Engelli Aday Kpss İle Atanabilir mi?

Engelli adaylar kpss sınavına girip daha sonrasında kpss yerleştirmelerinde tercih yaparak kurumlara atanabilir mi?

Engelli personel alımları çerçevesinde sitemde yorum yada mail yoluyla engelli adaylardan kpss ile ilgili mesajlar gelmektedir. Bu yazımda bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

1. Engelli aday kpss sınavına girebilir mi?
@ Tabiki kpss sınavına girebilir.

2. Engelli aday Kpss tercihlerine başvurup, kurumlara atanabilir mi?
@ Engelli adaylar kpss ile personel alımına başvurabilir. Ancak tercihte bulunurken kurumların sağlık raporu isterken %40 ve üzeri özrü olanlar yada belirli bir rahatsızlığı olanları alıp almadıklarını tercih kılavuzlarından bakmaları gerekir. Mesela engelli bir aday kpss puanı ile bir kurumu tercih etti ve o kuruma atandı. Atama evraklarını götürdüğünde kurum o kişiden sağlık kurulu raporu isteyecektir. Eğer ki o kurum sağlık konusunda şartları var ise engelli adayın atamasını yapmayacaktır. Ama bazı kurumlarda sağlık açısından herhangi bir şartı yoksa o kuruma atanan aday sorun çekmeden işine başlayabilecektir.Onun için engelli adayların tercih yapacakları bölümlerin sağlık açısından bir şartı yoksa o kurumu tercih etmeliler. Aksi takdirde mağdur olacaklardır.

3. Engelli adaya kpss sınavında ayrıcalık tanınıyor mu?
@ Engelli adaylar kpss sınavına ilk başvururken, başvuru bürolarına özürlü raporlarını ibraz etmeleri takdirde bazı ayrıcalıklardan yararlanabilirler.

4. Peki bu ayrıcalıklar nelerdir?
@ Öncelikle engelli aday tek kişilik sınıfta sınava alınır. İki tane gözetmen ile beraber sınava girer. Sınavda okuyucu ve işaretleyici kullanma hakkınız var. Sadece işaretleyici hakkını kullanırsanız diğer adaylara verilen sınav süresi ve sınav kağıdınızın değerlendirmesi değişmez. Ancak siz okuyucu hakkınızı kullanmak isterseniz, iki tane gözetmenler size sınavdaki soruları sesli olarak okuyor, siz de soru kağıdına bakmadan sorulara cevap veriyorsunuz. Bu durumda sınav süreniz daha uzun oluyor ve sınav kağıdınızın değerlendirmeside farklı oluyor. Sınav kağıdınızın değerlendirilmesi size okunan sorular üzerinden hesaplanıyor ve size okunmayan sorulardan muaf oluyorsunuz. Bu okutma işinin tek sakıncalı tarafı soru kitapçığındaki sorulara asla bakamıyor olmanızdır. Eğer soru kağıdına bakmak isterseniz diğer adaylara verilen haklar sizeveriliyor, bir bakıma avantajlarınız elinizden alınıyor.

5. Engelli aday kpss puanı ile Engelli Personel Alımı yapan kurumlara başvurabilir mi?
@ Kpss sınavına engelli olarak girmeniz size sadece sınav esnasında avantaj sağlar. Kpss puanlarınız ile sadece kpss alım ilanlarına başvurabilirsiniz. Engelli personel alımlarına ise kpss puanı ile başvuramazsınız. Engelli mpersonel alan kuruma başvurup, o kurumun yapacağı sınava girerek atanabilirsiniz

Bu konuda yukarıda cevabını bulamadığınız sorular olursa yorum kısmından bana iletebilirsiniz. Diğer yazılarımda buluşmak dileğiyle…

“Engelli Aday Kpss İle Atanabilir mi?” üzerine 22 yorum

  1. Enes hocam size bir sorum olacaktı.Öğretmenim ve ömsöğrets sınavına gireceğim.Sorum şu:öğretmen olarak atanabilme şansım var mı?Yanıtlarsanız çok sevinirim.saygılarımla

    Cevapla
  2. merhaba hocam ben 2012 kpss sine glrdim önlisans mezunuyum ve 83 puan aldım. Daha önceden böbreklerimle bir sorunum yoktu. Kpss ye girdikten yaklaşık 15 gün sonra hastahane gittiğimde böbreklerin bitmiş dediler.hocam ben şimdi kpss puanımla atanabilir miyim normal memur olarak.şimdiden teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın