Engelli Aday Kpss İle Atanabilir mi?

30 Ocak 2011

Engelli adaylar kpss sınavına girip daha sonrasında kpss yerleştirmelerinde tercih yaparak kurumlara atanabilir mi?

Engelli personel alımları çerçevesinde sitemde yorum yada mail yoluyla engelli adaylardan kpss ile ilgili mesajlar gelmektedir. Bu yazımda bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

1. Engelli aday kpss sınavına girebilir mi?
@ Tabiki kpss sınavına girebilir.

2. Engelli aday Kpss tercihlerine başvurup, kurumlara atanabilir mi?
@ Engelli adaylar kpss ile personel alımına başvurabilir. Ancak tercihte bulunurken kurumların sağlık raporu isterken %40 ve üzeri özrü olanlar yada belirli bir rahatsızlığı olanları alıp almadıklarını tercih kılavuzlarından bakmaları gerekir. Mesela engelli bir aday kpss puanı ile bir kurumu tercih etti ve o kuruma atandı. Atama evraklarını götürdüğünde kurum o kişiden sağlık kurulu raporu isteyecektir. Eğer ki o kurum sağlık konusunda şartları var ise engelli adayın atamasını yapmayacaktır. Ama bazı kurumlarda sağlık açısından herhangi bir şartı yoksa o kuruma atanan aday sorun çekmeden işine başlayabilecektir.Onun için engelli adayların tercih yapacakları bölümlerin sağlık açısından bir şartı yoksa o kurumu tercih etmeliler. Aksi takdirde mağdur olacaklardır.

3. Engelli adaya kpss sınavında ayrıcalık tanınıyor mu?
@ Engelli adaylar kpss sınavına ilk başvururken, başvuru bürolarına özürlü raporlarını ibraz etmeleri takdirde bazı ayrıcalıklardan yararlanabilirler.

4. Peki bu ayrıcalıklar nelerdir?
@ Öncelikle engelli aday tek kişilik sınıfta sınava alınır. İki tane gözetmen ile beraber sınava girer. Sınavda okuyucu ve işaretleyici kullanma hakkınız var. Sadece işaretleyici hakkını kullanırsanız diğer adaylara verilen sınav süresi ve sınav kağıdınızın değerlendirmesi değişmez. Ancak siz okuyucu hakkınızı kullanmak isterseniz, iki tane gözetmenler size sınavdaki soruları sesli olarak okuyor, siz de soru kağıdına bakmadan sorulara cevap veriyorsunuz. Bu durumda sınav süreniz daha uzun oluyor ve sınav kağıdınızın değerlendirmeside farklı oluyor. Sınav kağıdınızın değerlendirilmesi size okunan sorular üzerinden hesaplanıyor ve size okunmayan sorulardan muaf oluyorsunuz. Bu okutma işinin tek sakıncalı tarafı soru kitapçığındaki sorulara asla bakamıyor olmanızdır. Eğer soru kağıdına bakmak isterseniz diğer adaylara verilen haklar sizeveriliyor, bir bakıma avantajlarınız elinizden alınıyor.

5. Engelli aday kpss puanı ile Engelli Personel Alımı yapan kurumlara başvurabilir mi?
@ Kpss sınavına engelli olarak girmeniz size sadece sınav esnasında avantaj sağlar. Kpss puanlarınız ile sadece kpss alım ilanlarına başvurabilirsiniz. Engelli personel alımlarına ise kpss puanı ile başvuramazsınız. Engelli mpersonel alan kuruma başvurup, o kurumun yapacağı sınava girerek atanabilirsiniz

Bu konuda yukarıda cevabını bulamadığınız sorular olursa yorum kısmından bana iletebilirsiniz. Diğer yazılarımda buluşmak dileğiyle…

Filed under: Engelli Personel Alımları

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

13 Yorum Yorum Yapın

 • 1. hakan  |  31 Ocak 2011, 14:56

  benimde % 45 özürlü raporum var …2011 kpss sınavı ayrıca özürlüler için yapılıyormu.vede kpss sınavı bu yıl ne zaman olacak bilginiz varmı

  @Cevap:
  Sorularınızın cevabı yukarıdaki yazımda mevcuttur. Lise ve 2 yıllık üniversite mezunları için yapılan kpss sınavı 2 yılda bir yapılmaktadır. Şimdi 2012 de yapılacaktır.

 • 2. fikret  |  31 Ocak 2011, 21:19

  Verdiğiniz bilgiler sayesinde bazı bilmediklerimizi sizden öğreniyoruz,bunun için teşekkür ediyorum.ve şunu sormak istiyorum bazı kurumlar 1 kere sınav yapıp kişileri aldıktan sonra sonraki 2 yıl içerisinde engelli personel ihtiyacı olduğunda bu sefer sınav yapmadan yedekleri alma gibi bir durum sözkonusumu, öyle bir madde varmı.SAYGILARIMLA

  @Cevap:
  Yukarıda bahsettiğiniz sınav geçerlilik süreleri Kpss, Ales gibi sınavlarda mevcuttur. Engelli Personel sınavlarında böyle bir durum söz konusu değildir. Kurumlar genelde her alımlarında sınav yapar.

 • 3. gökhan  |  15 Şubat 2011, 12:46

  calışmak isteyen engelli özürlülere iş verceklermiş devlet dayrelerinde 38 bin özürlü bu sınav tarihi nezaman olacak ve nereye baş vurmamız gerekiyor bunla ilgili bi bilgi verirmisiniz msn mi yazdım lütfen

  @Cevap:
  2011 yılında 11 bin engelli personel alınacak. Bu alımlar üç dönem içerisinde olacak ilk alım Nisan-Mayıs döneminde yapılacaktır. Sitemi takip edin gelişmeler için.

 • 4. mehmet  |  16 Şubat 2011, 23:53

  hocam emniyet genel müdürlüğünde mobilya dekorasyon teknisyen alım olabilir mi ? ve diğer kurumlarınıda bilgi verirseniz sevirinirim.

  @Cevap:
  Emniyet Genel Müdürlüğü hangi bölümlerden personel alır bilemiyorum. Diğer kurumlar için Nisan ayının 15 inden sonra ilanlar yayımlanacaktır. Siteyi takip edin.

 • 5. mert  |  19 Şubat 2011, 11:44

  enes hocam daimi büro işçileri devlet memuru statüsündemi gözüküyor? ilk defa memur olma ibaresi işçileri kapsar mı merkezi sınava girebilme şansımız olacak mı?
  sonuçta ben teknisyen olmak istiyorum yada memur sırf tayin hakkı için..

  @Cevap:
  Siz memur statüsünde değilsiniz işçi statüsündesiniz. İşçi statüsündekiler istediği zaman kpss yada engelli sınavlarına girerek kazandıkları kurumda işe başlayabilirler.

 • 6. rüzgar özsoy  |  04 Mart 2011, 22:13

  ben yüzde 70 özürlüyüm ve geçen sene kpss den 67 puanı nı aldım ben bu puanla bu sene için özürlü alımından bu puanla işe alınabilir miyim veya özürlü alımı alırken kpss se puanı gereklimi veya kaç olmalı cevaplarınız beklerim sayfanız için de teşekür ederim saygılarımla

  @Cevap:
  Engelli personel alımlarında kpss sınavı puanı geçmez, kurumun yaptığı sınava girmeniz gerekir.

 • 7. ferhan  |  20 Mart 2011, 16:05

  merhabalar hocam öncelikle yardımınız için bizi bu konuda aydınlatığınız için teşekür ederiz.ben lise mezunu bir gencim ve 2 yıl olalı bir hastalığa yakalandım ve şuan bir engeliyim(özürlü) yani özürlülük oranım % 80 kpss girip memeur olma imkanım varmı bu konnuda beni bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla.

  @Cevap:
  Kpss sınavına girmenize gerek yok, devlet kurumlarının engelli personel alımlarına başvurup sınavını kazanırsan tabiki de memur olabilirsin. Kpss ye girdiğinde normal memur olabilirsin diğer normal adaylar gibi. Kpss puanı ile engelli personel alımlarına başvurup atanamazsın.

 • 8. hasan  |  21 Mart 2011, 11:59

  şimdi deyerli abilerim bişe sormak istiyorum 2011 yılı içinde nisan ayı yada mayıs ayında sınav yapılaagı kesinmi…bu kesinmi yani ve hangi kurum

  @Cevap:
  Nisan 15 den sonra kurumlar ne kadar personel alacaksa bunu ilan edecek, sonra başvuruları alacak. Sınavları ise ancak haziran ayına yetişir. Hangi kurumların alım yapacağı daha belli değil.

 • 9. mustafa  |  22 Mart 2011, 21:28

  merhaba benim :%41 raborum var ve lise & üniversite mehsunu dihilim sadece ustalık belgem var benim sınava gire bilme hakkım varmı …? bilgi ?

  @Cevap:
  İlköğretim mezunu iseniz girme şansınız olabilir, tabiki bu duurm alım yapacak kurumun şartlarına bağlı

 • 10. ferhan  |  23 Mart 2011, 07:31

  merhabalar hocam gene rahatsız etiğim için özür dilerim demişsinizki devlet kurumlarının engeli personel için yaptığı sınavı kazanırsanız memur olabilirsiniz demişsiniz ;peki bu sınavlar her kurum kendisi için ayrı ayrımı yapıyor yoksa tüm kurumlara geçirli olmak şartıyla tek sınavmı yapılıyor bu yapılan tek sınavsa kaç yılda bir yapılıyor ve 2011 bu sınav yada sınavlar yapılacakmı bilgilendirirseniz memnun olurum saygılarımla.

  @Cevap:
  Her kurum ayrı ayrı sınav yapıyor. Önümüzdeki yıl tek sınav yapılarak yerleştiremler yapılacak. Nisan 15 den sonra ilanlar yayınlanır siteyi takip edin.

 • 11. Dilek  |  28 Mart 2011, 14:13

  Özürlü Başvuru ne zaman?

  @Cevap:
  Nisan 15 den sonra ilan edilir.

 • 12. DİLAN  |  04 Nisan 2011, 16:24

  @Cevap:
  Büyük harfle yorum yazmayınız, yorumunuzu yayınlamıyorum.

 • 13. SÜLEYMAN  |  07 Nisan 2011, 07:50

  mrblr. özürlüler için kpss sınavından kaç puan almak gerekir ki devlet memurluğunda çalışabiliriz. şimdiden teşekkürler

  @Cevap:
  Kpss sınavı değil Özürlü Personel Sınavı’na girmeniz gerekir.

Yorum Yapın

(gerekli)

(gerekli), (Gizli)

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TrackBack URL  |  Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri.


Sosyal Medyadan Takip!

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Müzik Keyfi

Bağlantılar