MEB Öğetmen Alımında Raporda Çalışabilir İbaresi Şart Değil

26 Nisan 2010 da başlayan MEB özürlü öğretmen, memur ve hizmetli (5000 kişi) alımındaki özürlü raporlarında Çalıştırılamayacağı İş Alanları kısmında “Çalışabilir/Çalışamaz” yazılı olmasını başvuru kılavuzlarında belirtmişlerdi. “Çalışabilir/Çalışamaz” ibaresi çoğu özürlü raporlarında bulunmamaktadır.

Bu ibare benim raporumda da bulunmamaktaydı. Hatta raporumda  kısım boş gözüküyor. Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü ‘ne gittim ve raporumda Çalışırılamayacağı İş Alanları bölümü boş olup yani hiçbir şey yazmayıp Çalışabilir yazması gerektiğini söyleyerek yeniden rapor istediler. Bunun üzerine ben de Trabzon ‘dan Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi ‘ne yeniden rapor almak için geldim. Fakat eski raporumuda bu hastaneden aldığım için ücretsiz olarak rapor alamayacağımı ancak ücretli başvurursam alabileceğimi söylediler. Tekrar ücretsiz rapor almak için ise Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ‘ne itiraz dilekçesi yazarak Sakarya Araştırma ve Eğitim Hastanesi ‘nden ücretsiz olarak rapor alabileceğim söylediler.
Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü ‘ne gittim. Orada bana özürlü raporuna Çalışabilir ibaresi yazdıramayacağım söylendi. Beni İl Milli Eğitim ‘e gönderdiler ve oradakiler de Çalışabilir yazmazsa başvurunu kabul edemeyiz dediler. Tekrardan Sağlık Müdürlüğü sonrada İl MEM arasında mekik dokuduktan sonra Milli Eğitimdeki atama işlerindeki ablamız Ankara MEB ‘i aradı ve durumu izah etti. MEB 27 Nisan 2010 da alınan karar gereği başvuru koşullarında bazı değişikliğe gitmişler. Bunun sonucunda benim de tekrardan rapor çıkarmama gerek kalmadı. Bu değişikliğin sebebi de raporlara hiçbir hastanenin Çalışabilir ibaresini yazamaması geliyor. Yani hiçbir hastane veya doktor rapora Çalışabilir yazamaz. Sadece “Ağır işlerde çalıştırılamaz” ibaresini yazabilirler.

28 Nisan 2010 itibariyle MEB Personel İşleri Başkanlığı ‘nın sitesinde yayımlanan değişiklik için TIKLAYIN

Özürlü Personel Alımı Başvurularına İlişkin Yapılan Değişiklikler İçin Açıklama da özetle

1- Özürlülük raporunda Çalıştırılamayacağı İş Alanları kısmında “Çalışamaz veya Çalıştırılamaz” ibaresi yazanların başvurusu kabul edilmeyecek. Bunun haricindekilerin ise raporları Sürekli olanların başvurusu kabul edilecek. Böylelikle raporlarda Çalışabilir ibaresi şartı aranmayacak. Yani raporu Sürekli olan ve Çalışamaz ibaresi bulunmayan, %40 ve üzeri engelli raporu olanlar başvurabilecek.

2- Sınav tarihi 27 haziran olarak belirtilmişti. Fakat LGS-2 sınavı ile aynı güne denk geldiğinden sınav 04 temmuz tarihine alınmıştır.

3- Sınav süresi olan 75 dadika, 90 dakikaya çıkarılmıştır.

4- Daha önceden özel hastanelerden alınmış raporlar geçerli değil. Devlet hastanelerinden alınmış raporlar geçerliymiş.

Yapılan değişlikliği görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın

Özürlü Personel Alımı Başvurularına İlişkin Yapılan Değişiklikler İçin Açıklama

Değişiklik dosyasını indirmek için TIKLAYINN

Bu arada eğer size yukarıda bahsettiğim konuda sorun çıkartıyorlarsa MEB 0312 4131413 numaralı telefonu aratın ki oradaki yetkili somut elden bilgi alsın. Durumunuz böylelikle düzeltilerek başvurunuz işleme alınacaktır. Arkadaşlar sakın bu işlemleri halletymeden 110 TL olan sınav ücretini yatırmayın. Eğer işlemlerinizde sorun çıkarsa yatırılan parayı geri alma şansınız yok. Bu konuda bana yardımcı olan Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ‘ndeki Hüseyin Saray, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘ndeki Şube Müdür Yakup Kalaycı ve Öğretmen Atama birimindeki memurlara teşekkür ediyorum.

Sınav ücreti hangi bankaya yatıracaksınız ve hangi yol izlenecek?

Yorum yapın