Bugün 2010 İlkbahar Ales Sınavına Girdim

Daha önce hiç girmemiş olduğum Ales sınavına kısmet bugünmüş. KTÜ Yabancı Diller Fakültesi ‘nde girmiş olduğum ales sınavı beklediğim gibi geçmedi. Sınava yardımcı alarak girmiştim. Sınav kağıdım geldi ve sonradan muaf olduğum soru kağıdı da geldi. Matematikten 45 ve Türkçeden 12 soru toplamda 57 sorudan muaf oluyordum. Ama ÖSYM sınav görevlilerine verilen yönerge kağıdının alt kısmında soruları kendilerinin okumaları halinde benim sorulardan muaf olacağımı ve 210 süre kullanacağımı belirtmiş. Lakin görevli arkadaşlara matematik sorularını bari ben okurum dedim, kabul etmediler. Ya biz okuyacağız ya da sen okursun dediler. Bende kendim okumayı tercih ettim. Tabi durum böyle olunca da 180 soru ve 160 dk. normal kurallar geçerli oldu.

Ama keşke bu hakkımı kullansaydım diye geçiriyorum içimden. Çünkü eğer bana soruları onlar okusa idi, matematikten 45 soru ve türkçeden 68 soru cevaplayacaktım. Sürede 210 dakika olacaktı. Ben bu hakkımı kullanmayarak matematikten 80 sorudan 61 soru, türkçeden ise 80 sorudan 64 soru işaretleyebildim.

Genel itibariyle matematikten 19 tane mantık sorusu boş bıraktım ve matematik biraz zordu. Türkçe de ise paragraf soruları o biçimdi. 2010 ilkbahar dönemi ales sınavları genelde zor denir bence gerçekten zordu. Bakalım puan ne gelecek.

Bu arada ales sınavına öylesine gireyim dedim. 3 yıl alınan puanın geçerliliği var belki bir yerlerde yarar işe…

Yorum yapın