Atakum da Sürücü Kurslarına Dikkat

Biliyorsunuz yeni Ehliyet Sınavı dönemi başladı. Bende hiçbir araştırma yapmadan eşimi Samsun Atakum da Gizem Sürücü Kursuna verdim. Kurs ücretini verdik ve eşim Teorik Sınava girdi, kazandı. Sıra geldi Direksiyon Eğitimlerine. Direksiyon eğitimlerinde Bayan bir öğretmenleri vardı ve eşime düzgün araba sürmesini de öğretemedi. Eğitim verdirdikleri araba da Fiat Palio (eski bir araç).

İlk direksiyon sınavında eşim park yaparken aracı kaldırıma çarptı ve kaldı.
İkinci direksiyon sınavında ise arabayı gayet güzel kullanıyor ve park ediyor ancak parktan sonra öndeki başkan arabadan iniyor ve arabanın önü hafif yan olduğu için bırakıyor.
Üçüncü direksiyon sınavında ise önde oturan başkan “arabanın hızını iyi ayarla”, “gaz, debriaj ayarını iyi ayarla” diyerek eşimin panik olmasını sağlıyor ve Atakum Belediyesi ‘nin orada araba istop ediyor ve eşimi araçtan indiriyorlar.

Artık dördüncü sınav ve son hak. Arabayı gayet güzel kullanıyor ve arabadaki görevli öğretmenler eşimi yine bırakıyorlar. Artık eşimin dosyası yandı. Aslında dosya yanmadı da biz yakmış olduk. Kurs extra ücret isteyip dört defa daha direksiyon sınavına girme hakkı veriyor ama bana göre hep para tuzağı…

Evet şuan buraya kadar herşey normal gibi geliyor size ama maalesef normal değil. Atakum İlçe Milli Eğitim de bu sınava giren öğretmenlerde bir problem var. Kafalarına göre davranıyorlar. Adamı olan, tanıdığı olan geçiyor. Sınavda görevli öğretmenlerin bazıları kaprisli “Ben geçirmem” diyor. Bazıları ise bir adayı geçirip diğerini bırakıyor. Küçük bir hata ile bırakıyorlar el insaf diyorum, siz ne biçim öğretmensiniz diyorum. Bu gibi durumlarda şikayet mercii de yok. Durumu ben de çözemedim.

Ayrıca bu olayların yaşanmasında Gizem Sürücü Kursunun da suçu var. İyi eğitim veremediler ve eski araçlarla eğitim verdiler. Özel ders bile aldırdım, işin hep ticari kısmına baktılar. Yazıklar olsun diyorum.

Aman aman siz siz olun Ehliyet Kursuna Giderken aşağıdaki maddelere dikkat ediniz:

  • İlk önce yakın çevredeki Sürücü Kurslarından bir fiyat araştırması yapın. Ben zamanında fiyat araştırması yapsaydım Atakum Gizem Sürücü Kursuna verdiğim ücretin 50 TL daha düşüğüne diğer kurslara verebilirdim eşimi ama araştırma yapmadığım için öyle oldu.
  • Sürücü Kursunun karnesine bakmanız gerekir. Direksiyon sınavlarında ortalama kaç kişi sınavı geçiyor.
  • Kursa verdiğiniz ücret karşılığında kaç saat direksiyon eğitimi alacaksınız. Bazı kurslar 10 gün eğitim, her gün 1 saat diyor ancak her gün 40 dk eğitim verebiliyorlar. Tıpkı Atakum Gizem Sürücü Kursunun yaptığı gibi.
  • Diğer önemli bir husus ise Direksiyon Sınav ücretini her kurs kendisi belirliyor, ne kadar sınav ücreti aldıklarını öğrenin. Gizem sürücü kursu Atakum da 75 TL alarak rekor kırıyor. Diğer kurslar 50-60 TL arasında alıyorlar.
  • Direksiyon sınavının bir tanesinden kaldığınızda kurs size ne şekilde yardımcı oluyor. Gizem sürücü kursu diğer direksiyon sınavından bir gün önce sürüş güzergahında bir tur attırıyorlar ve yeter ki özel ders isteyin bayılıyorlar. Ama geçme garantiniz yok. Bende özel ders aldırdım ama maalesef eşim geçemedi. Daha doğrusu kurs öğretmeni öğretemedi.
  • Dört defa direksiyon sınavından kaldığınızda dosyanızın iptal olmaması için sürücü kursunuz sizden belirli bir ücret isteyerek dört hak daha alıp sürücü kursuna para yedirmeye devam ediyorsunuz. Bakalım Muhittin Bey bize yardımcı olacakmış ikinci 4 hak için. Nasıl yardımcı olacak ki, benim paramla mı!!! 🙂
  • En önemlisi ise sürücü kursu direksiyon eğitimini yeni model bir araç ile mi veriyor? Ben buna hiç dikkat etmedim ve Atakumda en kötü ve eski aracı olan Gizem Sürü Kursuna kayıt yaptırdık.
  • Ehliyet alırken size tavsiyem küçük ölçekli ilçelerden alın. Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki merkez ilçelerden (Özellikle Atakum, İlkadım ve Canik) uzak durun.
Lütfen ehliyet alırken yukarıdaki özelliklere dikkat ederek bir kere iyi bir sürücü kursuna başvurun.
900 TL masraf ettik ve direksiyon sınavını geçemeyerek dosyamızı yaktık. Buraya kadar emeği geçen öğretmenler ve sürücü kursuna hakkımı helal etmiyorum, Allah kat kat çıkarır inşallah. Hadi para gitti sağlık olsun diyelm ama bozulan psikolojimiz ne olacak. Duy bizi Cumhurbaşkan, Başbakan, Yöneticilier, Atakumun değerli öğretmenleri (size öğretmen de demiyorum), Gizem Sürücü Kursu…
Darısı yeni ehliyet alacak olanlara…

Yorum yapın