor istenir mi daha önceki sınavlarda istemdiler bu 2010 yılı yönetmeliğine göre yeni rapor istenir mi bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim artı ben 2008 yılında aldığım rapor sürekli bu rapor kanserden dolayı aldım 5 sene geçti hastalık üzerinden sürekli verdiler yendiden heye girsem düşürürler mi oranı 65 oran ben rapor 2022 almıştım şimdi heyete girip istihdam içn mi almam gerekiyor diğer sınavalra bunla başvurdum teşekkürler hocam şimden cevapladığınız saygılar…

  @Cevap:
  Kurumların ne yapacağına belli olmuyor.

 • 10. aksoy  |  05 Ocak 2011, 10:18

  slm enes bey benım raporum 2001yılında alındı raporumda sureklı ıbaresı var acaba bu yenı alımlarda bu raporum gecerlı ıolmayacakmı yenı rapormu çıkarmam gerekıyo bana bu konu hakkında bılguılendırırmısınız.sizin engin tecrubelerınız ve bılgılerınız bızım ıcın çok önemlı yenı rapormu çıkarmam gerekecek inş bu alımlarda butun engellı arkadaşlarımız atanır herkes kendı ayakalrının ustunde durur. engelliler madur olmasın artık

  @Cevap:
  Bilemiyorum ama isteyebilirler de. Siz rapor almak için hastaneye başvurun, heyette oranı %40 tan aşağı verirlerse iptal edin heyette onaylatmayın raporu böylece eski raporunuzu kullanırsınız.

 • 11. hayriş  |  05 Ocak 2011, 10:45

  peki bu en az %40 mı?

  @Cevap:
  Evet

 • 12. mıttış  |  05 Ocak 2011, 10:48

  TÜRKİYE CUMHÜRİYETİNDE 1,500 milyon engelli vatandaşımız var alım sayısına bak 26 bin engelli alınacak geriye kalan engelli vatandaşlarımız ne olacak??

 • 13. abdullah kartal  |  05 Ocak 2011, 12:06

  slm arkadaslar herkese bende %55 özürlü raporum war we özürlü kadrosuna girmek için ugrasıyorum benım lıse weya unı dıplomam da yok ben de gırebılırmıyım arastırmalarıma gore dıploma sormuyor hıç bir yer ben naparım bana kım yardı mcı olabılır sınavlar ne zaman … şimdeden tşk herkese geçmiş olsun …

 • 14. E.Keskin  |  05 Ocak 2011, 14:14

  mrb arkadaşlar 2011 yılında tam olarak hangi kurum ve hangi tarihte yapılır yardımcı olursanız çok sevinirim

  @Cevap:
  Yukarıdaki yazımın içerisinde yazıyor hangi kurumlar alım yapabilir. Oradan bakabilirsiniz.

 • 15. seda  |  05 Ocak 2011, 16:49

  mrb hocam önümüzdeki sınavlara hazırlanlamaya başladım sizce hangi kaynaklardan veya yayından çalışırsam daha iyi olur yardımcı olursanız sevinirim..

  @Cevap:
  Kpss tarzı kitaplardan çalışabilirsiniz yada videolu ders setinden çalışabilirsiniz.
  http://www.enesbayram.com.tr/kpss-genel-yetenek-genel-kultur-video-ders-paket/

 • 16. ahmet acar  |  05 Ocak 2011, 17:01

  enes hocam ben mebin geçen sene yaptığı özürlülük sınavında hizmetli olarak yerleştim çalışıyorum hem de üniversite okuyorum bu sene mezun olucam memur olmak istiyorum meb yine sınav yaparsa tekrardan başvurma hakkımız var mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

  @Cevap:
  Tekrar başvuramazsın. Ancak adaylığın kaktıktan sonra görevde yükselme sınavlarına girerek memur kadrosuna geçebilirsiniz. Yada yine adaylığınız kalktıktan sonra diğer kurumlara geçiş yaparak da memur kadrosuna geçebilirsiniz.

 • 17. Erkan  |  05 Ocak 2011, 17:42

  Selam Enes Hocam Öncelikle bizi bu konuda bilgilendirdiğiniz için çok teşekür ederim inş herşey gönlünüzce olur. Benim sormak istediğim bişi var özürlüler sınavlarında torpil yapılıyor ben meb sınavında 84 aldım yerleşemedim ve adım gibide eminim meb sınavında çok torpil yapıldı bunun önlemini nasıl alacaz veya nasıl alınır Cevabınız için tşkler

  @Cevap:
  Atamalarda torpil olmadı. Zaten puan sıralama listeleri il milli eğitim müdürlüklerind var. Ancak bu özürlü personel alımı merkezi sınav getirilirse (2012 yılında merkezi sınav olması bekleniyor.) bu sınav esnasındaki usülsüzlükler ortadan kalkabilir.

 • 18. kenan atak  |  05 Ocak 2011, 18:52

  kpss den ben 55 aldım acaba ben bu puanla girebilirmiyim giden sene çok kişi düşük puanlarla devlete girdi öyle bir şansımız varmı acaba hocam yazarsanız sevinirim merak ediyorum yorumunuzu bekliyorum

  @Cevap:
  Kpss sınavından aldığınız puan ile özürlü personel alan kurumlara başvuramazsınız. Kpss puanı sadece o puan ile personel alan yerlere başvurabilirsiniz. Özürlü personel alan kurumların sınavına girerek ancak atanabilirsiniz.

 • 19. fatma  |  05 Ocak 2011, 20:18

  merhaba hocam ben sağlık sınavına bu sene lize mezunu olarak girdim
  ama şimdi üniveriste okuyorum atama olmaz mı?
  cevabını bekiyorum saygılarla…

  @Cevap:
  Şimdi siz atansanız bile lise diplomanızı isteyecekler. Ama siz üniversitede okuduğunuz için diplomanız şuan yok. Onun için atansanız dahi atamanız iptal edilir

 • 20. melih  |  06 Ocak 2011, 12:01

  arkadaşlar bu imkanlar ilkokul mezunlarına tanınacakmı bileniniz varmı

 • 21. ibrahim halil  |  07 Ocak 2011, 13:02

  ben engelli bir vatandaşım lise mezunuyum ve işsizim maddi durumumun yetersizliğinden dolayı üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kaldım ailemdende çalışan kimsem olmayınca ben ve ailem çok zor durumdayım tek ümidim alınacak olan engelli memur kadrosunda benimde bulunmamdır. ben çalışmak istiyorum, ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum, ve allahtan başka kimseye muhtaç olmak istemiyorum; kendime, aileme ve tüm insanlara faydalı bir birey olmak istiyorum: bunun için engelli memur alımları için gerekli olan yetkililerden saygılarımla ellerinden geleni yapmalarını istiyorum.

 • 22. gariban  |  07 Ocak 2011, 19:11

  sağlık bakanlığının 13kasımda yaptığı özürlü sınavında atamalar nezaman ve internettemi veya yazıyla adresleremi gönderilecek.acele cevap

  @Cevap:
  Atamalar açıklandı.
  http://www.enesbayram.com.tr/saglik-bakanligi-engelli-personel-atama-sonuclari-aciklandi/

 • 23. Osman Karahanlı  |  07 Ocak 2011, 21:42

  Selam Enes Hocam. Sorularımı Yanıtlarsanız çok Memnun olacağım. 1-Hocam yaklaşık 27.000 özürlü alımı olacak bu kpss ile alınacak diye söylendi hatta haberlere verıldı. Şimdi bakıyoruz tekrar bır sınav daha olacak merkez illerde yanlız merkez illerde sınavın yapılması sınava torpılın gırmesı gıbı bır durum söz konusu ve bu çok cıddı bakın kpps sınavıyla alınsa bu en azından engellenmış olur. Bunu lutfen cevaplayın. Ve imkanınız varsa yetkılı mercılere iletın. Kpss le alım olsa engellılerın sıralamalarına bakılır böylece yerşım yapılırsa daha adıl olur. sıralama ılk 27.000 gırene ış ımkanı tanınsa haksızlık bır nebzede olsa ortadan kalkar.

  @Cevap:
  Kpss sınavı değilde kpss tarzı Merkezi Sınav yapılması planlanıyor. Bu merkezi sınav her yıl yapılacak ve buradaki puanlara göre personel alan kurumlara başvuracaksınız. Bu merkezi sınav 2012 yılıunda yapılması planlanıyor.

 • 24. Osman Karahanlı  |  07 Ocak 2011, 21:49

  Şunu anlatmak ıstıyorum mesela dıyelım kpss aldığım puan 60 ben sınava gıren 2000.000 insan arasında ben 600.000. yım.. Ve devlet engelılerden oluşan 27 bın alım yapacak . Ben sıralamada 600.000 cıyım ama diğer engelılerın puanı benden duşuk (yada şöyle söylıyım alınacak 27000 engelıden en ıyı puanı ben aldım. Ama normal sıralamam 600.000 ) Ben bu şekıldemı atanacağım yoksa nasıl bır atama olacak bu kpss sınavıyla atama durmu ınşallah anlata bıldım.

  @Cevap:
  Kpss puanınız ile sadece devletin normal memur alımlarına başvurabilirsiniz ve o puanla atanmanız çok zor. Kpss puanı özürlü personel alımlarında geçerli değildir, işe yaramaz. Özürlü personel alan kurumlar kendi sınavlarını yaparak personel almaktadır.

 • 25. H.ÇELİK  |  07 Ocak 2011, 22:38

  4982 sayılı bilgi edinme kanunu çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile Diyanet işleri başkanlığına yazı yazdım.2011 yılı içerisinde ne kadar özürlü memur aılımı yapılacaktır.Gelen ilgi yazıda mevcut personellerimizin tamamına yakını polis ve imam olduğundan kesinlikle özürlü veya engelli memur almayacağız diye cevap geldi.Sayın hocam size soruyorum,hangi kuruma inanacağız,Bir sorum daha var,söz konusu merkezi sınav sistemi yasası nisan mayıs ayına kadar çıkarmı.Teşekkürler ve başarılar diliyorum tüm arkadaşlara.

  @Cevap:
  Siz o kurumların öyle demesine bakmayın, mutlaka alım yapılacaktır. Merkezi sınav Torba Yasa Tasarısına eklendi ve bu tasarı nisan ayına doğru meclisten çıkar. Ama bu merkezi sınav ancak 2012 yılında yapılır. O zamana kadar bu sınavın alt yapısı ancak oluşturulur.

 • 26. cihan mutlu  |  09 Ocak 2011, 17:30

  Sayın hocam ben sağlık bakanlığının13 kasımda yaptığı sınava girdi sınavdan 74 beklerken 70 geldi .Ben sınav kodlanamda yaptığın şıkları bir kağıta yazmıştım soru cevapları açıklanınca 13 yanlışım vardı yani 74 bekliyordum fakat 70 geldi bende itiraz etti fakat şu ana kadar bana bir cevap gelmedi yaptığım itirazı nasıl nereden takip ede bilirim bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 • 27. Uğur  |  09 Ocak 2011, 18:52

  Merhabalar bu sene mart ayında engeli personel sınavı yapılacakmı?
  Nisan-Mayıs demişsiniz ama tekrar sormak istedim.Bilginiz varmı acaba.

  @Cevap:
  Mart ayında değil, Nisan – Mayıs döneminde alım ilanı yapılır ve daha ileriki zamanda ise buı kurumlar sınavı yapar.

 • 28. sedat  |  10 Ocak 2011, 13:45

  Hocam daha önceki sorularda çok yardımcı oldunuz. t.şk..
  Hocam ben meb hizml. çalışıyom.bazı kaynaklar adaylık kalkmadan memurluğa atanamazsın diyor .memur iken yer değiştirme adaylıktan sonra diyor. Hizmetli olduğum için meb teki yeni alım sınavı kazanırsam atarlar mı ders çalıboşa g idecek mi

  @Cevap:
  Herşeyden önce adaylığın kalkmalı. Daha sonra kendi kurumunda yükselme sınavları açılırsa sınava girip memur olabilirsin. Yer değiştirebilirsin. Yada başka kurumlara da geçiş yapabilirsin.

 • 29. ferdi  |  10 Ocak 2011, 15:29

  hocam slm oncelıkle ne olcak özürlülerın halı hocam ya yapılan sınavlar cok gec oluyor anlamsız gelmeye basladı

 • 30. samet dağ  |  11 Ocak 2011, 01:14

  acaba MEB 2011 de ne kadar özürlü alacak yeni sınav yapacak mı yoksa nisan ayında yaptığı puanla mı alacak alacak sa kaç puana kadar atayacak lütfen yardımcı olurmusunuz detaylı bi şekilde ilgilenirseniz sevinirim
  cevabınızı e posta adresime gönderebilirsiniz :) )

  @Cevap:
  Bu yıl Meb alım yapacakmı bilemiyoruz. Ama yeni alım yaparsa yeni sınav yaparak personel alır.

 • 31. enis  |  11 Ocak 2011, 13:24

  enes bey nasılsınız.size bir konu hakkında danışakcam.hocam ben 2002 yılı itibariyle trafik kazası sonucun da sakat kaldım ve yüzde 60 raporum var.r bir sohbet esnasında söyledi trafik sigortasın dan para aldınmı diye bende kendisine böyle bir şeyin olduğunu bilmiyortum ki para alayım dedim.hocam avukata sordum ama net cevap alamadım.bu konuda beni aydınladırsanız sevinirim.

  @Cevap:
  Bu konuyu iyi bir avukat ile görüşün, tabiki kaza sırasından sakat kaldığınız için sigortadan para alabilirdiniz.

 • 32. Medeni  |  12 Ocak 2011, 13:22

  verdiğiniz bilgiler için çok tşk ler…

 • 33. knn  |  12 Ocak 2011, 19:01

  bu özürlüler için yeni bir umut kapısı olur.acaba mevcut yönetime laf söyleyen arkadaşlarımız 2002 de kamu kuruluşlarında çalışan özürlü sayısı 6.103 iken 2010 yılı sonunda bu rakam 21.875 e çıkarılmasına rağmen nasıl oluyorda hala laf söylüyolar.biraz insaf atananlarının yerinde olsalardı da laf söyleyebilecekler miydi?

 • 34. M.Ş  |  13 Ocak 2011, 10:24

  mrb enes bey ben temmuz da m.e.b nın yaptığı sınavla anakaraya memur olarak atandım.Yalnız şöyle bi üzüntüm oldu ben lisans mezunuyum metal öğretmenliği proğramını okudum ve yapılan bu sınava öğretmenlik kontenjanından başvurmadığım için çok pişman oldum.Çünkü öğretmenlikte herhangi bir alan belirtmedikleri için başvurmadım ve oyüzden memurluktan girdim sınava.Ama gördüm ki başvuranların hepsi öğretmen olarak yerleşmiş.Benim şöyle bir sorum olcak,ben öğretmenliğe geçiş yapmak istiyorum ama bu nasıl olur, birde kurum içi geçişler oluyormuş bunun içinde hizmet puanı gerekli olduğunu söylediler veya sizin bildiğiniz bişey varmı öğretmenliğe geçiş hakkında.Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

  @Cevap:
  Önce şu adaylık işini halledin, sonra kurumunuza başvurun öğretmen olarak geçmek için. Onlar sizi yönlendirecektir.

 • 35. hakan  |  13 Ocak 2011, 15:54

  s.a hocam;
  engelli personel alımlarında,merkezi sınav sistemi gelecek diye birşeyler konuşuluyor,doğruluk payı var mıdır? gelirse bu bizim lehimize mi aleyhimize mi olur?

  @Cevap:
  Merkezi sınav gelebilir ama ancak 2012 yılında yapılır. Tabiki lehinize olur.

 • 36. MERSİNLİ  |  13 Ocak 2011, 21:13

  s.a enes bey sunu sormak ıstıym benım %40 özürlü raporm var.ve bu zamana kadar hıc bır kuruma raporla basvuru yapmadım.sızden ıstegım bu raporun bana artılar ve eksıleriyle anlatırmısınz.ve bırde bu raporu aldıktan sonra basvulacak yerler varmıs aydınlatırsanız sevınırm.sımdıden tesekkurler

  @Cevap:
  En yakın Türkiye İş Kurumuna gidin size yardımcı olurlar. Ayrıca Engelli perosnel alan kurumlara da başvurabilirsiniz.

 • 37. FERHAT ATAL  |  14 Ocak 2011, 01:51

  sevgili engelli arkadaşlar bu yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum bilgisi olan arkadaşlar meil atarsa sevinirim arkadaşlar bu engelli memur alımıyla ilgili bilgisi olan ve ya sınavların yapılacağı tarihler hakkında ki bilgilerinizi bizimle paylaşıp değerlendiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler

  @Cevap:
  Nİsan – Mayıs döneminde alım yapılacak bizi takip edin.

 • 38. mahmut  |  14 Ocak 2011, 21:24

  sayın hocam işkur özürlü alımlarında işe başlamak yok.sadece engelli vatandaşı sıgortalı gösterip,devletin %3 özürlü şartından dolayı böyle bir teşkaleye başvuruluyor.yani iş tok,sadece sıgortalı gösterip,maaşda vermiyor.bu işe kim dur diyecek?

  @Cevap:
  İlgili yerlere şikayet edin. SGK ya şikayet edin.

 • 39. hira  |  15 Ocak 2011, 11:53

  hocam 2011 özürlü sınavına başvuru tarihi ve sınav tarihi ne zaman olacak bilgi verirseniz sevinirim

  @Cevap:
  Nisan mayıs döneminde alım ilanı olacak, ondan sonrada bu alım ilanını yapan kurumların sınavı olacak. Bizi takip edin.

 • 40. Harun POLAT  |  16 Ocak 2011, 22:17

  -Merhaba hocam bu engelli sınavlarında çok haksızlıklar yapılıyor . kimse hak ettiğini alamıyor. adam kalifiyesiz aynı zaman da hiç bilgisi yok denecek kadar az ama sınavda 98 veya 90 alabiliyor yerleşebiliniyor öte yanda adam gecesini gündüzüne katıyor yerleşemiyor. bunun tek nedeni sınavlarda refakatçiların yardım etmelerine bağlıyorum. bunu önlemek için allah rızasıyla birileri birşey yapsın. neypmalıdır ki?

 • 41. kenan  |  17 Ocak 2011, 17:55

  hocam ben sağlık raporu ile ilgili bişey danışacam benim yüzde 61 özürlü raporum var özürlü raporum 2005 yılında numune hastanesinden cıkardım raporu aslı gibidir diye hastaneden tekrar onaylatmak istedim ama onaylamadılar tekrar rapor çıkartmam gerektiğini söylediler benim raporum süreklilidir diye yazıyor ne yapmam lazım bana bilgi verirseniz sevinirim

  @Cevap:
  Evet genelde yapmazlar, nedeni ise 2006 ve 2010 yıllarında özürlü rapor yönetmeliği değişti. Ancak noterden onaylatabilirsiniz.

 • 42. osman  |  18 Ocak 2011, 14:24

  slm alyküm herhalde enes bey siz bu yeni yönetmelik hakkında bilginiz yok yönetmelikte sürekli olanlardan kazanılmış haklar bölümünde kulanım amacına göre raporu olan birinde yeniden rapor istenemz diyor artı ben raporumda raporumu da istihdam işkuru kayıt için almıştım yaptırdım alalı da kısa süre oldu size kısa bir soru sorcam kesin bilginiz varsa cevap veriseniz sevinirim benim raporum çalıştıramayacağı işler bölümünde ağır işlerde çalışamaz yazıyor işkura gittim biz kabul ediyoruz dedi sordum bu konu hakkında nerden bilgi alabilirm yeni döenmde hangi krumlar alım yapar sizn cd lernizi almak istemiştim ama uygun olamdığı için cdler alamadım çalışma kiçin kitap faln varsa parsıylada alabilrim ama iyi kitap olursa sevinirim saygılar

  @Cevap:
  İşkur da sorun olmaz. Nisan-Mayıs döneminde alım yapılacak, o zamanı bekleyin. Bende kitap yok, ders videoları var.

 • 43. ömer turan  |  18 Ocak 2011, 18:31

  S.A. Hocam;
  Sağlık Bakanlığı atamalarına baktığımda özellikle İstanbul Önlisans sonuçlarında aynı soyisimli aynı puanda iki kişi var.Ben bu durumdan şüpheleniyorum.Bu konuda nasıl ve nereye itiraz edebiliriz?Zaten sınav esnasında; herkezi tenzii ederim ama işitme engelli birbirini tanıyan kardeşlerimizin bazıları, sınav gözetmenleri nasıl olsa anlamıyorlar diye işaret dili ile bal gibi işaretleştiler.Kimseler de sesini çıkartmadı.Bu konuda hak yiyene ne diyim.Rabbim en güzel cevabı verecektir.Bu dünyada olmasa diğerinde de olsa.

  @Cevap:
  İl sağlık müdürlüğüne başvurun

 • 44. cihangir  |  19 Ocak 2011, 16:23

  hocam saygılar ben 13 kasımdaki özürlü personel alım imtanına girdim.beklediyim puan gelmeyince mebe itiraz etim cevap beklerken açil hatam oldu adresimde on gün bulunamadım bu sırada mebden cevap gelmiş ama adreste kimse olmadığından posta iyade edilmiş bunu postahaneden öğrendim şimdimebim bana göderipte elime gecmeyen evrağa nasıl ulaşırım ve internet üzerinden cevap ala bilirmiyim alabili,rsen nasıl alırım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler.

  @Cevap:
  Yine bilgi edinmeden durumunuzu belirtin cevap verirler mutlaka ankaradan.

 • 45. abdullah öztürk  |  20 Ocak 2011, 12:04

  merhaba enes hocam ben sağlık bakanlığına atandım.ankara bizden şöyle birşey istedi raporumuzda atandığı kadroda çalışabilir diye bir ibare olması gerekiyormuş.yani tam olarak:hizmetli kadrosunda memur olarak çalışabilir diye bir ibare. ama rapor veren hastaneler biz böyle bir ibare veremeyiz diyorlar sadece görme gerektiren işlerde çalışamaz diye bir ibare olur raporlarda diyorlar ne yapacağız biz bu konuda

  @Cevap:
  İl sağlık müdürlüğü ile irtibata geçin.

 • 46. Ali  |  21 Ocak 2011, 15:38

  Hocam ben 2001 yılında %40 rapor aldım martta yasaya göre yenileme olacakmış marttan sonra benim raporum geçersiz mi olacak

  @Cevap:
  Mart ayında süresi biten raporlar için geçerli o. Yani rapru sürekli olanlar için sorun yok.

 • 47. Hakan  |  21 Ocak 2011, 16:05

  Ege universitesinin sinavina da girdim. Sinavda optik form dagitilmadi direk kitapcik ustune isaretleme yaptik. Kursun kalem kullanin silmesi kolay olsun yanlis yaparsaniz dedi gorevliler.

  4 kisi aliyorlardi 98 92 90 90 ile atanmislar. Cok ilginc atanamayan en yuksek puan alan 78. 78 ile 90 arasi kimse puan almamis.

 • 48. kadir  |  22 Ocak 2011, 10:38

  slm aleyküm hocam sınava bende gireceğimde gereken sartlari simödiden bana haber veririr misiniz

  @Cevap:
  %40 ve üzeri özürlü raporunuz olması yeterli.

 • 49. üzeyir aydın  |  22 Ocak 2011, 12:51

  hocam il sağlık müdürlüğünün sınavına girdim hizmetli olarak özürlüyüm 62 puan aldım ankaradan giremedim ne yapmamız gerekiyor beklememi yapacağız 26000 özürlü alınacak bizede vururmu teşekürler

  @Cevap:
  İleride yedek atama yapılacak ama sen o puanla daha atanamazsın. Diğer alımlara başvurursun.

 • 50. Erkan  |  23 Ocak 2011, 00:24

  Sağlık müdürlüğü engelı sınavını kazanan arkadaşlara hayırlı olmasını dilerim. Meb sınavı olduğu gibi Sağlık Müdürlüğünden de şansım yok 92 puan aldım Ama D.bakır’da yerleşemedim . D.bakır dışında her ilde 92 puan la yerleşildi Demeki kımet değilmiş herşeyın hayırlısı

 • 51. SEFA  |  23 Ocak 2011, 10:13

  ………….

  @Cevap:
  Maalesef öyle bir kısım yok. Normal kişiler gibi sizde tercih yapabilirsiniz.

 • 52. ömer  |  23 Ocak 2011, 13:20

  hocam ben 13 kasım 2010 sınavına gırdım aldıgım puan 56 bu puanla bıyere gıremedık acıkcası ama bı sınav daha yapılacak bu ne zaman yapılacak ve hangı tarıh arasında olacak ben ımkanlarım cok kısıtlı ben pek ınternet te gıdemıyom hocam bı bılgı verırmısınız tesekkürler

  @Cevap:
  Nisan- Mayıs döneminde alım ilanı olacak.

 • 53. rızkullah bozkuş  |  23 Ocak 2011, 21:10

  hocam 2011 memurluk sınavlarının başvuru tarihi ne zaman sınav günü bellimi hocam

  @Cevap:
  İlk alım Nisan-Mayıs döneminde olacak.

 • 54. aslı  |  23 Ocak 2011, 23:36

  selam hocam sınava hizmetli olarak bende girmiştim 88 almıştım ama atanamadım yeni sınavlar olucakmı olursa ne zaman olur ilkokul ve hizmetliler için olursa yeniden sınava girebilirmiyim cevap yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekürler

  @Cevap:
  Tabi girebilirsin alım olursa ancak şuan sınav yok. Nisan mayıs döneminde yeni alımlar olacak.

 • 55. asmin  |  24 Ocak 2011, 00:19

  hocam geçmiş yorumlarda 2012 yılında merkezi sınavdan bahsetmişsiniz merkezi sınav ne demek ve nasıl yapılıyor bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim

  @Cevap:
  Kpss gibi

 • 56. muhammed  |  24 Ocak 2011, 10:46

  slm abi bu 2011 de ki alımlar ne zaman başlicak her kurum ortaokul mezunu personel alımı yapıcak mı bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

  @Cevap:
  Ortaokul mezunu alırlarmı tekrar bilmiyorum ancak yeni alımlar Nisan-Mayıs döneminde olacak.

 • 57. muhammed  |  24 Ocak 2011, 10:49

  abi bu merkezi sistem kalkıcak mı bu konuda mecliste herhangi bir çalışma var mı

  @Cevap:
  Hayır ne kalkması, muhtemelen 2012 yılında yapılır.

 • 58. kenan  |  24 Ocak 2011, 21:43

  hocam yorumunuzu okudum teşekür ederim sağlık raporunda sıkıntı yok sürekli olan raporlar hala gecerli sanıyorum benlik sıkıntı yok ilerde bişey olursa diye kafama takıldı hocam böyle şeyleride özürlülerde sorun yapıyorlarsa bişey diyemiyorum

 • 59. aysel  |  24 Ocak 2011, 22:51

  hocam.özürlü personel sınavı için nerelere müracatımızı yapabiliriz..

  @Cevap:
  Türkiye İş Kurumuna ve Özürlü memur alımlarını takip ederek başvuru yapabilirsin.

 • 60. Erkan  |  24 Ocak 2011, 23:21

  Öncelikle Bizim sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekür ederim Enes Hocam izden öğrenmek istediğim şudur üst kıımlarda bi yoruma cevabınız aklıma takıldı ben Sağlık müdürlüğü sınavına girdim ve atanamadım aldığım puanla ve bir daha sınava girmeden bizim için ek bir atama yapılacak mı? Eğer yapılırsa Cevap vermenizi çok isterim Şimdiden Tşkler Allah yardımcın olsun

  @Cevap:
  Bişey değil. Sağlık Bak. ek yerleştirme yapabilir göreve başlamayan veya evraklarındaki yanlışlıktan dolayı atanamayanların yerine. Ancak çok az kişi alırlar ek yerleştirme ile. Onun için pek fazla da bu ek yerleştirmeyi beklemenize gerek yok. Mayıs ayına doğru ek yerleştirme olabilir.

 • 61. Erkan  |  24 Ocak 2011, 23:33

  Enes Hocam bende bir konuda şikayetçiyim Biz Engeli olarak giriyoruz ve engelilerin çoğu sınava tek giriyorlar yardımcı öğretmenlerle ve D.bakırda 98 Puan allan 2 kişi var sağlık müdürlüğüne yerleştiler ama okuma yazmayı doğru dürüst bilmiyorlar apacık belli ki öğretmenlerden yardım almış ve bende 3 ay boyunca bu sınava hazırlandım 92 aldım bey efendiler adlarını yazamıyor 98 alıyorlar Ben hakmı helal etmıyorum ve bu konud bize önderlik yapmanı istiyorun Enes hocam şimdiden tşkler

  @Cevap:
  Anlıyorum ancak beni bu tür yaklaşımlardan uzak tutun. Ben tarafsızım ;)

 • 62. serkan  |  25 Ocak 2011, 00:15

  hocam bu 2011 sınavlarında ilk okul mezununa da şans tanınacak mı bi zahmet bilgi verin tşkr

  @Cevap:
  Bilemiyorum, alım ilanlarında göreceğiz. İnşallah alırlar diyelim.

 • 63. aslı  |  25 Ocak 2011, 00:49

  cevabınız için teşekür ederim hocam nisan mayısta kesin olucakmı sınavlar benim anladığım kadarıyla memur alınacak peki hizmetli ilkokul mezunlarıda alınacakmı cevap verirseniz sevinirim bu arada insanlara bu şekilde yardımcı olduğunuz içinde teşekür ederim

  @Cevap:
  Bişey değil. Nisan-Mayıs döneminde kesin alım ilanı olacak ama sınavları tabiki daha sonra olur örneğin haziran ayı gibi sınavlar yapılır. İlkokul mezunlarından alırlar mı bilemiyorum, bekleyip hepberaber göreceğiz.

 • 64. muhammed  |  25 Ocak 2011, 11:52

  abi ben sağlık sınavında 78 puan aldım ancak atanamadım peki iilerde ek yerleştirme yaparlar mı 2011 de sağlık bakanlığı ne kadar özürlü personel alcak

  @Cevap:
  2011 de Sağlık Bakanlığı ne kadar personel alır yada personel alırmı bilemem. Ancak yedek atma yapmasını bekliyoruz. Mayıs ayına doğru yedek atama yapabilir, siteyi takip edin.

 • 65. emre  |  25 Ocak 2011, 19:44

  engelli alımı sınavları ne zaman yapılacak?

  @Cevap:
  Nisan – Mayıs döneminde ilk alım ilanı yapılacaktır.

 • 66. Zafer  |  26 Ocak 2011, 01:08

  Hocam nisan mayısta özürlü işci alımında sınav puanlar nasıl olacak herkes kendi iline mi atanır yoksa başka illere mi atanacak

  @Cevap:
  Değişebilir. Alım ilanı yapan kurumun şartlarına göre değişebilir, herşey kurumun kendisinin elinde.

 • 67. kadir  |  27 Ocak 2011, 10:31

  birde şuan universite okuyorum zarari olurmu hocam

  @Cevap:
  Başvurduğunuz kuruma atanırsanız eğer diplomanızı ibraz etmeniz gerekir. Siz şuan okuduğunuza göre diplomanızı ibraz etmeniz çok zor.

 • 68. züleyha akyol  |  28 Ocak 2011, 17:46

  Enes bey 2011 özürlü sınavları varmı mail atarsanız sevinirim

  @Cevap:
  Şuan br alım ilanı yok. Nisan mayıs döneminde alım yapılacaktır. Siteyi takip edin.

 • 69. büşra  |  28 Ocak 2011, 19:46

  merhabalar kpss puanlamasıyla engellı olarak tercıh yapamıyormuyum ben şimdi peki memeur harıcınde özel şirketlerde engelli personel alıyorlar mı ?

  @Cevap:
  ÖZel şirketlerde engelli kadrosu için personel alıyor. Kpss sınavına sadece engelli olarak girme hakkınız var, aldığınız puan ile diğer adaylarla eşit haklara sahip olarak atanabiliyorsunuz.

 • 70. berkan  |  31 Ocak 2011, 00:03

  merhabalar enes bey.benim kardesimin zihinsel olarak yüzde 50 civarında engelli raporu var.ögrenmek istedigim bu tip engelli kardeslerimiz nasıl bir sınava tabi tutulup da işe alınıyor?sonuçta bunlar zihinsel engelli,yani mental retardasyonu olan,anlama kapasiteleri düsük olan kişiler.zihinsel engelli kişilerin nasıl memur oldukları hakkında beni detaylı bir şekilde bilgilendirirseniz cok sevinirim

  @Cevap:
  50 soruluk kolay bir sınava giriyorlar ve aldıkları puan ile atamaları yapılıyor.

 • 71. fuat  |  31 Ocak 2011, 10:07

  hocam 2011 de engelli alımı olacaksa biz hangi testlere çalışmalıyız 5 senelik çıkmış soru ve cevapları nerden bulabirim

  @Cevap:
  Her kurum yaptığ sınav sorularını yayınlamadığı için öyle son 5 yılın çıkmış soruları diye birşey yok. Aşağıdaki yazımda daha önce çıkmış soruları çözebilirsiniz.
  http://www.enesbayram.com.tr/ozurlu-personel-alimi-cikmis-sinav-soru-ve-cevaplari/

 • 72. ayşe  |  31 Ocak 2011, 12:19

  slm enes hocam,2011 yılı özürlü personel alımları ile ilgili şartları kaç gündür arıyorum ama herhangi bir bilgiye ulaşamadım bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim saygılar..

  @Cevap:
  Ne şartı arıyorsunuz ki daha 2011 engelli personel alımları başlamadı. Nisan-Mayıs döneminde alım ilanları yayınlandığı zaman alım şartlarıda yayınlanacak.

 • 73. mesut olgun  |  31 Ocak 2011, 12:32

  s.a arkadaşlar ben liseyi dışardan okuyorum %80 oranında engelliyim devlet memuru olmak için lise diploması olması şartmı ?

  @Cevap:
  Genelde lise mezunlarını memur olarak alıyorlar.

 • 74. burhan  |  31 Ocak 2011, 16:09

  hocam merhaba birsey soracam ben memur adayım suan eğitim kurs basladı bizim sınavda 2 kez basarı olmayınca kalma var mı acaba

  @Cevap:
  Evet iki kez başarısız olduğunuzda memurluktan çıkarılıyorsunuz.

 • 75. burhan  |  31 Ocak 2011, 21:50

  kalma varmı yani: hocam bildigim kadarıyla kimse kalmıyormus:memurlukta

  @Cevap:
  Kalma derken tam anlamadım? Memurluktan atılma olayından mı bahsediyorsunuz? Eğer memurluktan atılma olayından bahsediyorsanız atılma olayı tabiki var. Sınavlarda 60 puandan yukarı alamazsanız size bir yıl daha hak veriliyor ve yine sınavlardan geçemezseniz memurluk görevinize son veriliyor.

 • 76. nuri  |  01 Şubat 2011, 11:24

  hocam. nisan-mayıs döneminde mi başvurma tarihi olacak ?vap:

  @Cevap:
  Nisan mayıs ayında hangi kurum personel alacaksa ilana çıkacak ve o zaman başvuru yapabileceksiniz.

 • 77. şenol  |  01 Şubat 2011, 23:20

  Hocam 2011 yılında özürlü öğretmen alımı yapılacak mı? Bu konuda bilginiz var mı ya da alınacağını düşünüyor musunuz? Teşekkürler….

  @Cevap:
  Kesin bir bilgim yok ancak meb in 1 bin engelli personel açığı kaldı. Ağustos ayında öğretmen alımlarında engelli öğretmen konterjanı da açabilir. Çünkü öğretmen atama kılavuzuna engelli öğretmen atamasıde eklendi.

 • 78. hasan  |  01 Şubat 2011, 23:35

  hocam bu sene özürlü alımında ilkokulara fırsat varmı?

  @Cevap:
  Olabilir.

 • 79. fatma duran  |  02 Şubat 2011, 00:08

  merhaba hocam sizce engelliler sınavında tekrar aynı sorlardan soruluyormu ve atamalarda torpil mi oluyor tam kesin cevap almak istiyorum birde sıanav için nasıl ve nerden takip edebilirim

  @Cevap:
  Sınavlarda benzer sorular çıkıyor ancak Kpss tarzı çalışmanız gerekli. Atamalarda torpil söz konusu değil. PErsonel alımları için sitemi takip edebilirsiniz.

 • 80. mahfuz  |  02 Şubat 2011, 09:47

  slm 2011 yılında hangi kurun nezaman sınan yapacak net tarih varmı aceba varsa nereye bakmalıyız

  @Cevap:
  ilk alım Nisan-Mayıs döneminde yapılacaktır.

 • 81. YARENLER  |  04 Şubat 2011, 20:40

  esselamun aleykum hocam ben bır soru soracam ben rahatsızlıgımdan dolayı 1 yıl gecerlı olmak özere saglık raporu aldım bu raporla meb saglıgada basvurdum ama kısmet olmadı raporumun suresının bıtmesıne daha 2 yada 3 ay var ve raporumun suresı bıterse hergangı bır kurum ilan verırse gecerlılıgı bıtmıs olan raporumla basvrada bulunabılırmıyım yada ilana kadar yeni raporu alamsam eski raporla basvurabilirmıyım hocam lutfen cevaplayın

  @Cevap:
  Raporunuzun geçerliliği sona erdiği andan itibaren engelli personel alımlarına başvuramazsınız. Yeniden özürlü raporu almanız gerekir.

 • 82. rukiye  |  07 Şubat 2011, 11:18

  selam enes bey benim %65 engelli raporum var 2001 yılında aldım rapor süreklidir diyor yapmam gereken bişey var mı?noter onayı falan.yardımınız için teşekkürler.

  @Cevap:
  Özürlülük Ölçütü yakın zamanda değiştirildi. Bundan sonraki engelli personel alımlarında yeni rapor istenebilir. Siz şuanlık raporunuz için birşey yapmanıza gerek yok.

 • 83. mert kılıç  |  07 Şubat 2011, 15:00

  hocam merkezi sınavlara aday memurlarda girebilecekmi?

  @Cevap:
  Bilemiyorum, merkezi sınav yapılacağı zaman başvuru koşullarına bakarsınız.

 • 84. şahin  |  07 Şubat 2011, 17:09

  slm ben şahin ya ben 13 kasım 2011 özürlü personel sınavına girdim çok as bi sayıda kaybetim 2011 rin sınav başvuruları ne zaman olacak banim e-postama gönderirseniz çok sevinirim allah sizden razı olson şimdiden tşk ederim

  @Cevap:
  İlk alım Nisan-Mayıs döneminde olacak. Benim siteyi gelişmeler için takip edin.

 • 85. kadir  |  08 Şubat 2011, 13:51

  hocam ben üniversitedeki öğr işlerine bas vurdum boyle hallerde diplamanin asli yerine gecen belge verilecek çünkü kpss ye yerlesenlerde aynen yapiliyor siz ne dersinizz bu konuda bilgilerinizi bekliyorum iyi günler

  @Cevap:
  Olabilir.

 • 86. ikram  |  08 Şubat 2011, 16:26

  mrb enes hocam bir hafta sonra üniversite diplomamı alacam şuan bir okulda hizmetli olarak memurluk yapıyorum biliyorsunuz gecen yazın alımlardan yerleştım peki hocam diplomam elime gectıkten sonra hizmetli statosundan cıkıyormuyum

  @Cevap:
  Bilemiyorum ancak kademenizde değişiklik olur, yine hizmetli olarak devam edersiniz. İl Meb ile bu konuyu görüşün.

 • 87. serkan yeşilkaya  |  09 Şubat 2011, 16:32

  s.a .hocam sizden çok rica ediyom
  2011 kadro anıcak engelli vatandaşlarına sunulan şartlarla ilgili bilgi verir seniz çok memmun olurum hocam email adresime gönderiseni z sevinirim

  @Cevap:
  enes@enesbayram.com.tr msn adresimden görüşelim.

 • 88. nuri  |  10 Şubat 2011, 16:38

  hocam. işitme engeli tek kulaktan oluyor mu ? sol kulağım %48 işitme kaybı. sol kulaktan engelli sınava uygun mudur? girebiliyor muyum ?

  @Cevap:
  Sol kulağınızdaki işitme kaybınızı tüm vücuda oranlamanız gerekiyor ve %40 a ulaşamayacağından engelli sayılamazsınız. Ancak bu onu ile ilgili il sağlık müdürlüklerinden bilgi alabilirsin.

 • 89. ayla  |  10 Şubat 2011, 19:31

  hocam 2011 ozurlu memur alımıı tarhi hakkında bır bılgınız varmı ?

  @Cevap:
  İlk alım Nisan-Mayıs döneminde olacaktır.

 • 90. mustafa ibil  |  11 Şubat 2011, 21:29

  slm hocam ben yüzde kırk yedi raporum var ilkokul mezunuyum kpss ye gire bilirmiyi girersem nerde girecem

  @Cevap:
  Kpss sınavına girebilmek için en az lise mezunu olmanız gerekiyor.

 • 91. halil  |  12 Şubat 2011, 11:39

  engelli olarak özel bir hastanede çalışıyorum.vergiye kesilmeyen paradan nasıl faydalanabilirim. bu konu hakkında bilgilendiriseniz beni sevinirim. iyi günler enes bey

  @Cevap:
  En yakın vergi dairesine bu konu hakkında başvur, sana yardımcı olurlar.

 • 92. bilge  |  12 Şubat 2011, 21:37

  mrh hocam ben 2011 de işitme engelli memur alımı yapılacakmı sınav basvuruları ne zaman baslıyor ben 2 yıllık önlisans mezunuyum bilgisayar teknik çizim olarak.bu sınava girebilirmiyim.hakkım varmıdır.işitme kaybım sol kulakta %40 kaybım var cihaz kullanıyorum ..bana bilgi verirseniz sevinirm.şimdiden teşekkür ederim..

  @Cevap:
  Sınava tabiki girebilirsiniz. Nisan-Mayıs döneminde kurumlar alım ilanına çıkacaklar, benim siteden gelişmeleri takip edebilirsin.

 • 93. fatih  |  14 Şubat 2011, 01:36

  hocam merhaba özürlü alımının nisan-mayıs aylarında olduğunu biliyorum.fakat alımlar artık merkezi sınavla olmayacak mı?yani merkezi sisteme göre ise alımlar sınav tarihine kadar alım olmamalı bence…

  @Cevap:
  Merkezi sistem sınav Torba Yasa Tasarısı ‘nda ve daha yeni onaylandı. Bunun alt yapısı 2012 yılına ancak yetişir.

 • 94. hikmet  |  14 Şubat 2011, 13:17

  hocam ben 48 puan aldım bir yerler yelşe bilirmitim

  @Cevap:
  Her kurum kendi sınavını yaparak personel alıyor.

 • 95. cahit  |  14 Şubat 2011, 17:05

  slm enes hocam sınav başvuruları nerde ve ne zaman gerçekleşecek orta okul mezunu olurmu tşk

  @Cevap:
  Nisan-Mayıs dönemini bekleyin.

 • 96. gökhan özer  |  14 Şubat 2011, 21:17

  hocam 2011 de ozurlu meb personel alımı olacakmı yada ozur sınavı yapılackmı bılgınız var mı

  @Cevap:
  Tabiki engelli personel alımı ve sınavı yapıalcaktır. Nisan-Mayıs dönemini bekleyin.

 • 97. sercan  |  14 Şubat 2011, 21:46

  enes bey baıyorumda sizin sayfanıza bizim gibilere yardımcı olmak için elinizden geleni yapıyorsunuz.Çok teşşekkür ederim. arayıpta bulamadığım konular hep sizde başarılarınızın devamını dilerim.

 • 98. sercan  |  15 Şubat 2011, 13:58

  selamlar hocam. benim öğretmenlik diplomam var ve sınava girsem engelliler için yapılan sınava ordada atanamassam meb de diyelimki memur olarak atandım memurluktan geciş yapabilirmıyım öğretmenliğe acaba .??

  @Cevap:
  Diplomanı ibraz ettikten sonra öğretmenliğe geçiş işlemin yapılır.

 • 99. hakan  |  15 Şubat 2011, 19:14

  ahmet acar sen allahdan korkmazmısın şükret şükret işin olmuş eee boşa dememişler insanoğlu nankör 1 tane ister olunca yükseğini ister isterde ister su an senin yaptığın işi bende yapıyorum mebin bir okulunda temizlik yapıorum tuvalet yıkıorum şirket elemanı olarak senden çok iş görüyorum aldığının yarısını alabilmek için ve ben kalp hastasıyım şükret şükür

 • 100. mehmet  |  16 Şubat 2011, 13:02

  hangi kurumlara nekadar alım olacak bilginiz varmı hocam lise mezunu olupta memur kadrosundan alım olabilirmi sağlık bak yaptığı gibi ben mebde hizmetliyim ama sağlık bak kazandım memurluğu geçiş yapamıyoruz herhalde ama bazı arkadaşlar evraklarını teslim etmişler atanabilirlermi hocam bilginiz varmı Birde özürlü hizmetliler yh sınıfından GİH biriminemi geçecekler bilginiz varmı

  @Cevap:
  Siz kurumunuzun açacağı Görevde Yükselme sınavlarına girerek memur olabilirsiniz. Ancak bu sınav her yıl yapılmıyor. İhtiyaca göre 2 ile 5 yıl arasında bir kez yapılıyor. Şuan meb de hizmetli olarak çalışanlar Sağlık Bakanlığına atanmış olsalar bile göreve başlama ihtimalleri var. Ancak onları başkası şikayet ederse bu sefer iki işten de olacak. Benim tavsiyem Meb de çalışanlar kesinlikle Sağlık bakanlığına atanmış olsalar bile başvurmamalarıdır.

 • 101. mehmet  |  17 Şubat 2011, 13:39

  hocam ünvan değişikliği sınavı ile görevde yükselme sınavı arasındaki fark nedir ben mebde aday hizmetliyim memur olabilmek için genel idare hizmetlerini geçmek için ünvan değişikliği sınavınamı girmem lazım nasıl başvuracağız nasıl haberimiz olur

  @Cevap:
  Görevde yükselme sınavlarına gireceksiniz, ilçe milli eğitimden okulunuza yazı ile haber gelir ve size söylerler.

 • 102. ömer  |  17 Şubat 2011, 23:36

  hocam selamun aleykum.meb de calışan arkadaş .sağlık bakanlığnı kazanmış galıba.yukarıda yazıyo.siz tercih yapmasının sakıncalı olduğunu söylediniz.ama özürlülere bu hak eylül ayında tanındı ve şikayet olursa demişsiniz iki taraftaki hem meb hem sağlık bakanlığından mahrm olabilirsiniz demişsiniz.kanun varsa ki çıktı.şikayet etseler ne iddaa edebilirlerki.yanlış anlamayın hocam amacım sizin düşncelerinizi yargılamak değil.sadece kafam karıştı.aydınlatırsanız bizleri sevinirim.tskr ederim.ayrıca ben su anda nisan mayıs dönemi alımlarına çalışıyom.mebde hizmetli olarak atandım.ders çalışmıyayımmı yani…saygılarımla…

  @Cevap:
  Yönetmelik değişmeden önce sağlık bakanlığının alım ilanı olduğu için sağlık bakanlığına başka devlet kurumunda çalışan memurlar kazansalar dahi atanamazlar. Şimdi siz nisan-mayıs dönemindeki alımlara başvurup kazandığınızda o kuruma geçebilirsiniz. Ama sağlık bakanlığının alım farklı, çünkü alım ilanı eski yönetmelik yürürlükteyken ilan edildiği için buna atanamazlar.

 • 103. fatih  |  18 Şubat 2011, 13:20

  slm hocam maliye bakanlığında hizmetli olarak çalışıyorum diğer bakanlığın açacağı özürlü sınavına GİH sınıfı sınavına girip kazansam bir sıkıntı olurmu (İlk defa ifadesi Kalktı ve bir üst kadro)

  @Cevap:
  Sorun olmaz, siz sınavlara girip kazanıp atanabilirsiniz.

 • 104. sedef  |  18 Şubat 2011, 17:36

  slm enes hocam ben bu yıl myo önlisans okulundan mezun olucam yüzde 50 işitme engelli raporum var engelli personel alım sınavına başvuruda bulunmak istiyorum fakat eğer kazanırsam bu işten memnun kalmasam kpss ye başvurma hakım olacak mı engelli personel alım sınavının 2011 başvuru tarihlerini bildirirseniz memnun olurum.

  @Cevap:
  Kpss ye başvurabilirsiniz. 2011 yılında Nisan-Mayıs dönemi, Temmuz-Ağustos dönemive Ekim-Kasım döneminde alımlar olacaktır.

 • 105. mustafa ibil  |  19 Şubat 2011, 22:29

  hocam ben ilk okul mezunuyum kamu işcisi olabilirmiyim özürlüyüm yüzde kırk yedi raporum var

  @Cevap:
  Kurumlar ilkokul mezunlarından başvuru almaları halinde ,şçi yada memur olabilirsiniz.

 • 106. serra  |  20 Şubat 2011, 01:52

  mrb hocam.ben fen edebiyat fakültesinden yeni mezun oldum.öğretmenlik için başvurularda formasyon şartı var mı ?? teşkkr ederim.

  @Cevap:
  Tabiki var, formasyon almalısınız yüksek lisans yaparak.

 • 107. uğur  |  20 Şubat 2011, 11:51

  hocam daha önce sormuştum. meb de calışmakta olan biri sağlık bakanlıgı sınavına yedeklerden atandı diyelim ki şikayet dilekçesi verin demiştiniz atama iptal edilir. bunu mevzuatta aradım. bulamadım hocam bu mevzuatı yazarmısınız. yada yönetmeliği şimdiden teşekkürler hayırlı çalişmalar…..

  @Cevap:
  Bak yönetmelik değişmeden önce sağlık bakanlığının alım ilanı yapıldı. Değişen yönetmeliğe göre engelli sınavlarına başvurularda İLK Defa devlet memuru ibaresi kaldırıldı. Ama bu ibare sağlık bakanlığının alım ilanından sonra yayımlandığı için sağlık bakanlığını kapsamıyor. Yani Şuan meb de çalışanlar Sağlık bakanlığına atanaamzlar ama atanma ihtimalleride olabilir, devlet SGK dökülerini incelemediği için. Bunu bilen birisi varsa o kişiyi şikayet ettiği zaman ataması iptal edilir. Şimdi bundan sonraki alımlara kurumlarda çalışanlar memurlar da katılailir ve atanabilir artık bundan sonra sorun olmayacak.

 • 108. yalnız  |  20 Şubat 2011, 13:58

  merhaba hocam gecen yıl meb sınavında aldım yerleşmedim bu yılda sınav yapılacakmış o puanımı kullanabilirmiyim tşk

  @Cevap:
  Büyük ihtimal yeni sınav yapacaklar ve eski sınavdaki puanlar geçersiz olacak.

 • 109. nur  |  20 Şubat 2011, 15:51

  slm hocam yapılacak olan merkezi sınavına memurlarda katılabiliyor mu? yoksa normal kpss gibimi olacak ilk defa memur olanlar içinmi yapılacak. Torba yasa tasarısında Özürlüler için sınavlar, ilk defa Devlet memuru olarak atanacaklar için açılan sınavlardan ayrı zamanlı olarak, özürlü kontenjanı açığı bulunduğu sürece özür grupları ve eğitim durumları itibarıyla sınav sorusu hazırlanmak ve ulaşılabilirliklerini sağlamak suretiyle merkezi olarak yapılır veya yaptırılır. denilmişş o zaman sadece ilk defa memur olanlar girecek dimi.

  @Cevap:
  Bundan sonraki sınavlara memurlarda katılabilecek.

 • 110. POYRAZ  |  21 Şubat 2011, 09:38

  Selam Enes Hocamm Sizlere sormak istedqiim bir sorum var.. %60 Raporlu özürlü erkek kardeşim var.. diqer arkdaşlarım qibi kapasiteli deqill zeka qeriliqi var ders çalışabilecek kapasitede deqil ve aynı zmanda işitme enqelli bizleri bu konuda bilqilendirebilrmisinz neler yapabilirizz cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum…

  @Cevap:
  Bilemiyorum ama bir rehber yada psikolojik danışmanlara danışabilirsiniz

 • 111. Selma  |  22 Şubat 2011, 12:00

  hocam özürlü memr alımı başvurları nisanın kaçında başlıyacabilir bilgi ya da bi ihtimal verirmisiniz

  @Cevap:
  15 Nİsan dan sonra açıklanır.

 • 112. fatma  |  23 Şubat 2011, 23:21

  slm hocam bişey daha sormak istiyorum ben ilk defa bu engelli sınava gireceğim yalnız mart ayında ilanlar başlayıp nisan ayında mayıs ayında sınavlar olacağını söylediler öncelik dekort yaıtırılıyor bankaya daha sonra başvurular yapcaksınız diyorlar benim anlamadığım şu meb.gov.tr den iş ilanlara bakıyp ona göre mi forum doldurcaz yani nerden nasıl yapcağım hiç bilmiyorum bana bu konuda açık ve net yardımcı olursanız yada haber verirsaniz çok memnun olurum inanın yardımınıza ihtiyacım var

  @Cevap:
  Nisan ayının 15 gibi ilanlar yayımlanır. Bankaya para vs yatırma işi yok. Hangi kurum alım ilanı yayınlamışsa o kuıruma başvurunuzu yapıyorsunuz, onlar size form doldurmasında ve hangi evrakların getirilmesi konusunda yardımcı oluyorlar.

 • 113. hayriye  |  26 Şubat 2011, 10:48

  bu nisan -mayıs sınav hangi sınavv olcak peki ?

  @Cevap:
  Hangi kurumların alım yapacağı daha belli değil.

 • 114. samet  |  26 Şubat 2011, 16:17

  hocam bu merkezi sınav kabul edildi fakat siz 2012 de yapılacak diyorsunuz niye 2011 de olmycak nerden edindiniz böyle bir bilgiye bizide bilgilerndirirmziniz saygılar…

  @Cevap:
  Bu yıl altyapısı yetişmeyeceği için çok zor bir ihtimal olduğundan bu yıl yapılmaz. Önümüzdeki yıla kaldı.

 • 115. west  |  27 Şubat 2011, 22:24

  mrb hocam ben meb sınavında 88 aldım hizmeli kontenjanın yedek durumu var mı acaba ben bir türlü yedek linki göremedim yardımcı olurmusunuz tşk ederim

  @Cevap:
  Meb in yedek alımları çoktan bitti. Artık yedek alım vs yok.

 • 116. ayşe  |  28 Şubat 2011, 14:28

  hocam saygılar ben saglık bak sınavına girdim önlisans düzeyinde 62 puan aldım yedek atama olacakmı yerleşemedim hocam yedek atama ne zaman olacak

  @Cevap:
  Yedek atama büyük ihtimal olabilir, mayıs ayına doğru yapılır heralde.

 • 117. suna şahin  |  02 Mart 2011, 09:47

  hocam ben milli eğitim memuruyum ve tekstil mühendisiyim ayrıca özürlüyüm.öğretmen olmak istiyorum.milli eğitim bünyesinde olduğumdan özürlü öğretmen açığından faydalanma imkanım varmı.formasyon aldıktan sonra atamam yapılamazmı lütfen bu konuda bana yardımcı olun.

  @Cevap:
  Formasyon alırsanız tabiki öğretmenliğe geçersiniz.

 • 118. ibrahim ceylan  |  02 Mart 2011, 14:40

  selam hocam 2011 de özürlü personel alımı kesin olarak nezaman Allah’a emanet olun

  @Cevap:
  İlk alım Nisan ayının 15 inden sonra ilan edilir. Siteyi takip edin.

 • 119. Yavuz  |  03 Mart 2011, 09:38

  Hocam geçen yıl meb lise mezunlarını hizmetli olarak aldı bu yılda lıse mezunları hızmetlı olarak alınırmı

  @Cevap:
  Bilemiyorum ama muhtemelen Meb daha hizmetli almaz, çünkü özel şirketler artık temizlik işlerini yapacaklar.

 • 120. Emre  |  03 Mart 2011, 09:45

  Hocam tsk etım

 • 121. hülya  |  04 Mart 2011, 23:10

  13 kasım 2010 da yapılan sağlık bakanlığı sınavına girdim.76 puan aldım ama yerleştirilemedim.eskişehirden girmiştim sınava sınavı kazanan 90 puan alan 3 zihinsel engelli yerleşmiş.zihinsel engelli nasıl 90 puan alıyor buna da inanmış değilim.burada damı torpil ön planda merak ediyorum.cvp bekliyorum…

  @Cevap:
  Zihinsel engellilerin soruları daha kolay olduğu için yüksek puan almaları doğaldır. Torpil vs. yoktur.

 • 122. ayşe  |  05 Mart 2011, 14:43

  hocam tekrar saygılarımı sunarım sorum şu:daha öncede yazmıştım ;saglık bak sınavında 62 aldım yerleşemedim yedek atama olucakmı diye sizde mayıs ayı olabilir dediniz.ama hocam yeni başvurular zaten nisan mayıs ayında yapılacak nasıl olucak yedek atamalar.ayrıca yedek atama için internetten yayın olucakmı teşekkür ederim

  @Cevap:
  Yedek atama kurumun kendi insiyatifindedir, istediği zaman yapar. Bunu normal engelli personel alım dönemleri ile karıştırmayın. Yedek alım yaparsa tabiki internetten duyuru yapılır, benim siteyi takip edin, öyle birşey olduğunda sitemde yayınlarım.

 • 123. mustafa güler  |  06 Mart 2011, 12:37

  hocam ben sağlık bakanlığının açmış olduğu sınavda 90 aldım 22. maddeye göre belirlenecek dendi başvuru yaptım şimdi diğer yerleşti yazısı gelenler iş başı yaptımı bana nisan ayında belli olacak dendi herkesin mi nisan ayı yoksa benim gibi 22.maddeye göre yerleşeceklerin mi nisanda atama belli olacak açıklarsanız memnun olurum kesin yerleşti ve 22. maddeye göre yerleşti atamaları ne zaman olacak

  @Cevap:
  Kesin atamalar daha yapılmadı, herkesin ataması birlikte yapılacak Nisan ayına da kalabilir atamalar.

 • 124. ŞULE  |  06 Mart 2011, 15:01

  merhaba… benim gözümde sorun var… sağ gözümden 1.5 sene öncesi kornea naklı oldum ama sadece %10luk görüyo…. sol gözümde ameliyat istıyo ama biri iyileşmeden diğerınden olmak ıstemıyorum…
  fizik öğretmenliğini bitirdim.. böle bi sınav olduğunu yani özel bi sınav oluyomuş … öle duydum aydınlatırmısınız…nereler başvurucam..ne raporu alcam……

  @Cevap:
  Devlet hastanesine giderek özürlü sağlık raporu çıkartacaksınız. Sonra MEB engelli öğretmen alımı sınavı açarsa eğer başvurup sınava girerek atanabileceksinz.

 • 125. Selma  |  07 Mart 2011, 15:03

  hocam nisan ayı özürlü memur alımı başvurukları ne zaman başlıyacak ve bu ayda hangi kurumlarda alım başlıyacak cvp vermenizi acilen ricaediyorum on göre sınavlara çalışmak istiyorum.

  @Cevap:
  Nisan 15 den sonra ilanlar yapılır, hangi kurum nekadar personel alacak daha belli değil.

 • 126. Selma  |  07 Mart 2011, 15:09

  meb lise mezunları için alım yapılacakmı

  @Cevap:
  Bilemiyorum

 • 127. RAMAZAN  |  07 Mart 2011, 15:56

  s.a sayın hocam bu torba yasayla herşey alt üst oldu heralde yoksa biz engelliler için iyi mi oldu acaba şimdi yanılmyorsam tek sınav olacak bence bu sistem daha iyi olur çünkü mebin sınavından 90 tam puan aldım ama atanamadım
  :(
  torba yasa ile ilgili neler değişecek hayatımızda bizler için iyi mi kötü mü olacak şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar hocam.

  @Cevap:
  Tabiki yi olacak tek sınav ile diğer kurumların alımlarınada başvurulabilecek ve alımlar bu kadar uzun sürede değil de daha kısa sürede sonuçlanacak.

 • 128. EMRAH  |  07 Mart 2011, 16:02

  hocam benim isitmede yuzde 52 kaybimn var her iki kulaktada ben ozurlu statusunde ise girebilirmiyim ve hangi sartlarla atamalar gerceklesiyor ayrica lisans mezunuyum ise girmeme etki yaparmi.ilk defa sinava gircem ne zman olcak ve nereye basvuru yapacagim iskura gidip basvuru yapsam daha kolaymi is bulurum??

  @Cevap:
  Engelli personel alımlarına başvurup atanabilirsin. Bu yıl ilk alım ilanları nisan 15 den sonra yayımlanacak. Siteyi takip et.

 • 129. Murat  |  07 Mart 2011, 18:31

  Selam Enes Hocam. Yukarıda bir yoruma cevap vermişsiniz. Lise mezunu olarak MEB daha hizmetli almaz tahminen diye, peki bu ilköğretim mezunları için de mi geçerli? MEB tahminen bu dönem ne kadar hizmetli alımı yapabilir? Teşekkürler. Kolay gelsin.

  @Cevap:
  Daha hiç hizmetli personel almaz demek istedim. Çünkü yakında artık okulları özel temizlik şirketleri temizleyecek.

 • 130. savaş  |  08 Mart 2011, 12:26

  slm merak ettıgım konu engellı alımı ıcın tek sınavmı yapıcaklar yoksa gene bızı sınav sınav surunduruceklermıtek sınavda atamamı yapıcaklar yoksa ne olucak bı bılgı verırsenız sevınırım

  @Cevap:
  Tek sınav kararı Torba Yasa ile kabul edildi ancak bu tek sınav ancak seneye yetişir. Bu yılki alımlarda yine eskisi gibi her kurum kendi sınavını yaparak personel alır.

 • 131. sedef  |  08 Mart 2011, 12:39

  hocam önlisans büro yönetimi işitme engelliler için ne kadar ücret ödeniyo bi bilginiz var mı

  @Cevap:
  Bilmiyorum.

 • 132. Gazi  |  08 Mart 2011, 12:54

  slm hocam benim gözümden %50 sağlık raporum var daha önce meb özürlü sınavına girdim 88 puan aldım atanamadım hizmetliye şuan üniv.3. sınıfta okuyorum.yine sınav olursa girebilir miyim lisa mezunu olarak.Şuan okulum devam ediyor memur olma şansım var mı bu şekilde.bilgileriniz için teşekkürler…

  @Cevap:
  Lise mezunu olarak girebilirsiniz.

 • 133. uğur  |  09 Mart 2011, 06:18

  hocam sağlık bakanlığında sgk dökümü sorulmuyo. ben dedektiflik yapıp yedeklerde kimler meb de kimler orman müdürlüğünde araştırıyorum. araştırmasam ve bu kurumlarda calışanlar atansa hakkım gidicek.. bunun vebali atayan saglık bakanlıgının boynuna olacak eminim bir çok arkadaş araştırmıyıcak ve dilekçe vermiyicekler. Bu çok saçma değil mi ? sizden istediğim nasıl bi dilekçe yazalım hocam ?

  @Cevap:
  atanacak olan kişinin adı soyadı ve nerede çalıştığını dilekçende belirt ve l salık müdürlüğüne dilekçeni yaz, onlar gerekli araştırmayı yapıp iptal edeceklerdir atamasını.

 • 134. hakan  |  13 Mart 2011, 11:03

  slm enes hocam öncelikle size cok teşekkür ederim bize böyle yardımcı oldugunuz için. hocam bu sene nisan mayıs da özürlü sınavı olucakmı olucaksa eski usulmü yoksa merkezimi olcak bilgi verirseniz sevinirim hocam

  @Cevap:
  Evet bu nisan – mayıs döneminde alım olacak ve eski usül olacak.

 • 135. Selma  |  13 Mart 2011, 11:10

  24 bin memur alımı başvuruları ne zaman başlıyacak kpss puanına göremi açıktanmı yoksa sınavlamı atama yapılacak bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmenizi rica ediyorum.

  @Cevap:
  Bu yıl 11 bin engelli personel alacakalar. Üç dönem halinde alımlar yapılacaktır. 1. alım Nisan-Mayıs dönemi, 2. alımlar Temmuz-Ağustos döneminde ve 3. alımlar ise Ekim-Kasım döneminde alınacaktır. Her kurum kendi sınavını yaparak personelini alacaktır, kpss puanları bu alımlarda geçersizdir.

 • 136. oğuz  |  14 Mart 2011, 10:20

  meb bu sene yine öğretmen alımı yaparmı??tamm nisan a kadar beklicez çaresi yok ama bu kontenjan açıklarının doldurulması gerekior die yazılar okudum.seçim zamanıda büyük bir ihtimal yapar gibi gelior.sizin yorumunuz ne bu konuyla ilgili??

  @Cevap:
  Bence öğretmen alımını ağustos ayında yapar.

 • 137. yavuz  |  14 Mart 2011, 10:59

  hocam öncelikle allah sizden razı olsun bizim gibi engellileri aydınlattıgınız icin hocam gecen yıl meb lise mezunlarını hizmetli olarak aldı acaba bu yılda alırmı ben meb i aradım bu yıl özürlü alımı gündemimizde yok dediler tüm umudumu bu yıla bagladım ne olur beni aydınlatın hocam

  @Cevap:
  Meb artık hizmetli alacağını zannetmiyorum. Çünkü okulların yemizlik işlerini özel sektöre devredecekler aynı sağlık bakanlığında olduğu gibi. Bu yıl kendilerinin de söyledikleri gibi alım yapmayabilirler. Umudunuzu kaybetmeyin diğer kurumlar alım yapar, bu yıl toplamda 11 bin engelli alınacaktır.

 • 138. Hayri  |  14 Mart 2011, 20:05

  Hocam ilköğretim mezunlar bu yılda sınavlara girecek ne olarak atanacak sağlık bakanlığı tekrar işçi alımı yaparmı

  @Cevap:
  Sağlık bakanlığı bu yıl tekrar alım yapacağını zannetmiyorum. Önümüzdeki alımları takip edin.

 • 139. murat özçrlik  |  15 Mart 2011, 09:29

  enes hocam engelli alım sınavlarının tarihleri için hiçi bir açıklama göremiyorum cevap olarak bi bilgilendrirseniz çok sevinirim..

  @Cevap:
  Nisan 15 den sonra alım ilanları yayınlanır, başvurular alındıktan sonra sınav tarihleri belli olur. Tahminen sınavlar haziran ayına doğru yapılır.

 • 140. sercan  |  15 Mart 2011, 11:18

  slm hocam.. nisan mayıs ayında sınav mı olucak yoksa sınav yapıp ardından hemen atama mı yapılacak.. saygılar…

  @Cevap:
  Nisan 15 den sonra kurum personel alım ilanlarını açıklayıp başvurularını alır. Sınav işi ancak haziran ayına doğru yapılır.

 • 141. selim  |  15 Mart 2011, 11:20

  sayın enes hocam özürlüler idaresi başkanlığını aradım bu sene eski usul olmayacak dediler mayıs haziran gibi sınav açılabilir dediler . hocam ben zar zor özel ders almaya başlamıştım bu bilgiler dogrumu nisan mayısta sınav olmıcakmı saygılarımla cevabınızı acilen rica ederim…

  @Cevap:
  Nisan mayıs döneminde kurumlar personel alım ilanlarını yayınlayacak ve başvuruları kabul edecektir. Sınavları ise ancak haziran ayına doğru yaparlar. Merkezi sınav ı bu yıl yapacaklarını zannetmiyorum. Bu yıl yine eskisi gibi her kurum kendi sınavını yaparak personelini alır. Merkezi sınav ancak seneye yetişir.

 • 142. samet  |  15 Mart 2011, 11:51

  selam hocam ben bu sene önlsans mezunu olacam ve haziranda mezun olacam acaba yapılacak sınavda önlisans olarak alırlar mı?

  @Cevap:
  Alım olur tabiki önlisanstan da.

 • 143. ahmet  |  15 Mart 2011, 15:05

  mrb enes hocam memur olalı henuz altı ay oldu peki stajerlğim kalkmadan bu sıvlara girip yerleşebiliyormuyuz

  @Cevap:
  Evet

 • 144. ikram  |  16 Mart 2011, 07:39

  mrb enes hocam milli eğitimden hizmetli olalı henüz altı ay oldum peki hocam stajerliğim kalkmadan bundan sonra özürlülere yönelik yapılacak sınavlara girebilecekmiyim şimdiden tşkler

  @Cevap:
  Olabilir tabiki.

 • 145. TURGUT KORKMAZ  |  16 Mart 2011, 07:41

  nisan mayista hangi bakanlık alacak acaba
  enes BEY ALLAH SİZDEN RAZİ OLSUN

  @Cevap:
  Hangi kurumların alacağı belli değil şuan. Evet kurumda çalışırken diğer alımlara başvurup atanabilirsiniz.

 • 146. ceren  |  16 Mart 2011, 18:12

  hocam bu sene nisan mayısta alım olmıcak diolar mayısın sonu veya haziranda merkezi sınav yapılacak diolar bunun dogruluğu nedir hocam….

  @Cevap:
  Nisan 15 den sonra alım ilanları yayınlanacaktır.

 • 147. murat  |  16 Mart 2011, 18:23

  Selam Enes Hocam. Öncelikle yaptığınız bilgilendirmeler ve yararlı çalışmalar için Allah sizden razı olsun. Size bir şey sormak istiyorum. Bu yıl 11 bin özürlü personel alınacak demişsiniz, abim ortaokul meunu. Bu durumda bu sene neler yapabilir. Hangi sınavlara girebilir? Ya da orta okul mezunu olanlara ne kadar şans tanırlar yani ne kadar alım yaparlar? Şimdiden Allah razı olsun. Kolay gelsin.

  @Cevap:
  üç dönem halinde alımlar yapılacaktır. Bu alımlarda kurumlar alım ilanına çıktıklarında şartlarınıda açıklayacaklar. Büyük ihtimal orta okul mezunlarından da alırlar.

 • 148. melek  |  18 Mart 2011, 06:56

  çıkmış soruları ve sınavda soru çıkabilecek mevzuat yönetmelik ve genel soruları indiremiyorum yardımcı olurmusunuz linkleri mail olarak atarsanız sevinirim

  @Cevap:
  enes@enesbayram.com.tr msn adresimden bana ulaşın.

 • 149. zeki uygun  |  18 Mart 2011, 10:37

  Hocam 2011 yılının özürlü sınavı için müracaat tarihleri ne zaman olur

  @Cevap:
  Nisan-mayıs dönemi, Temmuz-Ağustos dönemi ve Ekim-Kasım döneminde alım ilanları yapılacaktır.

 • 150. sadullah  |  18 Mart 2011, 21:56

  selam hocam ben bu yıl allah izin verilse sosyal bilgiler öğretmenligini bitireceğim meb özürllü öğretmen kontejanını açacak mı bilginiz var mı şimdiden teşekkürler.

  @Cevap:
  Kesin birşey yok ama ağustos ayındaki alımlarda olabilir. Siz yine kpss ye güzel bir şekilde hazırlanın.

 • 151. Selma  |  20 Mart 2011, 19:35

  hocam meb artık hizmetli alımı yapmıyacak diye duydum fakat lise mezunları içinsizce meb nereye görevlendirebilir merak etim

  @Cevap:
  Bilemiyorum, memur olarakta alabilir.

 • 152. nazlı  |  20 Mart 2011, 19:36

  merhaba hocam merkezi sınav sistemi bu sene uygulanacakmış lokman ayva haziranda olabilir demiş sizce olabilir mi? saygılar

  hocam bende raporumu 2004 te aldım ve süreklidir yeni bir rapor istenebilir mi inşallah istenmez ne olur cevap verin

  @Cevap:
  Yenir apor büyük ihtimal istenir. Merkezi sınavın ise bu yıl yapılacağını zannetmiyorum, altyapısı oluşturularak ancak seneye yapılır.

 • 153. yasemin  |  21 Mart 2011, 12:03

  slm hocam 2011 çevre ve orman bakanlıgının sınav tarihi ne zaman belli olacak bi bilginiz varmı şididen tşk ederim….

  @Cevap:
  Bilemiyorum.

 • 154. OSMAN  |  21 Mart 2011, 14:52

  merhaba hocam 2011 yılında bizlerden yeni rapo isteyeceler mi yoksa sürekli olan 2008 yılında aldığımz raporları kabul ederler mi çalışrılamayacağı alna ağır işlerde çalımaz yazıyor bu yeterli mi sizce paylaşırsanız sevinirm teşekkürler hocam saygılar hocam…

  @Cevap:
  2008 de alınan raporlar için soruun olacağını sanmıyorum. Diğer konularda sorun çıkmaz.

 • 155. ömer  |  21 Mart 2011, 19:41

  selamunaleykum hocam.hizmetli olarak meb e atandım.şimdi görevde yükselme sınavı yapılırsa yeni yönetmelikte özürlülerde hizmet şartı aranmıyomuş.aslı varmı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.tşkr ederim…

  @Cevap:
  Bu konuda bir bilgim yok ama adaylık dönemini kaldırmadan görevde yükselme sınavlarına başvuramazsınz.

 • 156. mustafa  |  22 Mart 2011, 11:56

  selam hocam 2011 özürlü memur alımları ile ilgil sınav tarihleri nezaman acıklancak bilginiz varmı teşekkür ederim…

  @Cevap:
  Nisan 15 den sonra alım ilanları yayınlanacak.

 • 157. hasan  |  22 Mart 2011, 19:28

  abi hani burda 2011 yılı içinde ki navlardan biri nisan yada mayıs içinde olacagı kesinmi

  @Cevap:
  Sınavlar değil alım ilanları yapılacak önce, sınavlar ancak haziran ayına doğru yapılır.

 • 158. nazlı  |  23 Mart 2011, 12:43

  merhaba hocam sağlık bakanlığı sınavında 88 aldım ama yerleşemedim ek yerleştirmeler olacak mı olursa türkiye geneli mi olur ve benim 88 ile yerleşme ihtimalim varmı şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkürler allah yardımcınız olsun saygılar

  @Cevap:
  88 ile yerleşirmisiniz bilemem ancak türkiye geneli ek yerleştirme olabilir.

 • 159. ömer ateş  |  24 Mart 2011, 10:10

  2011 özürlü memur başvuruları ne zamazn başlayacaktır

  @Cevap:
  Alım ilanları nisan 15 den sonra ilan edilmeye başlanır, siteyi takip edin.

 • 160. yasemin  |  24 Mart 2011, 11:55

  merhaba hocam bu siteyi takip ediyorum buradan ilan verilirmi hangi kurumlar alım yapacak burada verdiginiz bilgilerden dolayı tşk ederim…

  @Cevap:
  Evet ilanları sitemden duyuracağım, takipte kalın.

 • 161. leon  |  24 Mart 2011, 17:07

  hocam merkezi sınavın mayıs haziran ayında olacakğı söyleniyor miletvekili lokman ayva konuşma yapmış.siz bu konuda ne düşünüyorsunz.olurmu sizce…
  hocam sağlık bakanlığı bu ek konejan alımını yaparsa eski puana göremi yağar ve geri kalan 4 bin kontejan için ne zman alım yapar bu sene yaparmı tekrardan..

  @Cevap:
  Malesef bu yıl yetişmez ancak seneye yapılır merkezi sınav.

 • 162. Hüseyin32  |  25 Mart 2011, 19:33

  İyi günler. 2011 yılının engelli memurluk sınavının ekim ayı gibi yapılacağını duydum gerçekten öyle mi? Nisan-Mayıs dönemine sınav olmayacak mı?

  @Cevap:
  Nisan-Mayıs döneminde alım ilanları olacaktır, sınavı ise ancak HAziran ayında yaparlar.

 • 163. mahmut özdemir  |  28 Mart 2011, 19:36

  slm aleykum enes bey ben özürlü ilkokul mezunuyum bizler memurluk alımı için ne zaman nerelere müracat edeceğiz teşekkürler allah yardımcınız olsun

  @Cevap:
  Hangi kurum alım yapıyorsa o kuruma başvuracaksınız. İlanları ve gelişmeleri benim siteden takip edebilirsiniz.

 • 164. ömer ateş  |  29 Mart 2011, 10:05

  özürlü memur başvuruları ne zaman başlayacaktır

  @Cevap:
  15 Nisan dan sonra başlar

 • 165. ömer  |  29 Mart 2011, 16:34

  selamunaleykum ..hocam ben 2005 yılında özürlü raporu yüzde 40 aldım şimdi yeni sınav olursa ben mebde hizmetli çalışıyom.benden sınavı kazanacagım kurum yeniden rapor istermi.ayrıca kazandığım takdırde muvafakat alırsam olmazmı ve muvafakat alırsam ıstıfa etmeden yenı rapora gerek kalırmı…

  @Cevap:
  Muvafakat alırsan sınava girmeden diğer kuurmlara geçersin, rapor istemezler. Ancak engelli sınavlarına girmeye çalıştığınızda yeni rapor istenebilir.

 • 166. Hayri  |  31 Mart 2011, 17:31

  Hocam bu sene içinde 3 kez sınav yapılacak dediniz kendi iline atanma gibi sınavlar olacakmı bu sene

  @Cevap:
  Büyük ihtimal

 • 167. engelleri kaldır  |  02 Nisan 2011, 14:16

  Degerli Enes hocam…
  oncelikle selam ederim benım her iki kulakta da %70 işitme kaybı var ..annemde dogustan var …ben uzun bir zamandır atanamayan bir öğretmen adayıyım ..sosyal yaşamdan oldukça kopuk ve iletişimde sorunlar yasayan bir bireyim..

  ailemin uzerine yuk olup tuketıcı bir birey olmaktan kurtulmak istiyorum..yaşamla olum arasında cok gidip geldim..ama devletimizin bize sağladıgı olanaklardan haberim yoktu..dun kulak burun bogaza gittim ..doktorum sibel hanım kulaklarım nedeniyle memur olabilechimi ve engelimin yeterli oldugunu soyledi bana..sağlık kuruluna yonlendirdi..bu durumda sağlık kurulu %40 rapor verir mi ?benım anlamadıgım mesela %80db e 35 36puan veriyorlar ama doktorum ısrarla gitmemi soyledi..yanı değişiyor sanırım durum..bana yardımcı olunuz..sizce yeterli midir odyo sonucum ve doktorumun dedikleri..yanı %80işitme kaybı olan birinin 40puana yaklaşamaması durumunda farklı unsurlara mı bakıyorlar kı doktorum alabilirsin rapor dedi?
  sevgiler
  çok tesekkur ederim…

  @Cevap:
  Bu konuda bir bilgim yok ancak doktorunuz size birşey söylemişse bir bildiği vardır.

 • 168. mehmet barıs bilyaz  |  02 Nisan 2011, 15:10

  hocam selamınaleyküm bu sene anladım kadarı ile meb hizmetli alımı yapmayacak,ama yine diger kurumlara olacak sanıyorum bunlara başvurular ne zaman olur bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

  @Cevap:
  İlk ilanlar 15 nisandan sonra yapılacak siteyi takip edin

 • 169. sedanur semiz  |  03 Nisan 2011, 09:07

  hocam meb in hazırladıgı sınava hizmetli başvuru yaptım 86 puan aldım atamam yapılamadı tekrar sınavamı girmemiz lazım yoksa atama olurmuyuz cevabını bekliyorum saygılarımla

  @Cevap:
  Alım yaparsa meb yeniden sınava girmeniz gerekir. Alımlar konusunda sitemi takip edin.

 • 170. zuleyha  |  03 Nisan 2011, 09:18

  sınavlar ne zaman hocam hazirana doğrumu yoksa bilgi verirmisnniz

  @Cevap:
  Nisan 15 de ilanlar yapılır ve haziran gibi sınavları yaparlar

 • 171. murat  |  04 Nisan 2011, 17:14

  selam ii akşamlar hocam ben 2007 de iş için rapor almıştım %45 sürekli yazıyordu değiştirmeme gerek varmı cevaplarsanız sevinirim tşkler şimdiden

  @Cevap:
  Büyük ihtimal yeni rapor isterler.

 • 172. levent  |  06 Nisan 2011, 20:23

  slm hocam benim %52 raporum var ve lise mezunuyum. yapılacak olan sınavlarda 26 binin içinde toplam kaç bin lise mezunu alımı olacak? teşekkürler.

  @Cevap:
  Bilemiyorum o zamanlar gelsin belli olur.

 • 173. engelleri kaldır  |  06 Nisan 2011, 22:28

  hocam hepimizle ilgilendiginiz için size cok teşekkür ederim.
  engelleri kaldir

 • 174. zehra  |  07 Nisan 2011, 18:18

  merhaba ben zehra ya hocam ben bişey sormak istiyorum ben bu engelli memur alımını bekliyorum basvuracagım nezaman acıklanacak

  @Cevap:
  Yakında açıklanır.

 • 175. yeliz  |  29 Mayıs 2011, 13:48

  mrb.hocam merkezi sınav sistemi ekimdemi yapılacak?başvuruları ne zaman bilgilendirirseniz sevinirim.

  @Cevap:
  Büyük ihtimal ekim ayına yetiştirilecek, sınav başvuru tarihlerini sitemden sizlere duyururum.

 • 176. yasin  |  02 Haziran 2011, 20:15

  2011 de merkezi sınav sistemi hangi tarihinde ne zaman olur.

  @Cevap:
  Ekim ayına yetişecek heralde.

 • 177. kader  |  11 Haziran 2011, 13:52

  sayın enes hocam engelli öğretmen alımı sınavı ekim ayında kesin olucak mı daha doğrusu 2011 yılı içinde mutlaka olur mu?çok teşekkürler

  @Cevap:
  Bilemiyorum, bekleyip göreceğiz hepberaber.

 • 178. Suna Şahin  |  13 Haziran 2011, 07:22

  slm.hocam ben daha öncede size soru sormuştum.hocam ben tekstil mühendisiyim ve milli eğitim kadrosunda memur olarak çalışıyorum öğretmen olmak istiyorum.formasyon almam şartıyla öğretmen olabileceğimi söylemiştiniz yanlız tekstil mühendisleri için öğretmen olma şartı son birkaç yıldır kaldırılmış diyorlar bende araştırdım gerçekten tekstil ile ilgili branşlara tekstil mühendisi almıyorlar.acaba yinede formasyon alsam milli eğitim kurumunda olduğumdan kurum içi geçişle atanabilirmiyim.

  @Cevap:
  Bence formasyonunuzu alın ve şansınızı deneyin. Büyük ihtimal kurumlararası geçiş ile öğretmenliğe geçersiniz.

 • 179. yüksel  |  13 Haziran 2011, 09:20

  ekim ayına yetişecek dediğiniz konu; engelliler için düzenlenecek merkezi sınavı mı anlatıyor? Bu sınav her kamu kurumu için ayrı ayrı mı olacak, yoksa, tüm kurumlar için bir bütünlük mü arzedecek? Teşekkürler hocam…

  @Cevap:
  Evet engelliler için merkeezi bir sınav yapılacak ve eskisi gibi her kurum kendi sınavını yaparak değil de sarece bu sınav ile personelini alacak ve bir bütünlük meydana gelecektir.

 • 180. seyfi GÜL  |  26 Temmuz 2011, 23:44

  merhaba.ben geçen yıl meb in yaptığı engelli memur sınavına girdim.80 puan aldım.lakin atanamadım.Tekrar bu sınav baz alınarak 2011 yılında bir atama yapılacak mı.Bilgilendirerseniz memnun olurum.merkezi sınavda sorulacak sorular zormu olur acaba.inşallah kolay olur.ALLAH tüm angelli kardeşlerimin yardımcısı olsun.TEŞEKKÜR ediyorum.

  @Cevap:
  Bu konuda bir açıklama yapılmadı, bir gelişme olursa siteye konuyla ilgili yazı yazarım.

 • 181. fatma  |  29 Temmuz 2011, 16:36

  slm enes bey ben meb in sınavından 86 puan aldım ama lise düzeyinde bu puanım saklı mı bi söylenti dolaştı 2011 yılında doksandan aşağı alanlar alınaçakmış doğruluk derecesi var mı

  @Cevap:
  A.s. böyle bir açıklama yapılmadı. Doğruluk payı yoktur.

 • 182. erdoğan kadirhan  |  30 Temmuz 2011, 22:23

  sınavlar ekimdemi merkezimi kesin

  @Cevap:
  Merkezi sınavın ne zaman yapılacağı belli değildir. Ekim-Kasım döneminde herşey netleşir, bekleyip göreceğiz. Aşağıdaki linke tıklayarak ilgili yazıyı okuyun.
  http://www.enesbayram.com.tr/engelli-personel-sinavi-ozur-gruplarina-gore-yapilacak/

 • 183. seckın  |  05 Ağustos 2011, 09:20

  mrb hocam herkes merakla sınavın ne zaman olacagını vehangı kurum yapacagını cok merak edıyor ben sıtenızı hep takıp eden bırısıyım 13 kasım da yapılan sınavada gırdım ılk bas gorme ozurluler ıtıraz edmıs olay buyumus yanı herkes tedırgın yapılacak sınavı calısarak kazanmak ıstıyor mart nısan dedınız sınavlar ıcın halen beklemekteyız ekım ayına yetısecek dıyonuz ona da eyvallah ama sızın elınızde bır bılgı soyleyın sabırla belıyoz saygılarla

  @Cevap:
  Şuan elimizde net bir bilgi yok ama Ekim ayına doğru merkezi sınav sistemini uygulamaya koyacaklar.

 • 184. mehmet  |  11 Ağustos 2011, 12:23

  sınavla bilgisi olan arkadaslar bana meil atabilirmı :) :)tşkrler
  solmaz.46_@hotmail.com

 • 185. erkan  |  11 Ağustos 2011, 15:25

  ben dışrdan ortaöğretim okudum acaba bu sene ağustosta sınav yada alım varmı yardımcı olabilrmisiniz bana da…

  @Cevap:
  Şuanlık alım ilanı yok. Ekim ayına doğru merkezi sınv sistemi getirecekler o zaman herşey netleşir, siteyi takip edin.

 • 186. zehra  |  11 Ekim 2011, 10:04

  enes hocam ben orta okul mezunuyum yüzle 58 gözümden raporum var bu açılacak olan sınavlara girebilirmiyim cevap verirseniz sevinirim.

  @Cevap:
  Büyük ihtimal sizi sınava almadan kuraya tabi tutacaklar

 • 187. YETER  |  12 Ekim 2011, 06:24

  enes hocam sağlık sınavına lise mezunu hizmetli olarak sınava girdiler biz ilkokulara hakksızlık oldu 350 hizmetli alınacaktı 350 ilkokul muracat vardı neden yerleşemedik cevevap verirsen sevinirim

  @Cevap:
  Hizmetli kadrosuna ilkokul mezunlarını almadılar. Artık sınava girmenize gerek kalmadı bundan sonraki enelli alımlarında kura ile atanacaksınız. artık sınava girmeyeceksiniz.

 • 188. dilan yiğit  |  12 Ekim 2011, 18:40

  ben ilk defa gircem bu sınava %50 raporum var ama bu konuda hiç bilgim yok lise mezunum benide bilgilendirirmisiniz sınav konusunda nerden başvurabilirim nezaman olcak vs. teşşekürler şimdiden

  @Cevap:
  Sınav 2012 yılında yapılacak. Geliyme olduğunda siteye yazı yazarak sizleri bilgilendireceğim.

 • 189. dilan yiğit  |  12 Ekim 2011, 18:46

  hocam bu sınav benim için çok önemli kalp damardan sürekli raporum var bu sınav beni hayata bağlayan tek umut %50 raporum var ama nasıl olcak napcam hiç bilmiyorum lise mezunuyum sizce yapabilirmiyim

  @Cevap:
  Tabiki yapabilirsiniz, ama sınava hazırlanmanız lazım. Görüntülü ders setinden çalışabilirsin. http://www.enesbayram.com.tr/kpss-genel-yetenek-genel-kultur-video-ders-paket/

 • 190. kurtuluş  |  13 Ekim 2011, 18:00

  slm Hocam,
  ben bir bankada özürlü karodsundan memur olarak çalışmaktayım, sol gözüm hiç görmediğinden % 41 1999 yılında almış olduğum raporla işe girdim verği indirimi almaya çalıştım fakat göz doktoru %20 rapor verdiği için vergi indirmi alamadım. Sizin öneriniz ne olabilir?

  @Cevap:
  Benim bir arkadaşın sağ gözü hiç görmüyör ve sol gözünde yarısı görmüyor. Yeni rapor almaya gitti doktor %39 d bıraktı, yapacak birşey yok.

 • 191. dilan yiğit  |  13 Ekim 2011, 19:06

  ——

  @Cevap:
  Yorumunuzu küçük harfle yazarsanız yayınlayabilirim çünkü internet ortamında büyük harfle yazı yazmak küfür manasına gelmektedir.

 • 192. isimsiz  |  14 Ekim 2011, 20:30

  slm hocam ben mardinden yazıyom bende ortaokul mezuna girmedim olurmu lütfen bilgi verin uyum gözden rahatsızım bu sene ne zaman sınav olacak geçen sen e sağlık bakanlığından girdim 27 puan aldım bu puanla bşyere giremem deilmi bayanım lütfen bilgi veriniz bu sene açık lise çıkardım ama daha sınav lütfen bari başvuru yapalım şimdiden çalışıyorum cevabınızı bekliyorum herkese şimdiden başarılar ve hayırlısı olsun allah yardımcılarınız olsun amin

  @Cevap:
  İlkokul, ortaokul ve ilköğretim mezunları sınava girmeden kura yöntemiyle kurumlara atanabilecekler. Sınavlar 2012 yılında yapılacak ancak hangi ayda yapılacağı belli değil. Gelişmeler için sitemi takip edin.

 • 193. isimsiz  |  19 Ekim 2011, 09:24

  slm hocam yine ben mardinden yazıyom ortaokul mezunuyum ama duyudum ki bu sene de az ilköğretim leri alacaklarmış tarihle sınav birmi olacak yani başvurunca sonnra sınav olacak ben geçen sene bir gün önce başvurdum ve ertesin gün sınav oldu bu sene az alacaklar mış diyolar seney e mayısda olur yoksa ocak şubat mı olur peki ben geçen sene sağlık bakanlığından 27 puan almıştım bu sene şansım varmı geçici çalışma hakım varmı bi cvp yazarsanız iyi olur sitenizi takip ediyorum iyigünler teşekürler

  @Cevap:
  Artık sınava girmene gerek kalmadı. Alım yapacak kuruma başvuru zamanı sende başvuracaksın ve kura ile atanacaksın.

 • 194. defne  |  19 Ekim 2011, 16:34

  merhabalar..yapılan açıklamlara bakılırsa..şubat gibi olur kanımca sınav.. hangi konular çıkıcak sınavda.bu 657 memur kanunu ve resmi sözleşme kuralları falan çıkacak mı acaba?r

  @Cevap:
  Olabilir ama daha belli değil. Sınav zamanı gelince belli olur.

 • 195. yyarennn  |  22 Ekim 2011, 15:02

  selam ben bu yeni rapor alma konusunda bilgi alamk istyorum.. benim raporm yenii.. bu sene aldım ..birde sınav da angi dersler çıkıcak.. geçmiş yılların sorularına baktımda kanun lar falan var.. onlar olur mu nı sınavda sizce enes bey.. lütfen yardımcı olur musunuz_

  @Cevap:
  2011 yılında alınan raporlar geçerlidir. Eski sınavlara benzer sorular sorulur ancak bu konu daha netleşmedi. Sınav yapılacağı zaman kılavuzda hangi tür soruların sorulacağı netleşir.

Yorum Yapın

(gerekli)

(gerekli), (Gizli)

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TrackBack URL  |  Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri.


Sosyal Medyadan Takip!

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Müzik Keyfi

Bağlantılar