Engelli Personel Alımlarına “Merkezi Sınav Sistemi” Geliyor

Engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaları için kurumlarca yapılan sınavlar yerine ”Merkezi Sınav Sistemi” getirilmesi planlanıyor.

Özürlüler İdaresi Başkanlığı, engellilerin istihdamda yaşadıkları problemleri en aza indirgemek ve farklı engel grupları arasında yaşanan haksız rekabeti önlemek amacıyla ”Merkezi Sınav Sistemi” oluşturmaya hazırlanıyor.

Engellilerin, tek bir sınavla kamu kurum ve kuruluşlarına atanmalarının önünü açacak bu sistem için bir çalışma hazırlayan Özürlüler İdaresi Başkanlığı, merkezi sınavla, engelli kontenjanı açık olan kurum ve kuruluşlarca yapılan sınavlarda kurumların personel ve teknik donanım eksikliklerin giderilmesini, özür gruplarına uygun sorular hazırlanmasını ve ulaşılabilirlikleri konusunda yaşanan aksaklıkları gidermeyi öngörüyor.

Sınavların kimi zaman birkaç kişilik sınırlı sayıda personel için açıldığı, buna karşın alınacak sayının oldukça üstünde başvuru yapıldığına işaret edilen çalışmada, ayrıca bu sınavların belirli illerde yapılması nedeniyle, başka ilden müracaat eden engellilerin sınav yerlerine ulaşımları ve konaklamalarında maddi külfet oluşturduğu vurgulanıyor. Çalışmada, ”ayrı zamanlı ve merkezi sistemle yapılacak” sınavların birçok kurumda açık bulunan engelli devlet memuru kadrolarının da bir an önce doldurulabileceğine işaret ediliyor.

Çalışmada, merkezi sistem sınavın ÖSYM ya da Milli Eğitim Bakanlığınca yapılması öngörülüyor. Sınav sonuçlarına göre, engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadrolara atanması planlanıyor.

Engel gruplarının kendi aralarında rekabet etmesini sağlayacak çalışmayla, kurumların engelliler için ayrıca sınav yapmasına gerek kalmayacak.

İlgili bakanlıkların konuya ilişkin görüş alışverişinde bulunmasının ardından oluşturulacak yasa taslağının Meclis‘te ele alınması öngörülüyor.

“Engelli Personel Alımlarına “Merkezi Sınav Sistemi” Geliyor” üzerine 47 yorum

 1. merhaba hocam özürlü hizmetli sınavının merkezi olacakmı? milli eğitim bakanlığının değil ösym nin yapacağı söyleniyor ya bunlar ne yapmaya çalışıyor hocam şifre olayıda doğrulandı bir özürlü hizmetli sınavına el atmadığı kalmıştı ösym nin çünkü ösym nin girdiği heryerde katsayı vardır katsayıda bizim gibi özürlülerin değil bütün öğrencilerin başbelasıdır

  Cevapla
 2. mrb 2 yıldır işisizim bu sistem nasıl anlamadım bizi sınava tabi tutacak larmı tutmuyacaklarmı bunu bilgilendirirseniz anlarım ama kesin orda torpilde vardır bizim gibi garipler kazanamaz o sınavı

  Cevapla
 3. mrb hocam ben hem tek böbrekli hende yüksek miyobum var 2004 2005 yılına ait raporum %58 ancak 2006 yılında çıkarılan yasaya göre oranlarım düştü 2008 yılında mevsimlik olarak bi işe başladım 6 ay hiç maaş alamıyorum çıkış dönemlerinde iş bulamıyor çalışamıyorum yada kimse altı aylıgına çalıştırmıyor tekrar sınavlara girmek istiyorum saglık bakanlıgına girdim kazanamadım raporum sınava girmek için kabul edildi bu merkezi sınavda 2006 dan sonra rapor isterlerse alamıyorum %40 altında veriyolar bu sorun mahkemeyemi verilmiş bu konuda aydınlatırmısınız mail adresime cvp atar sanız sevinrim girebilirmiyim eski raporumla bu sınava irem_sude_oltu@hotmail.com

  Cevapla
 4. sayın hocam ben anlamadım engelliler için boş kadrolar 40bin kişi idi müracat eden engelli sınavlarına29bin kişi işe alınan 10bin kaldı 19bin kişi açık kadro 29bin oldu müracat eden lerin hepsini alsalar gene10bin açık var anlamadım vallahi

  Cevapla
 5. abi burda habire bas etmişsin buyıl merkezi sistem diye e bununla ilgili hiç bir noktadan hiç bir şekilde açıklama yok yada varda bizmi görmüyoruz varsa bizimlede paylaşirmisin.

  Cevapla
 6. hocam şimdi eski düzendemi olacak özürlü sınavları 2011 itibariyle yoksa merkezimi ömss cıktı ama busene olurmu

  @Cevap:
  2012 de sınav yapılacak ve merkezi bir sınav yapılacak.

  Cevapla

Yorum yapın