ÖMSS’yi ÖSYM Yapacak ve Hazırlık Kursları Açılacak

 ÖMSS’nin her ilde yapılacağını ve bu konuda ÖSYM ile anlaşma sağlandığını belirten Çiftçi, ”Bir ilde tek kişi bile girmek istese o ilde sınav yapılacak” dedi.

Çiftçi, önemli olanın, hangi özür grubuna hangi sınavın yapılacağı olduğunu, bunun sınav merkezlerinde belirleneceğini belirterek, şöyle devam etti:

”Sınav başvuru merkezlerinde en az bir uzmanımız olacak. ÖSYM merkezlerine başvuran engellilerin aday kimlik belgeleri hazırlanırken, bir taraftan da bizim uzmanlarımız adaya hangi yöntemle sınava gireceğini soracak. Adayla uzmanımız sınav yöntemine ortak karar verecek. Yani adaya özel sınav yöntemi, adayın onayıyla belirlenecek.

Lise ve üniversite mezunlarının memurluk için KPSS gibi sınava tabi tutulacağını, ilkokul mezunlarının ise kura ile atanacağını ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu:

”Şu an için 29 bin boş özürlü memur kadrosu var. Bu boş kadroları sağlıklı bir şekilde doldurmak istiyoruz. Nisan’a kadar çalışma yapacağız. Devlet Personel Başkanlığı da bu konuda çalışma yapıyor. Ne kadar personel alınacak bunu belirleyecekler. Devlet Personel Başkanlığı hangi branşlarda memur ihtiyaçları olduğunu kurumlara soruyor. Bunun sonunda KPSS gibi duyuru rehberi hazırlanacak. Adaylarda tercihlerini yapacak ve aldıkları puanlara göre atanacak.”

-ÖMSS hazırlık kursları-
Devletin özürlülere birçok ülkede olmayan fırsatlar sunduğunu söyleyen Çiftçi, ”Bu fırsatları engelliler iyi değerlendirmeli. Engelliler de iyi niyet göstermeli ve üretken olmak için çaba sarf etmeli. Türkiye’nin her yerinde, KPSS hazırlık kursları gibi ÖMSS hazırlık kursları düzenleyeceğiz. Mutlaka bu kurslara katılsınlar ve sınava hazırlansınlar. Ocak ayında başlamak üzere Nisan’a kadar 3 aylık sürede kurs olacak” dedi.

Buradan anlaşılan;

 1. Ömss ‘yi Ösym yapacak.
 2. Her il ‘de sınav yapılacak.
 3. İlköğretim, ilkokul ve ortaokul mezunları sınava girmeden kura ile atanacaklar.
 4. Lise ve üniversite (Önlisans ve lisans) mezunları ise adaya özel sınav yöntemi ile sınava alınacaktır.  Burada adaya özgü sınav derken; Ösym sınav için soruları bir havuzda toplayacak ve görme engellilere şekilli sorular, zihinsel engelliere karmaşık ve uzun sorular sormadan havuzdaki sorulardan seçilip adaya özgü sınav soruları oluşturulur.
 5. Sınav tarihi belli değildir ancak tahminim nisan ayından sonra yapılır.
 6. Sınavda kaç tane soru sorulacağı belli değildir.
 7. ÖMSS hazırlık kursları açılacaktır.
 8. Hazırlık kursları Ocak ayında başlayacak ve 3 ay sürecektir.
 9. Hazırlık kurslarını ise tahminen halk eğıtım merkezleri aracılığıyla ücretsiz verilebilir.

“ÖMSS’yi ÖSYM Yapacak ve Hazırlık Kursları Açılacak” üzerine 19 yorum

 1. merhaba.. dün de mesaj atmıştım. ömss hazırlık kurslarıyla ilgili detaylı bilgiye ihtiyacım var. öğrencilerimin konu eksiği çok fazla, neye çalışacaklarını da bilmiyorlar. herhangi bir yerde açıldı mı acaba.açıldıysa halk eğitim bünyesinde mi açıldı tahmin edildiği gibi?

  Cevapla
 2. arkadaşlar aydın halk eğitim merkezinde ömss kursları kayıt işlemleri başladı kimlik fotokopisi diploma ve raporunuz ile birlikte müracat edin ve kaydınızı yaptırın saygılarımla

  Cevapla

Yorum yapın