Engelli Personel Alımlarına “Merkezi Sınav Sistemi” Geliyor

24 Aralık 2010

Engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaları için kurumlarca yapılan sınavlar yerine ”Merkezi Sınav Sistemi” getirilmesi planlanıyor.

Özürlüler İdaresi Başkanlığı, engellilerin istihdamda yaşadıkları problemleri en aza indirgemek ve farklı engel grupları arasında yaşanan haksız rekabeti önlemek amacıyla ”Merkezi Sınav Sistemi” oluşturmaya hazırlanıyor.

Engellilerin, tek bir sınavla kamu kurum ve kuruluşlarına atanmalarının önünü açacak bu sistem için bir çalışma hazırlayan Özürlüler İdaresi Başkanlığı, merkezi sınavla, engelli kontenjanı açık olan kurum ve kuruluşlarca yapılan sınavlarda kurumların personel ve teknik donanım eksikliklerin giderilmesini, özür gruplarına uygun sorular hazırlanmasını ve ulaşılabilirlikleri konusunda yaşanan aksaklıkları gidermeyi öngörüyor.

Sınavların kimi zaman birkaç kişilik sınırlı sayıda personel için açıldığı, buna karşın alınacak sayının oldukça üstünde başvuru yapıldığına işaret edilen çalışmada, ayrıca bu sınavların belirli illerde yapılması nedeniyle, başka ilden müracaat eden engellilerin sınav yerlerine ulaşımları ve konaklamalarında maddi külfet oluşturduğu vurgulanıyor. Çalışmada, ”ayrı zamanlı ve merkezi sistemle yapılacak” sınavların birçok kurumda açık bulunan engelli devlet memuru kadrolarının da bir an önce doldurulabileceğine işaret ediliyor.

Çalışmada, merkezi sistem sınavın ÖSYM ya da Milli Eğitim Bakanlığınca yapılması öngörülüyor. Sınav sonuçlarına göre, engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadrolara atanması planlanıyor.

Engel gruplarının kendi aralarında rekabet etmesini sağlayacak çalışmayla, kurumların engelliler için ayrıca sınav yapmasına gerek kalmayacak.

İlgili bakanlıkların konuya ilişkin görüş alışverişinde bulunmasının ardından oluşturulacak yasa taslağının Meclis‘te ele alınması öngörülüyor.

Filed under: Eğitim,Engelli Personel Alımları,Güncel

Etiketler:, , , , , , ,

28 Yorum Yorum Yapın

 • 1. mehmet  |  31 Aralık 2010, 20:36

  Allaha sükür sonunda birileri bizi düşündü

 • 2. mehmet  |  31 Aralık 2010, 20:37

  bu habere her engelli gibi sevindim ancak büyük bir sorun olabilir oda şöylek ben meb in sınavında 48 doğru yapmış sevinçliyken oda ne sonuc 26 tı geldi arastırma sonucu yanlış
  soru kitapçığı verilmiş dendi bu nasıl adalet sınava baslamadan öğretmen olacak kara cahile ben görmeden girmeliyim oysa bu kitapçık işitme engellilerle ilgili diye uyarmama rağmen sonuç değişmedi size gönderilen kitapçık bu dedi yaptığı yanlışı ben çektim o insana hiç bişi olmadı şimdi soruyorum eğer merkezi sınav olsaydı sırf cahil bir öğretmen yüzünden ömür boyu kadro alamayacaktım

  @Cevap:
  Meb sınavında bir yanlışlık yapılmış fakat aynı yanlışlık merkezi sınavda olsa ömür boyu kadro alamamak gibi bir durum söz konusu değil. Merkezi sınavlar her yıl yada iki yılda bir yenilenir. Doğal olarak diğer yıl girdiğiniz sınavda sorun olmazdı ve mutlaka bir yerde kadro alırsınız.

 • 3. mehmet  |  01 Ocak 2011, 15:38

  enes bey sizi çok sevenlerden biri olarak yaptığınız bu hizmete minnettarım sanırım yanlış anlaşıldım meb sınavında bana yapılan yanlış merkezi olsaydı sağlıktanda edecekti zaten kadro az tren kaçar biz bakarız gerçi kısmete inananlardanım ama sizce sınava kaç kişi girdi sorumuzu cevapsız bırakmaları manidar değilmi mesala ben mardinden sağlık sınavında 84 aldım ne olacak bilmiyorum birtürlü öğrenemedim kaç kişi girdiğini söylemediler 21 ocak çok uzun bir süre vallahi doğru dürüst uyuyamıyorum düşün düşün ne olacak halimiz

  @Cevap:
  İl sağlık müdürlükleri sınava kaç kişi girdiğini maalesef söylemiyorlar. Mecburen bekleyeceğiz.

 • 4. kerem ali  |  02 Ocak 2011, 21:00

  herşeyden öce sizi allahın selamı ile selamlarım.
  sy hocam bu merkezi sistem sınavı konusunda bir açıklama oldu ama gerisi gelmedi acaba neticesi ne oldu bilginiz varsa yada nezaman kesinleşecek allah razı olsun

  @Cevap:
  Aleyküm Selam. Evet henüz bir gelişme olmadı. Benim sitede gelişme olursa yazacağım.

 • 5. AYŞE  |  04 Ocak 2011, 16:53

  özellikle zihinsel engelli çocuklarımızın o sınavda ne kadar heycanlanıp bildiklerinide yapamadıklarını bire bir gözlemledim
  bu gençlerimiz bir telefona rahatlıkla bakabilecek evrak takibi yapabilecek durumda olanlar var sosyal içerikli ama bu sınavı bilselerde yapamıyorlar zihinsel engelli bunlar fakat kendilerini idare edebiliyorlar insan ilişkileri çoğu normallerden iyi inanın sınav test soru konusunda bunlardan ne olur birşey beklemeyin bunları kazanmaya çalışalım sosyal yaşama sokalım aileler biraz mutlu olsun onların fazlasıyla bu mutluluğu tatmaya hakları var devlet yetkililerimizden bu konuyu dikkate almalarını bekler saygılarımızı sunarım

 • 6. cihan mutlu  |  04 Ocak 2011, 19:46

  Ben sağlık Bakanlığı sınavına lise mezunu olarak girdim sonuclar acıklandığınd 70.puan almışım benise sınavda kodladığım şıkları başka bir kağıta yazarak üzerime almıştı çevaplar acıklandığında 13 yanlışım vardı. yani 74 puan bekliyordum 70 geldi bende itiraz etim şu ana kadar elime ulaşan bir bilgi yok bilgi edine bilmem için ne yapmalıyım,nere başvurmalıyım.vereceyiniz cevap için şimdiden teşekürler.

  @Cevap:
  Yakında cevabınız yazılı olarak adresinize gelir.

 • 7. FATİH  |  06 Ocak 2011, 16:19

  hocam HAYATİ YAZICI açıklama yapmış özürlü alımı …. diye durumumuz ne olcak hocam.

  @Cevap:
  Öyle bir durum yok. 2011 yılında 11 bin engelli personel alınacak.

 • 8. zehra  |  09 Ocak 2011, 17:36

  merhaba enes bey 2011′de yine sağlık bakanlığı özürlü memur alınacaksa yedek mi?yazarsanız teşekkürler

  @Cevap:
  Bu yıl büyük ihtimal yedek atama yapacak. Ama bu yedek atama yeni alım değil. Şuan ki alınan personelden göreve başlamayan veya ataması iptal edilenlerin yerine sıradakiler atanabilecek.

 • 9. Muhammed Cengiz ÖKTEN  |  09 Ocak 2011, 20:22

  Selamun aleykum.Özürlü kardeşlerimle ilgigi merkezi sınav yapılması tabiiki iyi olur.Hatta bırakın Milli Eğitimi sınavı ÖSYM yaparsa daha da iyi olacak. Böylece torpilin önüne de geçilmiş olur. Tabii sınav özür gruplarına göre düzenlenmeli.

 • 10. semra sekmen  |  10 Ocak 2011, 18:56

  slm hocam bu sınav hakkında sürekli söylenti duyuyorum ama ne zaman ve nasıl yapılacağı hakkında hiç bi fikrim yok yada kpss puanlarıylamı alakası mı var beni bu konuda aydnlatırmısınzzz şimdiden teşekkürlerrr

  @Cevap:
  Kpss puanıyla bu sınavların ve alımların hiçbir bağlantısı yoktur. Şuan atamalar yapıldı zaten. Evraklarınızı ankaraya teslim etmeniz gerekiyor.

 • 11. ömer  |  12 Ocak 2011, 19:59

  selamunaleykum hocam. geçmiş sınavlardaki özrülü sorularını ve tarih coğrafya vs. gibi derslerle ilgili siteniz vardı ama şimdi bulamıyom.sadece meb ve saglık bakanlıığıyla ilgili özürlü soruları var.diğerleri için yardımcı olurmusunuz.örneğın gecmiş yıllardakı tapu kadastro.orman bakanlığı bu yılkı.başbakanlık.buraların özürlü sınav sorularını bulamıyoz yardımcı olursanız sevinirim.tskr ederim.

  @Cevap:
  Diğer kurumlar soruları yayınlamıyor, ondan bizde burada yayınlayamıyoruz. Elimizde olsa yayınlarım.

 • 12. osman çoban  |  14 Ocak 2011, 20:24

  ben KPSS Ortaöğretimden 80 aldım ve meslek lisesi mezunuyum bu puanla MEP’in yapacağı engelli alımlarına tercih yapabilirmiyim? cevabın için şimdiden teşekkürler…

  @Cevap:
  Engelli alımlarına kpss puanı ile başvuramazsınız.

 • 13. fatma  |  14 Ocak 2011, 21:00

  sınava girip sonuçları ögrendikten sonra atama işlemi yapılırken
  yaş farkı olurmu ögrenim düzey gibi onlara bakıyorlar mı

  @Ceva:
  Önemli olan puan. 22.maddeye göre atanacaktır yazanlarda mezuniyet tarihi ve yaş a bakacaklar.

 • 14. ibrahim halil  |  19 Ocak 2011, 14:33

  ben engelli bir vatandaş olup lise mezunuyum ve işsizim üniversiteyi maddi imkansızlıklar yüzünden yarıda bırakmak zorunda kaldım 2010 yılında biz engellilere söz olarak verilen 38.192 boş özürlü kontenjanlarının tam olarak doldurulacağı konusundaki söz’de tam olarak yerine getirilmedi ve tutulmadı bari 2011 yılında bu söz yerine getirilsin ve tutulsun lütfen; ayrıca merkezi sınav sistemi inşallah kabul edilir ve tek sınavla ben ve benim gibi zor durumda olan özürlü kardeşlerim memur olarak atanırız, bu konuda biz engellilere yardımcı olun lütfen sadece iş istiyoruz, çalışmak istiyoruz, ayaklarımızın üzerinde durmak istiyoruz, ailemize artık yük olmak istemiyoruz saygılarımla.

 • 15. nurdan  |  09 Şubat 2011, 18:31

  engellilere merkezi sınav hangi ayda yapılır ve atamalar seçime yetişirmi

  @Cevap:
  Merkezi sınav ancak 2012 yılına yetişir. İlk alım Nisan-Mayıs döneminde yapılacaktır.

 • 16. burak  |  03 Mart 2011, 14:55

  merhabalar,
  bu sene nisan-mayıs döneminde kurum sınavları olacak mı?merkezi sınav sistemi bu sene yetişmez demişsiniz..az bi zaman kaldı mayıs ayına bende hazırlanıyorum ama merkezi sınav yapılcak bundan sonra deyipte nisan mayısta yapılacak sınav ve akabinde yapılacak personel alımı ertelenmez değilmi?

  @Cevap:
  Bu belirtilen 3 dönem içerisinde de personeller alınacaktır. Her kurum kendi sınavını yapar. Merkezi sınav ancak 2012 ye yetişir.

 • 17. iyaloz  |  15 Mart 2011, 19:02

  slm enes bey siz ilgilendiğiniz için size sormak istiyorum
  ben lisans mezunuyum şu an sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyorum. ama kadro istediğim içn özürlüler için yapılması düşünülen merkezi sınava veya ondan önce milli eğitim sınav açarsa özürlüler için o sınava girmek istiyorum. %45 raporum var. benim özrüm doğuştan kalça çıkıklığı (2 taraflı)
  sınava girersem öğretmen kadrosu için milli eğitime başvurabilir miyim. memur olmak istemiyorum özürlü öğretmen olarak başvurmak istiyorum. mümkün müdür sizce. lütfen bir fikir verin. sözleşmeliyim ama kendimi garantilemiş gibi hisstemiyorum. dersaneye gidip ders çalışmaya çalışıyorum. çok ama çok yoruldum. kolay gelsin

  @Cevap:
  Öncelikle milli eğitim tekrar engelli öğretmen alımı yaparsa başvurabilirsiniz. Yada engelli memur alımlarına katılıp memur olduktan sonra öğretmenliğe milli eğitime geçersiniz.

 • 18. TURGUT KORKMAZ G.ANTEP  |  22 Mart 2011, 07:38

  şimdi artık bi sonraki sinav merkezi olacak birde ilköğretim girebilecekmi

 • 19. burak  |  22 Mart 2011, 18:49

  merhabalar enes bey,benim aldığım özür bildirir raporunda her bilgi doğru fakat doğum tarihimi yanlış yazmışlar.bunu hastaneye belirttiğimde 2 sene içerisinde tekrar rapor yazılamayacağını söylediler.başvuru ve sınavlara az bir zaman kala böyle bir aksilik oldu.acaba başvuru yapacağım kurum özürlü raporumu o şekilde kabul eder mi?

  @Cevap:
  Maalesef kabul etmez, senin için sıkıntı çıkar. Şimdi bir hastaneden 2 yıl geçmedikçe yeni rapor çıkartamıyorsun. Bu durumda yapman gereken başka bir hastaneye gidip yeniden rapor çıkartmandır.

 • 20. yavuz  |  24 Mart 2011, 11:26

  hocam tekrar rahatsız ettim kusuruma bakmayın bu yılki engelli a….

  @Cevap:
  Yorumlarınızı büyük harfle yazmayınız. Bu yıl her kuurm kendi sınavını yapar ancak bilemiyorum bu sınavları eğitek mi yapar.

 • 21. necmettin bayam  |  24 Mart 2011, 13:15

  ben bir gözüm görmüyor %40 aldım bende bu sınavlara girmek istiyorum hocam başvuruları nerde yapabilirim yardımcı olsanız sevinirim .

  @Cevap:
  Sitemi takip ederseniz ilanları ve başvuru koşulları ve yerini yazılarımda belirteceğim.

 • 22. ikram  |  24 Mart 2011, 13:36

  enes hocam ne olur sağlıklı bi bilgi verinaltı aydır milli eğitimde hizmetli olarak çalışıyorum stajerlığımin kalkmasına daha 6 ay var yeni yasa ile stajerlik kalkmadan özürlülere yönelik sınavlara girebiliyormuyuz örneğin nisan _mayıs ayla …

  @Cevap:
  Girebilirsin ancak kurum şartları ile senin şartların tutarsa tabiki.

 • 23. ceren  |  27 Mart 2011, 17:04

  enes hocam öncelkle teşekür ederim bizi cevapsız bırakmadıgınız için hocam eger sınav merkezi olucak olursa müfredat soru adeti ve sıkların sayısı degişicekmi yoksa soru sayısı 50 dört sıklı 1 saat ve aynı müfredat mı olucak

  @Cevap:
  Onu bilemiyorum ama eskisi gibi olur yani müfredat değişmez.

 • 24. meltem  |  28 Mart 2011, 05:03

  peki başvuru tarihleri ne zmn? ne şekilde başvuru yapılabiliyo?

  @Cevap:
  Sitemi takip edin.

 • 25. cafer  |  30 Mart 2011, 13:04

  özürlüler idaresi bşk. özürlü personel sınavlarında merkezi sınavın bu yıla yetiştireleceğini söylüyor,Eğer yetişirse ne gibi değişiklikler olabilir,mesela;50 olan soru sayısı artabilir mi? derslerde sorumlu tutulan konular değişebilir mi?..saygılar..

  @Cevap:
  Merkezi sınavın bu yıla yetişeceğini sanmıyorum. Sorular belki artabilir ancak içerik değişmez.

 • 26. AHMET KARA  |  04 Nisan 2011, 18:02

  @Cevap:
  Yorumlarınızı büyük harfle yazmayın. Merkezi sınav Torba Yasa tasarısı ile kabul edildi ama ancak seneye yapılır. Bu yıl eskisi gibi her kurum kendi sınavını yapar.

 • 27. yusus demir  |  07 Nisan 2011, 13:19

  Enes Bey iyi günler,ben %45 zihinsel engelliyim,siz bi sorum olacaktı,merkezi sınav bu sene yetişmeyecek dediniz,peki o halde bu sene özürlü alımı sınavları yine eskisi gibi mi olacak,yoksa hiç mi olmayacak,bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  @Cevap:
  Büyük ihtimal eskisi gibi olacak.

 • 28. erdoğan kadirhan  |  05 Ekim 2011, 08:29

  hocam şimdi eski düzendemi olacak özürlü sınavları 2011 itibariyle yoksa merkezimi ömss cıktı ama busene olurmu

  @Cevap:
  2012 de sınav yapılacak ve merkezi bir sınav yapılacak.

Yorum Yapın

(gerekli)

(gerekli), (Gizli)

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TrackBack URL  |  Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri.


Sosyal Medyadan Takip!

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Müzik Keyfi

Bağlantılar